Aktorka Teatru Mickiewicza i współtwórczyni zakopiańskiej sceny – Hanna Zbyryt przygotowała ten program przed ponad rokiem specjalnie z okazji narodowego czytania „Wesela”. Przez ten czas program ewoluował i przerodził się w godzinny spektakl
o najważniejszych postaciach dramatu Wyspiańskiego. Pojawiają się w nim, oczywiście, fragmenty „Wesela”, ale też własne komentarze oraz dawne i bardzo współczesne pieśni i piosenki. Nie jest to bryk, ale próba odniesienia się młodych (wciąż jeszcze) aktorek do tego znaczącego w naszej kulturze tekstu. Całość zrealizowana została w konwencji „żywego planu” z wykorzystaniem lalek i muzyki „na żywo”.
Zobacz zdjęcia:
Projekt „Lekcje na temat…” stworzyliśmy po spotkaniach z nauczycielami i dyrektorami częstochowskich szkół. Właściwie reagując na jasno określone zapotrzebowanie. Nie jesteśmy w stanie sprostać oczekiwaniom polonistów i budować naszego repertuaru wokół szkolnych lektur. Ale też ubolewamy, kiedy Państwo wraz z uczniami odchodzicie od naszego teatru wybierając propozycje agencyjne. (...) Pragniemy, aby młodzi ludzie doświadczali teatru prawdziwego, aby rozwijali wrażliwość, aby doświadczali emocji. Chcemy kształtować Ich gust, aby w przyszłości, już w dorosłym życiu, stanowili ważną część teatralnej publiczności - mówią realizatorzy spektaklu.
HANNA ZBYRYT
Ukończyła kierunek aktorski PWST im. L. Solskiego w Krakowie (Filia zamiejscowa we Wrocławiu) /2009/. Absolwentka Studium Tańca w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie - kierunek choreografia tańca współczesnego. Jest współzałożycielką i aktorką Teatru Rozrywki RZT Szymaszkowa w Zakopanem. W Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie zadebiutowała jako nastolatka w realizacjach m. in. Adama Hanuszkiewicza („Wesele”, „Romanse i ballady”, „Pan Tadeusz”). W 2013 r. powróciła na częstochowską scenę wcielając się w rolę Mary w „Przyjaznych duszach”. Od września 2018 r. jest etatową aktorką częstochowskiego Teatru.
Związana była z Teatrem im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, a także występowała z w Teatrze Tańca przy Politechnice Częstochowskiej. Współpracowała z Teatrem Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i Instytutem Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Obecnie aktorkę możemy zobaczyć na częstochowskiej scenie w spektaklu „Czyż nie dobija się koni” w reż. Magdaleny Piekorz.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
Tak wygląda willa generała Ziętka w Ustroniu
TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?