Premiera w częstochowskim teatrze. Na tapecie będzie Czechow...

  Premiera w częstochowskim teatrze. Na tapecie będzie Czechow [ZDJĘCIA Z PRÓBY]

  RED

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  "Czechow: Żarty z życia"
  1/25
  przejdź do galerii

  "Czechow: Żarty z życia" ©Piotr Ciastek

  Spektakl czerpiący z twórczości Czechowa to nowa propozycja Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Premiera już w najbliższą sobotę , 10 marca, a spektakle specjalne z okazji Dnia Kobiet odbyły się już dziś, 8 marca.
  "Czechow: Żarty z życia" - bo tak brzmi tytuł trzeciej w tym sezonie premiery częstochowskiego teatru, realizuje Andrzej Bubień, absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej w Sankt Petersburgu. Uznany i wielokrotnie nagradzany za liczne realizacje teatralne i operowe, przygotowane na scenach polskich i międzynarodowych.

  - Mam nadzieję, że podczas oglądania przedstawienia widz będzie się doskonale bawił.
  Ale na pewno znajdzie się też wiele sytuacji, które ten humor przełamią w sposób dość nieoczekiwany. Staramy się, żeby to, o czym rozmawiamy z widzem, dotykało go, było dla niego ważne - mówi Andrzej Bubień.

  Przedstawienie będzie się składało z trzech jednoaktówek.

  Monolog „O szkodliwości tytoniu”
  Iwan Niuchin „mąż swojej żony, właścicielki szkoły muzycznej oraz żeńskiej pensji” na estradzie jednego z prowincjonalnych klubów ma wygłosić prelekcję „O szkodliwości tytoniu”.

  Do odczytu na cele dobroczynne deleguje go żona. Początkowo zabawna opowieść, nieoczekiwanie przekształca się w spowiedź człowieka zmęczonego życiem, pogubionego, stłamszonego przez swoich najbliższych. Komizm i tragizm przenikają się wzajemnie, tworząc poruszającą opowieść o jednym z wielu, a może o każdym z nas?

  „Jubileusz”
  Przygotowania do świętowania jubileuszu 15- lecia istnienia banku kredytowego w mieście N. idą pełną parą. Z tej okazji zarząd ma uhonorować prezesa, pana Szypuczyna, okolicznościową laudacją oraz prezentem. Rozgorączkowany i przezorny Szypuczyn postanawia jednak kupić prezent za własne pieniądze oraz przygotować porywający referat dot. teraźniejszości i przyszłości banku, zaś o niezbędne wyliczenia prosi starego, zrzędnego buchaltera Chiryna.

  W nagrodę za „zamydlenie oczu publice, prezes obiecał mu złoty żeton i trzysta rubli gratyfikacji”. Przygotowania do jubileuszu komplikują dwie kobiety: gadatliwa żona Szypuczyna: Tatiana i natrętna Mierczutkina, która przychodzi do banku, aby pobrać odszkodowanie za męża, którego bank nie był pracodawcą. Powtarzając niczym mantrę: „jestem słaba, bezbronna istota” próbuje nadać korzystny bieg sprawie. Sytuacja wymyka się spod kontroli, kiedy firmę odwiedzają przedstawiciele Zarządu.

  „Niedźwiedź”
  Helenę Popową „ciepłą wdówkę z dołeczkami na policzkach” niespodziewanie odwiedza Grigorij Smirnow i domaga się zwrotu pieniędzy, które zaciągnął u niego jej nieżyjący mąż. Pogrążona w żałobie kobieta traktuje go jak intruza i wyrzuca z domu. Natrętny mężczyzna nie daje jednak za wygraną.

  Wzajemne kłótnie i waśnie kończą się w momencie, gdy krewka wdowa nazywa go „niedźwiedziem!”. Nie mogący znieść tej zniewagi, Smirnow, wyzywa ją na pojedynek… Okazuję się to początkiem burzliwej historii z zaskakującym finałem.

  Zobacz galerię

  „Oświadczyny”
  Iwan Łomow, rozhisteryzowany hipochondryk odwiedza swojego sąsiada Stiepana Czubukowa, aby prosić o rękę jego córki Natalii. Do tego czynu popychają go dwie rzeczy.

  - „Mam już 35 lat – wiek, że tak powiem, krytyczny” po drugie „potrzebny mi jest regularny tryb życia” – doprecyzowuje.

  Młodzi, owszem, mają się ku sobie, a i ojciec im sprzyja, tyle że, dosyć nieoczekiwanie wybucha wielki spór o małe rzeczy. Do kogo należą Wołowe Łączki i czyj pies jest lepszy? Kawalera ogarnia szewska pasja, panna jest bliska ataku furii. Obopólne zacietrzewienie w sporze o głupstwo grozi unicestwieniem życiowych planów…

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Papież w Częstochowie

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Serwis poświęcony wizycie papieża Franciszka na Jasnej Górze

  Światowe Dni Młodzieży

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Wszystko o Światowych Dniach Młodzieży. Serwis specjalny PLAN, DOJAZD, ZDJĘCIA, WIDEO

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION