Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezentacja filmu „Częstochowa lata 1918-1939. Od wojny do wojny" na zakończenie wystawy KinoPasje Częstochowy ZDJĘCIA

BR
Prezentacja filmu „Częstochowa lata 1918-1939. Od wojny do wojny"
Prezentacja filmu „Częstochowa lata 1918-1939. Od wojny do wojny" ARC
W sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie odbył się specjalny pokaz filmu Krzysztofa Kasprzaka "Częstochowa lata 1918-1939. Od wojny do wojny". Pokaz odbył się na zakończenie wystawy "KinoPasje Częstochowy", której główną organizatorką była wicedyrektor Muzeum Częstochowskiego, Katarzyna Ozimek.

Wystawę "KinoPasje Częstochowy" otwarto jeszcze w październiku 2018 roku w Muzeum Częstochowskim w Ratuszu.

Zobaczcie zdjęcia:

Podczas wystawy można było zobaczyć eksponaty ze zbiorów Archiwum Państwowego w Częstochowie, Kina Studyjnego OKF„Iluzja”, DKF „Rumcajs”, Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Antykwarni-Księgarni „Niezależna”, IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie, Politechniki Częstochowskiej, Kina Cinema City „Wolność” oraz kolekcjonerów prywatnych i Muzeum Częstochowskiego.

Film dokumentalny „Częstochowa lata 1918-1939. Od wojny do wojny” powstał na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jest kontynuacją cyklu filmów, które pokazują Częstochowę w poszczególnych dekadach od roku do lat 50. Ubiegłego wieku.

W filmie zobaczymy miasto, odradza się i konsoliduje po zakończeniu I wojny światowej; odbudowę przemysłu i nowe inwestycje, takie jak: budowa elektrowni, wodociągów i kanalizacji, a także szkół, kościołów, i lotniska na Kucelinie. Dowiemy się w jaki sposób mieszkańcy Częstochowy obchodzili święta narodowej uroczystości religijne. Przypomnimy najważniejsze wydarzenia kulturalne oraz kluby sportowe z tamtych lat.

Sala reprezentacyjna Ratusza wypełniła się publicznością, co ucieszyło autora filmu, Krzysztofa Kasprzaka, który podkreślał, że premiera filmu miała miejsce już wcześniej i można go już kupić na DVD.

Tadeusz Piersiak, dyrektor Muzeum Częstochowskiego, podziękował za organizację wystawy swojej zastępczyni, Katarzynie Ozimek, podkreślając, że to ważna dla niego wystawa z racji jego wcześniejszych związków z częstochowską kinematografią.

Katarzyna Ozimek podkreślała natomiast, że wystawa odbyła się dzięki pomocy Krzysztof Kasprzaka, który był "katalizatorem" wszystkich działań.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo