Prezes GC Investment: Proponowałem miastu kupno kortów Jędrzejowskiej

TOK
Prezes GC Investment Michał Goli
Prezes GC Investment Michał Goli www.eec2012.eu
Co odpowiem tym, którzy bronią kortów tenisowych przy Astrów w Katowicach? Powiem, że korty, które chcą zachować od kilku lat niszczeją, że nie jest to dobre miejsce do grania. Spytam przewrotnie ilu z nich było tam w ostatnim czasie? – mówi Michał Goli, prezes firmy GC Investement, z którym rozmawia Tomasz Kuczyński.

Dziś podczas sesji Rady Miasta Katowice będzie głosowany projekt miejscowego planu zagospodarowania obejmującego korty im. Jadwigi Jędrzejowskiej z 1927 roku. Jeśli plan zostanie przyjęty firma GC Investment będzie miała zablokowaną możliwość prowadzenia w tym miejscu innej działalności niż sportowa. Co pan na to?

Nabyłem tą nieruchomość w celu komercyjnym, jest to jeden z nielicznych wolnych terenów w Katowicach przy autostradzie, gdzie można zrealizować inwestycje biurową. Przykład IBM pokazuje że ten teren to szansa dla Katowic na ściągnięcie kolejnego dużego inwestora, przypominam że dla tego inwestora lokalizacja przy autostradzie była jednym z wytycznych. Zresztą argumenty pokazują, że to miejsce nie jest dobre do uprawiania sportu. Po pierwsze notuje się tutaj notoryczne przekroczone stężenie dwutlenku azotu, szczególnie szkodliwe dla osób uprawiających sport na otwartym powietrzu. Po drugie hałas, który tam jest przeszkadza w normalnym uprawianiu tenisa.

Czy proponował pan miastu zamianę terenu? W mediach rzecznik Jakub Jarząbek informuje, że nie było takiej propozycji…
Proponowałem miasto zamianę terenu. Dziwię się, że rzecznik o tym nie wie. Oferta jest nadal aktualna.

W czerwcu 2011 roku Rada Miasta przyjęła uchwałę o przyjęciu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby uchronić korty. Był to efekt działań radnych Tomasza Szpyrki, Andrzeja Zydorowicza i Arkadiusza Godlewskiego. Kupując korty we wrześniu wiedział pan, że może być problem z budową w tym miejscu biurowców. Tym bardziej, że jednym z radnych jest szef marketingu GC Investment.
Umowę zakupu podpisaliśmy w kwietniu 2011 roku, a więc dwa miesiące przed uchwałą. Jedyną wytyczną, wiążącą nas były zapisy w Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, które daje nam możliwość realizacji inwestycji biurowej. Warto dodać, że Studium jest kluczowym dokumentem dla miasta, który wytycza kierunki oraz funkcje zagospodarowania na jego terenach. Jakim zatem dokumentem, ma się kierować inwestor przy zakupie nieruchomości, jeśli nie Studium? Jaki dajemy przykład dla innych inwestorów?

Ponad 1200 podpisów pod protestem przeciw likwidacji kortów robi na panu wrażenie? Co pan powie tym ludziom?
Powiem, że korty, które chcą zachować od kilku lat niszczeją, że nie jest to dobre miejsce do grania. Spytam przewrotnie ilu z nich było tam w ostatnim czasie? Sama historia Pani Jędrzejowskiej nie wystarczy, tutaj potrzebna jest wielomilionowa inwestycja, bez niej nie będzie warunków do grania. Warto również dodać, że Miasto Katowice właśnie kończy budowę kortów w Janowie. Dlaczego ich nie nazwać imieniem Jędrzejowskiej?

Oceniam pana jako osobę lubiącą sport. Jest pan w Radzie Nadzorczej Polonii Bytom, na Szombierkach GC Investment wybudował pole golfowe. Dlaczego chce pan zlikwidować historyczne korty?
Dobrze, że pan o tym wspomniał. Przykład Bytomia pokazuje, jaki mam stosunek do sportu i historii, przypominam, że władowaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych w tereny po kopalni Szombierki. Dzięki tej inwestycji dokonuje się rewitalizacja całej dzielnicy, a nawet miasta. Wracając do Astrów, pomimo tego że uważam że nie jest to dobre miejsce na sport, zaproponowałem miastu oraz Społecznemu Komitetowi Obrony Kortów kupno tej nieruchomości. Fakty są takie, że na dzień dzisiejszy nie ma chętnego, który chciałby utrzymać i realizować tutaj funkcję sportową.

Czy pana oferta odtworzenia kortów w innym miejscu jest aktualna?
Zobowiązałem się do pomocy finansowej w odtworzeniu kortów, jednak zarówno ze strony miasta jak również Społecznego Komitetu Obrony Kortów nie było konkretów.

Co ma powstać w miejscu kortów przy Astrów? Biurowce? Hotel? Kiedy ruszy inwestycja, jeśli głosowanie radnych będzie po pańskiej myśli?
Prowadzimy zaawansowane rozmowy, które niestety są torpedowane przez burzę medialną dotyczącą kortów. Na pewno będzie to inwestycja, która da wiele miejsc pracy dla mieszkańców oraz podatków dla samego miasta.

Od autora:
Podczas środowej sesji nie przyjęto planu zagospodarowania obejmującego korty i stadion. Radni byli za przyjęciem uwag do planu przedstawionych przez AWF, ale przeciw uwagom GC Investment. Przed głosowaniem odbyła się dyskusja, w któraj brali udział m.in. przewodniczący Społecznego Komitetu Obrony Kortów i prezes GC Investment Michał Goli. Wszystko wskazuje na to, że plan trzeba będzie przygotować od nowa.

Minimalna płaca w górę. Wzrośnie przynajmniej o 184 zł

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie