Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Katowicach. Spotkanie z wyborcami w Muzeum Śląskim

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Wideo
od 16 lat
Po ubiegłotygodniowych spotkaniach prezesa Jarosława Kaczyńskiego na Podbeskidziu, w ten weekend odbywają się jego wizyty w Katowicach, Jastrzębiu-Zdroju, Gliwicach i Kędzierzynie-Koźlu. W katowickim spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego, poza wyborcami, wzięli udział śląscy parlamentarzyści i europarlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, premier Mateusz Morawiecki, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, oraz radni PiS z miast śląskiej aglomeracji. Spotkanie zostało podzielone na dwie części. Na początku premier Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu poruszał kwestie związane z polityką krajową i międzynarodową, kwestie gospodarcze, a wśród nich szczególnie dużo miejsca poświęcił zagadnieniom związanym z energetyką, zwracał również uwagę na nadchodzące w przyszłym roku wybory parlamentarne. W następnej części spotkania, posłowie Prawa i Sprawiedliwości Bożena Borys-Szopa i Jerzy Polaczek, zadawali w imieniu zgromadzonych Jarosławowi Kaczyńskiemu pytania, które jeszcze przed spotkaniem zostały spisane. Taka forma miała zapewnić sprawne przeprowadzenie tej części wizyty.

Spis treści

Umowa społeczna z maja ubiegłego roku

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński rozpoczął spotkanie od kwestii bardzo ważnych dla Śląska. Powołał się na umowę społeczną, która została zawarta w ubiegłym roku. W myśl jej postanowień, polska gospodarka miała odchodzić od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii. Teraz jednak prezes PiS zwrócił uwagę, że należy sobie zadać pytanie, czy zapowiedź likwidacji górnictwa do roku 2049 jest jeszcze aktualna. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego gospodarka kraju powinna opierać się na własnych surowcach energetycznych.

- Śląsk ma wspaniałą tradycję ciężkiej pracy. Mamy plan, aby Śląsk był nowoczesnym regionem, który będzie miał nowoczesne ośrodki rozwojowe. Porozumienie z 2021 roku daje możliwość stworzenia Funduszu Restrukturyzacji Śląska - oświadczył prezes Jarosław Kaczyński

Powstanie fundusz restrukturyzacji Śląska

Prezes poinformował również, że ustawa o Funduszu Restrukturyzacji Śląska jest już w Sejmie. Podstawa finansowa dla rozwoju tego regionu jest stworzona, co pozwoli na budowanie nowych projektów i inwestycji. W dalszych słowach Jarosław Kaczyński odniósł się do kwestii bezpieczeństwa energetycznego:

- Górnictwo pozostaje wyzwaniem i czymś bardzo istotnym. My mówimy często o bezpieczeństwie militarnym, ale też energetycznym. Praca i tradycja na Śląsku jest czymś, na co możemy patrzeć z dużym optymizmem.

Zdaniem prezesa Prawa i Sprawiedliwości poza kwestiami unijnych wytycznych, istotna jest również obecna sytuacja polityczna. Jarosław Kaczyński wielokrotnie podkreślał jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne Polski i zapowiedział obronę tych wartości.

Patologie III Rzeczypospolitej

Następnie Jarosław Kaczyński poruszył zagadnienia związane z odrzuceniem koncepcji liberalizmu społecznego, który działa w oparciu o koncepcję "darwinizmu społecznego", czyli sposobu na gwałtowne przeprowadzanie zmian. W wyniku takich działań od 1989 roku, Polacy doświadczyli trzech fal bezrobocia.

- Przed przejęciem przez nas władzy było wiele patologii w III RP - główną było rabowanie państwa. My zgromadziliśmy ogromne środki, które pozwoliły na przywrócenie godności polskim rodzinom - informował prezes PiS.

Jarosław Kaczyński mówił również o programach społecznych, na które rząd PiS przeznaczył w tym roku niebagatelną kwotę ok. osiemdziesięciu miliardów złotych. Jednocześnie przypomniał jak wyglądała polityka społeczna za rządów Platformy Obywatelskiej, kiedy panował drenaż kieszeni podatników. Odniósł się również do spraw związanych z wykluczeniem komunikacyjnym, które właśnie mija. Zgodnie z obietnicami rządu odbudowywane są połączenia kolejowe, często nieczynne od wielu lat.

Zobacz także

Program PiS

Jarosław Kaczyński zwrócił również uwagę, że Prawo i Sprawiedliwość dysponuje programem, który realizuje, kierując się solidarnością i empatią. To zdaniem prezesa odróżnia obóz rządzący od opozycji, która mimo zapowiedzi nie ma szans na wygraną, ze względu na chęć powrotu do poprzedniego ustroju.

Wyborcza weryfikacja

- Dziś siły, które deklarują się, jako demokratyczne są antywolnościowe - głównie chodzi o lewicę. Pod hasłem mowy nienawiści zabrania podejmować się niektórych tematów, co widzimy w przestrzeni publicznej (...) Lewica nie uznaje wyników demokratycznych wyborów, w których wygrywa prawica. Stawką przyszłorocznych wyborów jest to, czy Polacy mają być wolni, czy nie. Liberalizm może zamienić się w totalitaryzm - mówił o tym św. Jan Paweł II - oświadczył prezes Kaczyński.

Jednocześnie Jarosław Kaczyński dodał, że pomimo werdyktu wyborczego, opozycja już drugą kadencję nie może się pogodzić z wyborem większości, odmawiając Prawu i Sprawiedliwości prawa do rządzenia. Poruszył również sprawę socjotechniki stosowanej przez środowiska lewicowe, które starają się postawić partię rządzącą w świetle spadkobierców systemu komunistycznego, choć to właśnie w szeregach Platformy Obywatelskiej i innych lewicowych ugrupowaniach roi się od komunistycznych aparatczyków.

Prezes Kaczyński zwrócił uwagę, że ugrupowanie, którym kieruje jest wierne ideom "Solidarności". Zamęt, który wprowadza opozycja powoduje, że przyszłoroczne wybory będą najważniejsze od 1989 roku. To jest powodem, dla którego powinno powołać się Korpus Ochrony Wyborów. Jego członkowie powinni działać w każdym okręgu wyborczym, starając się dokumentować wszelkie nieprawidłowości. Należy za wszelką cenę dopilnować, by nie dochodziło do burd wywoływanych przez organizacje pokroju "Obywateli RP", którym będzie zależeć, na pokazaniu przyszłorocznego głosowania do parlamentu jako zdarzenia pełnego nieprawidłowości.

Jednocześnie odwołując się do destrukcyjnego postępowania polskiej opozycji, prezes Kaczyński podał przykład Włoch, gdzie niedawno odbyły się wybory parlamentarne wygrane przez prawicowe ugrupowanie:

- Na czele włoskiego rządu stanęła Giorgia Meloni. Bezpośrednio po tym fakcie, europejscy lewicowi politycy przypuścili atak na włoski rząd prawicowy. Włoska opozycja stanęła murem za własnym rządem, prosząc, by unijni politycy nie mieszali się w wewnętrzne sprawy Włoch.

Nowe inwestycje gospodarcze

Na końcu swojego wystąpienia, prezes Jarosław Kaczyński poinformował o planowanej nowej wielkiej inwestycji. Już niedługo ruszą prace związane z przygotowaniem planów otwarcia nowej huty stali. W tę inwestycję mają być zaangażowane spółki Skarbu Państwa, które miałyby zająć się finansowaniem tej strategicznej inwestycji.

Katowice są kolejnym przystankiem w podróży prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego po Polsce

Jarosław Kaczyński w Katowicach. Spotkanie prezesa PiS z mie...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera