Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes SN w Katowicach: Władza sądownicza nie może się poddać! TRANSMISJA NA ŻYWO

KL
Konferencja sędziów w Katowicach z prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf
Konferencja sędziów w Katowicach z prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf Marzena Bugała-Azarko
KONFERENCJA SĘDZIÓW W KATOWICACH NA ŻYWO TRANSMISJA Dziś 3 marca 2017 w Katowicach odbywa się konferencja polskich prawników na temat kryzysu sądownictwa. Na konferencji pojawiły się wybitne postacie świata prawniczego, na czele z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, która otrzymała brawa na stojąco. - Zarzuty PiS w sprawie wyboru prezesa Sądu Najwyższego uważam za absurdalne - powiedziała.

Dziś w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek odbywa się kongres prawniczy w obronie niezależności sądów i porządku konstytucyjnego. Konferencję o nazwie „Sędzia a Konstytucja. Kryzys sądownictwa konstytucyjnego a rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją RP" zorganizował Dziekan Wydziału Prawa I Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA. Do spotkania zaproszono sędziów, adwokatów, radców prawnych oraz przedstawicieli innych profesji prawniczych.

- Dzisiaj prowadzona jest kampania złej woli, kłamstw i pomówień - mówi prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Nadzwyczajna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. - Musimy przeciwstawiać się niszczeniu nie tylko sądownictwa, ale całej naszej państwowości.

I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf, była bodaj najbardziej oczekiwaną osobę na kongresie prawników, który obraduje dziś w Katowicach. Uczestnicy zgotowali jej owacje na stojąco.

Profesor Gersdorf nie chciała komentować wniosku do Trybunału Konstytucyjnego 50 posłów PiS, o zbadanie, czy jej wybór na I prezesa Sądu Najwyższego był zgodny z prawem.

– Wniosek uważam za absurdalny – powiedziała tylko wchodząc na salę, gdzie trwa dyskusja nad praktycznymi konsekwencjami największego od 27 lat wyzwania dla polskiego systemu prawnego, jaki wiąże się z paraliżem Trybunału Konstytucyjnego. Na sądach powszechnych ma spoczywać teraz tzw. rozproszona kontrola zgodności prawa z Konstytucją RP.

– Mamy czasy nadzwyczajne, w których w sposób bezprecedensowy atakuje się sądy, władzę sądowniczą i personalnie mnie. A dzieje się to w stulecie odrodzonego po zaborach sadownictwa powszechnego i Sądu Najwyższego. Możemy to wszystko zaprzepaścić – mówiła prezes Gersdorf. – Na wszystkich prawnikach spoczywa obowiązek podtrzymywania, a może ratowania demokratycznego państwa prawnego, a nie zawsze społeczeństwo zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Nadzwyczajna sytuacja wymaga od nas nadzwyczajnych działań, kiedy władza ustawodawcza, wykonawcza, przy udziale mediów podważa w społeczeństwie zaufanie do sądów i sędziów.

Prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, były rzecznik praw obywatelskich, także zabrał głos.

– Sprzeciwiamy się ingerencjom politycznym w orzecznictwo sądowe. Spotkanie prawników w Katowicach powinno być potraktowane jako bardzo ważny głos zatroskania o to, co się w Polsce dzieje. My, prawnicy dostrzegamy, że dzieje się bardzo niedobrze, dochodzi do częstego naruszania konstytucji, dochodzi do próby upolitycznienia sądów. I temu chcemy się sprzeciwić. W psuciu prawa uczestniczą także prawnicy, to prawda, to są tylko ludzie, ale zastanawiamy się, jak demokratyczne państwo prawa można ratować - mówił prof. Andrzej Zoll. - Natomiast jeżeli minister sprawiedliwości, generalny prokurator toleruje, czy nawet inspiruje wszczynanie postępowania karnego wobec sędziego, który wydał takie czy inne postanowienie, to tego robić nie wolno. Może postanowienie sędziego jest błędne, ale od tego jest instancja wyższa, ewentualnie postępowanie dyscyplinarne i w wyniku tego postępowania może być – karne, jeśli zachowanie miałoby cechy przestępstwa. Natomiast straszenie sędziego wszczętym postępowaniem karnym, to jest skandal. Sprzeciwiamy się ingerencjom politycznym w orzecznictwo sądowe - dodał.

KONFERENCJA SĘDZIÓW NA ŻYWO TRANSMISJA

O zwołanie Kongresu Prawników Polskich zaapelował już we wrześniu Nadzwyczajny Kongres Sędziów. Rada WPiA UŚ w styczniu przyłączyła się do uchwały Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego dotyczącej konieczności podjęcia tego typu inicjatywy.

Prelegentami i uczestnikami konferencji będą wybitni przedstawiciele środowiska prawniczego.

Organizatorami kongresu są: Wydział Prawa i Administracji UŚ, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Krajowa Rada Sądownictwa, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Fundacja WPiA UŚ Facultas Iuridica oraz Polska Akademia Umiejętności – stacja naukowa w Katowicach.

Patronat nad spotkaniem objął I Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo