MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prezes URE: Wzrost opłat ze energię elektryczną będzie dwucyfrowy

Maciej Badowski
Opracowanie:
- Wzrost będzie dwucyfrowy na samej taryfie obrotu energią elektryczną- zapowiedział prezes URE.
- Wzrost będzie dwucyfrowy na samej taryfie obrotu energią elektryczną- zapowiedział prezes URE. Pawel Lacheta/ Polska Press
- W przypadku taryfy za obrót energii elektrycznej wzrost będzie dwucyfrowy- zapowiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin. Jednocześnie przyznał, że nowe stawki taryfowe na przyszły rok powinny zostać opublikowane do 17 grudnia.

- Termin złożenia wniosków taryfowych, które właśnie do nas wpłynęły, wynika z przepisów prawa, zgodnie z którymi przedsiębiorstwo przedkłada wniosek regulatorowi nie później niż dwa miesiące przed upływem terminu obowiązywania dotychczasowej taryfy- przyznał Gawin, zapytany przez "Rz" o to, kiedy będą znane nowe taryfy za energię elektryczną.

- Punktem odniesienia przy ocenie treści tych wniosków jest dla regulatora przede wszystkim rynek giełdowy i notowania energii elektrycznej. Postępowania taryfowe planujemy zakończyć w terminie i nie przewidujemy opóźnień. Do 17 grudnia planujemy opublikować nowe taryfy (na 2022 rok), tak, aby mogły zostać wprowadzone przez spółki od 1 stycznia- dodał.

Z kolei zapytany czy uwarunkowania rynkowe spowodują podwyższenie taryfy za energię elektryczną, prezes URE przyznał, że "to nie ulega wątpliwości. Będzie wyższa". Jak wyjaśnił, "wzrost będzie dwucyfrowy na samej taryfie obrotu energią elektryczną".

- Nie będzie to tym samym wzrost odpowiadający poziomowi inflacji, jak to miało miejsce w poprzednim roku. Natomiast trudno precyzyjnie określić, jaki będzie finalny wzrost w taryfie. To spółki obrotu muszą ocenić swoje koszty. Wniosek taryfowy przygotowuje spółka i to ona wie, jakie poniesie koszty. W procesie taryfowym to spółka przedkłada wniosek, w którym może nam pokazać koszty niższe lub wyższe w odniesieniu do naszego „modelowego" przedsiębiorstwa- wyjaśnił.

Prezes URE w rozmowie z "Rz" przyznał także, że zmieni się kwota opłaty mocowej. - Będzie ona inaczej wyceniana, w sposób dynamiczny, odzwierciedlający koszty zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego czy profil zużycia energii- wyjaśnił i dodał, że "poprzednie stawki nie uwzględniały tego mechanizmu".

Jednocześnie wyjaśnił, że wysokość stawki będzie zależała od sposobu naszego korzystania z energii w cyklu dobowym, jak wyjaśniono, chodzi o tzw. indywidualną krzywą poboru. - Dla tzw. grup G i C1 stawki opłaty mocowej wzrosły średnio kilkanaście złotych w skali roku. Nowe stawki będą obowiązywać od stycznia przyszłego roku. Opłata mocowa to jedna ze składowych finalnego rachunku za energię- dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni