Prezydent Andrzej Duda w Zabrzu na Karczmie Piwnej...

  Prezydent Andrzej Duda w Zabrzu na Karczmie Piwnej związkowców "Solidarności"

  OK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Prezydent Andrzej Duda na Śląsku wziął w sobotę udział w Karczmie Piwnej Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w hali MOSiR w Zabrzu. W swoim przemówieniu podkreślił ważną rolę kobiet w tradycji górniczej, mówił też o solidarności braci górników i wydarzeniach z grudnia 1981 roku. ZOBACZCIE ZDJĘCIA i wystąpienie Andrzeja Dudy.
  Prezydent Andrzej Duda w Zabrzu na Karczmie Piwnej
  Pretendent Andrzej Duda przyjechał do hali MOSiR w Zabrzu. Chwalił kobiety i nie szczędził pochwał braci górniczej
  1/48

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Olga Krzyżyk

  Prezydent RP Andrzej Duda przyjechał do Zabrza na zaproszenie Zarządu NSZZ Regionu Śląsko-Dąbrowskiego "Solidarność". W sobotę bowiem, 26 stycznia, odbyła się tradycyjna karczma piwna w hali MOSiR.

  ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z KARCZMY PIWNEJ

  Zobacz galerię

  Związkowcy przywitali prezydenta RP dużymi brawami. Mówili, że idzie pierwszy wśród Gwarków. Prezydent Andrzej Duda przywitał się z zebranymi i siadł przy długich ławach wspólnie z członkami Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”.

  - Ten rok jest szczególny, bo to Rok Powstań Śląskich.
  Ktoś mi powiedział, czy wiem to, że przecież większość ludzi, co pracuje na kopalni jest spoza Śląska, więc żadnej wielkiej tradycji tu nie ma. Tylko niektórzy mają górniczą tradycję z dziada i ojca. Odpowiedziałem, że nie szkodzi, bo ten wasz stan, to wasze środowisko jest takie, że jak chłop przyjdzie pracować do kopalni, to jak zjedzie na dół raz czy drugi, to od razu staje się bratem. Staje się częścią waszego środowisko, a zarazem częścią waszej tradycji, więc i to staje się jego tradycją - mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

  - Tradycja górnicza jest tradycją was wszystkich, niezależnie od tego ile lat przepracowaliście w kopalni i jak długo mieszkacie na Śląsku. To jest niezwykłe i piękne. Od razu staje się częścią tego górniczego stanu i to jest właśnie solidarność, że nikt nie może zostać na dole i że zawsze po niego idą, choćby pracował w kopalni jedną godzinę. I to jest w was wielkie. Szczęść Boże całej braci górniczej – przemawiał Andrzej Duda, prezydent Polski.

  Sonda

  Jak oceniasz Karczmę Piwna z prezydentem Andrzejem Dudą?  Prezydent przypomniał także wydarzenia z 16 grudnia 1981 roku, czyli pacyfikacji kopalni „Wujek”, gdy to zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych. Prezydent mówi, że ma nadzieję, że pokolenia Polaków, jako ludziom solidarności i tamtego wielkiego zwycięstwa, będą ogromnie wdzięczni.

  - Mówię to przede wszystko patrząc na weteranów walki z kopalni „Wujek”, których bracia oddali życie tamtego grudniowego dnia 1981 roku – zaznaczył Andrzej Duda.

  Prezydent mówił też o ważnej roli śląskich kobiet w tradycji górniczej; żon, córek, matek. Podkreślał, że w przypadku tej najtrudniejszej wieści, jaka może przyjść z kopalni, kobiety przychodzą i stoją razem pod kopalnią i czekają.

  - I nie odchodzą nawet, jak się dowiedzą, że ich mąż, syn czy ojciec żyje. Pozostają z tymi innymi, po to by być razem – solidarnie. To także niezwykle wielka radość i my dziś, jako mężczyźni, składamy im hołd - mówił prezydent Polski.

  W karczmie piwnej w Zabrzu, oprócz Andrzej Dudy, prezydenta RP, udział wzięli także m.in. Paweł Kukiz, Grzegorz Długi, Grzegorz Tobiszowski, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego czy wojewoda śląski - Jarosław Wieczorek.

  Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda był w Zabrze także w 2017 roku. Dokładnie 7 czerwca Andrzej Duda wziął udział w uroczystości z okazji Jubileuszu XXX-lecia Inwazyjnego Leczenia Zawału Serca, obchodzonego w ramach XXIV Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej „Postępy w rozpoznawaniu i leczeniu chorób serca, płuc i naczyń”. Następnie pojechał do Gliwic na spotkanie z mieszkańcami.

  Wizyta prezydenta RP w Zabrzu

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Choroby zakaźne - oni pamiętają! Film Śląskiej Izby Lekarskiej  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (31)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  karczma

  Buda (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Szkoda, że prezydent Andrzej Duda znalazł czas w sobotę, by w Karczmie Piwnej wyściskać się z górnikami,wypić z nimi piwo, a nie ma go na uroczystościach 74.rocznicy wyzwolenia obozu...rozwiń całość

  Szkoda, że prezydent Andrzej Duda znalazł czas w sobotę, by w Karczmie Piwnej wyściskać się z górnikami,wypić z nimi piwo, a nie ma go na uroczystościach 74.rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy łeb gorola może być wykorzystana do stawiania

  przodowy Bercik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  stojaków w górniczym chodniku???.odp: można wykorzystać jak się pyrol złomie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To Barbórka jest w styczniu?

  bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Karczmy zawsze odbywały się przed Barbórką a tu jakieś nowum...w styczniu?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Domin wytrzeżwioł!

  Hajer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Domin wytrzeżwioł! i mo kasa żeby zapłacić i wie KAJ MIYSZKO!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pedziuo mi nasz kapelonek.

  Hyjdla ze Ficnerki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Arcypastuch zarzondziou, co Duda mo zrobic wczesniejszy opuatek, bo po tym uostatniym, to chopy musieli po nocach cisc do dom! To prezydynt zrobiou go tym razym w styczniu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gorol na dole to jak ogiyń we stodole.

  Alojz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Duda fanzoli farmazony. Gorol na grubie boł zawsze gorolym.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bidny hanys

  bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

  Gdyby nie gorole to oprócz żuru i chleba z tustym,nie wiedziałbyś że istnieje inne jedzenie,no jeszcze wodzionka.W Polsce na takim futrze gospodarze chowali wieprzki.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bolo, gorolu,

  Yjwald (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  niy dupc gorolu takich flekow,
  bo wy wulce przeslepaliscie colki geld,
  a potym zescie od 15-go, do 15-go flaps zarli,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Widza bolo, co ci mzsk napierdolo!

  Bernad Szou (Shaw)- na szychta. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  A u nos - jak ostauo karbinadli, abo rolad - to my tym skormiali werbusow, bo te cisli do siebie styjts ich zalewajka.
  No ale wtedy, to my jeszcze niy wjedzieli, co nos ta chouota wyciulo!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Adrian

  Giftzwerg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ciś w pis.du!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do dziś winny 9 śmiertelnych ofiar nie odpowiedział przed sądem.

  Klemens (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Ogłupieni i podburzeni przez klechę Bolczyka górnicy, uzbrojeni w kilofy, zaostrzone pręty (1,5-2m), łańcuchy i inne górnicze gadżety, ruszyli na funkcjonariuszy. Kroś zaczą strzelać, z tyłu, z...rozwiń całość

  Ogłupieni i podburzeni przez klechę Bolczyka górnicy, uzbrojeni w kilofy, zaostrzone pręty (1,5-2m), łańcuchy i inne górnicze gadżety, ruszyli na funkcjonariuszy. Kroś zaczą strzelać, z tyłu, z broni, ktorej nie mieli ani milicjanci, ani żołnierze. Po wszystkim do szpitala trafiło 41 funkcjonariuszy, kilkunastu w bardzo ciężkim stanie, a 9 gorników zginęło. Nikt nie chcial krzywdy tych ludzi, nawet zgodnie z zarządzeniami, przygotowano na wszelki wypadek oddziały w szpitalu w Katowicach-Ochojcu, głównie chirurgię, laryngologię i oddziały wewnętrzne. W szpitalu pozostawiono tylko pacjentów, których z przyczyn przedmiotowych nie można było zwolnić do domów. Szpital mógł przyjąć co najmniej 100-150 osób, bowiem tyle było wolnych łóżek. Członkowie plutonu specjalnego działali w warunkach obrony koniecznej i użyli broni zgodnie z przepisami, szkoda tylko, że troche późno i przez to tylu chłopaków wylądowało potem w szpitalu.
  Dzisiaj Henryk Bolczyk mieszka sobie spokojnie w ośrodku polskim Marianum w zachodnioniemieckim Carlsbergu, u swoich dawnych mocodawców i pisuje bajki o tamtych wydarzeniachzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Na widok fałszywej kukizowej

  klamor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  facjaty, ręce same się zwijają w rolady.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dla towarzystwa mogła do nich

  jacierpiędolę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  dołączyć Kryśka Pawłowiczów. Każdy kabaret przy tej trójce wymięka, a z Pinokiem to byliby bezkonkurencyjni w całej zjednoczonej Ejuropie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przyjechał, popi....lił o pięknej śmierci górników,

  bobik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  zżarł golonkę z piwem i na narty! Czy ktoś mu nie powiedział że te wszystkie jego mowy są żałosne? Niech już siedzi, zje obiad ale niech przestanie wygłaszać te banały. I niech nie wrzeszczy jak...rozwiń całość

  zżarł golonkę z piwem i na narty! Czy ktoś mu nie powiedział że te wszystkie jego mowy są żałosne? Niech już siedzi, zje obiad ale niech przestanie wygłaszać te banały. I niech nie wrzeszczy jak rozwydrzony dzieciak.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nic dodać, nic ująć

  Adrian Długopis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 3

  Ryle to jednak poziom mułu.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo