Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Katowic Marcin Krupa: Kim jest naprawdę nowy prezydent Katowic?

Justyna Przybytek
Marcin Krupiński w chwilę po ogłoszeniu wyników wyborów
Marcin Krupiński w chwilę po ogłoszeniu wyników wyborów Maciej Gapiński
Wyniki wyborów w Katowicach 2014: Marcin Krupa został nowym prezydentem, choc do wyborów pewnie niewiele osób wiedziało o jego istnieniu. A był wiceprezydentem! Kim naprawde jest Marcin Krupa?

Marcin Krupa w przeciwieństwie do swojego konkurenta z drugiej tury wyborów w Katowicach Andrzeja Sośnierza, imponującej kariery politycznej nie ma. Mało tego, jeszcze we wrześniu tego roku jego kandydatura na schedę po Piotrze Uszoku wcale pewna nie była. Skąd się wziął Krupa?

ZOBACZ NA ŻYWO:
Wybory 2014: II TURA WYBORÓW W 57 MIEJSCOWOŚCIACH. SPRAWDŹ NA ŻYWO

ZOBACZ KONIECZNIE:
* WYNIKI WYBORÓW 2014: OTO JUŻ WYBRANI PREZYDENCI I BURMISTRZOWIE W MIASTACH WOJ. ŚLĄSKIEGO

Kandydatura Marcina Krupy nawet po rezygnacji ze startu w wyborach prezydenckich Piotra Uszoka nie była pewna. Uszok mówił wówczas, że rozważa, kogo poprzeć, a kandydatów miał mieć kilku. Ostatecznie namaścił swojego zastępcę i rezygnując z własnej kampanii wyborczej do Rady Miasta (mandat i tak zdobył), zaangażował się w kampanię Krupy.

Kim jest jego kandydat? Funkcję wiceprezydenta sprawuje od czterech lat. W magistracie nadzorował planowanie strategiczne, rozwój systemów transportowych, gospodarkę komunalną, zagospodarowanie i planowanie przestrzenne, budownictwo, ochronę i kształtowanie środowiska. Także on wprowadzała z podległymi mu służbami rewolucję śmieciową w Katowicach.

Krupy skok z cienia

Trzeba przyznać, że minionych lat na kampanię nie wykorzystał. Był w cieniu, mało znany, mało rozpoznawalny, rzadko występował publicznie. Sytuacja zmieniła się dopiero w mijającym roku, zwłaszcza w drugiej jego połowie, a od czasu ogłoszenia, że będzie kandydatem Forum Samorządowego i Piotr Uszok na prezydenta Katowic, zmieniło się właściwie wszystko. Kampania Krupy ruszyła z kopyta w październiku i spośród wszystkich kandydatów prowadzona była najlepiej i na miarę czasów (podobną realizował tylko Arkadiusz Godlewski, w mniejszym stopniu Marek Szczerbowski): były oficjalne spotkania, spotkania bezpośrednie z mieszkańcami, był też Krupa obecny w mediach społecznościowych.

Polityk i... luzak z pasjami

Wizerunek Krupy kreowany w jego kampanii był złożony. Z jednej strony stateczny, odpowiedzialny polityk z wizją i katowiczanin pełną gębą, z drugiej - co pewnie miało trafić do nieco młodszych wyborców - wyluzowany 30-latek (lat ma 38) z pasją, który uwielbia jazdę na motorze (zdjęcia na Facebooku), ale z zastrzeżeniem, że jako samorządowiec czasu na tę przyjemność ma niewiele, a do tego artysta, który w młodości zakładał zespół muzyczny, a do dziś gra na harmonijce i gitarze (wystąpił z zespołem 032 na konwencji wyborczej).

Prywatnie Krupa to też mąż i ojciec (ma dwoje dzieci), w kampanii podkreślał, że urodził się w Katowicach, tu pracuje i mieszka, a jego partią jest miasto. W przeszłości był wykładowcą na Politechnice Śląskiej (przebywa na bezpłatnym urlopie ze względu na sprawowane stanowisko). Właśnie na tej uczelni ukończył Wydział Transportu, następnie studia doktoranckie i obronił pracę doktorską w specjalności Budowa i Eksploatacja Maszyn.

W samorządzie ujawnił się w 2006 roku, gdy objął mandat radnego, był przewodniczącym Komisji Skarbu, członkiem Komisji Rewizyjnej oraz Komisji Ochrony Zdrowia i Środowiska. Był też wiceprzewodniczącym Klubu Radnych "Forum Samorządowe i Piotr Uszok". Co ciekawe, Krupa jest też ekspertem ds. oceny projektów unijnych w ramach RPO woj. śląskiego, sędzią sportów samochodowych oraz biegłym skarbowym środków transportu samochodowego.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!