Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Raciborza z wizytą u prezesa giganta energetycznego. Czy uda się wyjść z konfliktu na linii Tauron - Rafako?

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Do Warszawy wybrał się prezydent Raciborza Dariusz Polowy, by rozmawiać z prezesem Taurona o możliwości polubownego rozwiązania sprawy
Do Warszawy wybrał się prezydent Raciborza Dariusz Polowy, by rozmawiać z prezesem Taurona o możliwości polubownego rozwiązania sprawy Tauron
Niepewny los firmy Rafako skłonił prezydenta Raciborza Dariusza Polowego do wizyty w Warszawie, gdzie spotkał się z prezesem Tauronu. Nadal bowiem trwa spór między spółkami, dotyczący bloku energetycznego w Jaworznie, którego wykonawcą była raciborska firma Rafako. Gigant z branży energetycznej zarzuca, że blok posiada wady konstrukcyjne i żąda od raciborskiego przedsiębiorstwa zapłaty kary w wysokości 1,3 mld zł. Odmiennego zdania jest firma Rafako. - Pozytywne rozwiązanie kryzysu w Rafako ma dla mnie olbrzymie znaczenie - podkreślał po wizycie w Warszawie prezydent Polowy.

Prezydent Raciborza z wizytą u prezesa Tauronu

Wizyta prezydenta Raciborza u prezesa giganta z branży energetycznej, związana była z trwającym sporem między spółkami Tauron i Rafako. Raciborska spółka była wykonawcą nowego bloku energetycznego Tauronu o mocy 910 megawatów w Jaworznie, którego budowa kosztowała ponad 6 mld złotych. Problemy z awaryjnością bloku spowodowały, że Tauron zażądał od Rafako zapłaty kary w wysokości 1,3 mld zł, tłumacząc to wadami konstrukcyjnymi i licznymi usterkami bloku.

Odmiennego zdania jest spółka Rafako, która wskazuje, że problemy z awaryjnością bloku są efektem niewłaściwego paliwa, które było podawane do kotła przez Tauron.

Do spotkania między prezydentem Raciborza, a prezesem Pawłem Szczeszkiem doszło we wtorek 25 stycznia.

- Pozytywne rozwiązanie kryzysu w Rafako ma dla mnie olbrzymie znaczenie. W rezultacie, na zaproszenie Prezesa Tauron Pana Pawła Szczeszka gościłem w siedzibie Tauronu. Analizowaliśmy sytuację, w której znalazły się obie spółki oraz możliwe, jak najlepsze relacje pomiędzy Tauronem a Rafako - mówił po spotkaniu prezydent miasta Racibórz Dariusz Polowy.

Nadzieja na polubowne załatwienie sprawy?

Po wielotygodniowym sporze, przedstawiciele Taurona i Rafako zasiedli do rozmów. Mimo kilkugodzinnej debaty, nie doszło jednak do rozstrzygnięcia, zaś rozmowy zostały wstrzymane.

- Podtrzymujemy gotowość do poważnych negocjacji z Rafako i wolę osiągnięcia kompromisu, a jednocześnie deklarujemy wsparcie dla pracowników Rafako i społeczności Raciborza. Zdajemy sobie sprawę z trudnej sytuacji, w jakiej, w konsekwencji nieodpowiedzialnych decyzji zarządu Rafako, mogą znaleźć się pracownicy i podwykonawcy raciborskiej spółki. Już teraz jesteśmy w kontakcie z podwykonawcami Rafako, którzy zgłaszają nam braki płatności ze strony Generalnego Wykonawcy - mówił jeszcze przed rozpoczęciem rozmów Trajan Szuladziński, prezes TAURON Wytwarzanie.

Jak się okazuje, rozmowy mają zostać przedłużone do 8 lutego. Nie wiadomo jednak, czy w tym czasie strony rzeczywiście dojdą do porozumienia. Zdaniem prezydenta Raciborza Dariusza Polowego, jest szansa na polubowne rozwiązanie trwającego konfliktu.

- Prezes Paweł Szczeszek zapewnił mnie, że po stronie Tauronu jest duża wola polubownego rozwiązania aktualnej sytuacji. Serdecznie dziękuję Prezesowi Tauronu panu Pawłowi Szczeszkowi za serdeczne przyjęcie i merytoryczną rozmowę - przekazuje prezydent Dariusz Polowy.

Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, Rafako grozi upadłość, co może wiązać się ze zwolnieniem około tysiąca pracowników. Mediatorzy mają jednak nadzieję, że stronom uda się wyjść z tego konfliktu.

Więcej na temat trwającego konfliktu: Rafako upadnie? Na szali wojny z Tauronem los tysiąca ludzi, którzy mogą stracić pracę. We wtorek, 24 stycznia, mediacje ostatniej szansy

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera