Prezydent Zabrza: Nie będzie wyprzedaży Górnika!

  Prezydent Zabrza: Nie będzie wyprzedaży Górnika!

  Zdjęcie autora materiału

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

  Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza ©Marzena Bugala-Azarko

  Rozmowa z prezydent Zabrza, Małgorzatą Mańką-Szulik, o polityce wobec Górnika Zabrze, planach transferowych i budowie czwartej trybuny stadionu przy Roosevelta.
  Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza

  Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza ©Marzena Bugala-Azarko

  Pani prezydent, co panią bardziej zaskakuje: wyniki sportowe czy frekwencja na trybunach stadionu Górnika, który pod tym względem nie ma sobie równych w całej lidze?
  Małgorzata Mańka-Szulik: Cieszą mnie oba te zjawiska, ale przyznam, że tłumów kibiców można było się spodziewać. Przed rozpoczęciem budowy stadionu przeprowadziliśmy wiele analiz, które - chociaż wiele osób nie chciało w nie uwierzyć i twierdziło, że budujemy za duży obiekt - właśnie się potwierdzają.
  Zawsze wiedzieliśmy, że Górnik ma wielu kibiców nie tylko w Zabrzu i potencjał na taką widownię. Natomiast wyniki sportowe traktujemy w kategoriach nagrody za bardzo ciężką pracę, jaka została w tym klubie i wokół niego wykonana, zarówno przez właściciela Górnika, jak i sztab trenerski z Marcinem Broszem na czele, oraz oczywiście samych piłkarzy. Muszę w tym miejscu dodać, że szkoleniowiec jest prawdziwym tytanem pracowitości.

  Prowadzenie w tabeli po pierwszej rundzie to pierwszy taki wyczyn Górnika od 1993 roku, ale całkowicie zasłużony. Jednak już w stacji Canal+ Szymona Żurkowskiego zapytano czy nie chciałby się przenieść do lepszego klubu...
  Wydaje mi się, że najlepszy jest przecież ten, kto jest pierwszy, prawda? (śmiech). Ale bardziej poważnie: sądzę, że Górnik jest klubem, w którym chce się grać. I dla kibiców, i dla trenera, i dla samego siebie. Proszę spojrzeć na powołania do reprezentacji Polski, Adam Nawałka wybrał dwóch zawodników z Zabrza, selekcjonerzy kadr młodzieżowych kilkunastu następnych. Takie wyróżnienia też o czymś świadczą.

  APEL DO CANAL PLUS
  DOCEŃCIE W KOŃCU GÓRNIK ZABRZE


  A może to pytanie reportera zwiastuje transferowe polowanie na piłkarzy Marcina Brosza w wykonaniu klubów, których na takie zakupy na pewno stać? Czy kibice nie powinni się obawiać zimowej wyprzedaży zespołu?
  Wartość piłkarzy Górnika na pewno rośnie z tygodnia na tydzień, bo potwierdzają ją wyniki i styl gry całego zespołu. Wszyscy oczywiście zdajemy sobie z tego sprawę, ale zapewniam, że transferowe pieniądze łatwo mnie nie skuszą. Uważam, że drużyna, którą zbudował Marcin Brosz, nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i ta wartość będzie wciąż rosła. Poza tym dużym nakładem udało nam się ustabilizować sytuację finansową klubu i zapewnić mu bezpieczeństwo, więc nie ma potrzeby, by dokonywać gwałtownych ruchów. Możemy więc uspokoić kibiców, że nie zamierzamy osłabiać zespołu. Zresztą świadczą o tym już konkretne posunięcia, na przykład przedłużenie umowy z Igorem Angulo.

  ZOBACZ GALERIĘ NAJLEPSZYCH KIBICÓW


  A czy można się spodziewać wzmocnienia drużyny? Nawet przy jej obecnych osiągnięciach trudno uciec od wrażenia, że utrzymanie obecnego poziomu jednak takich posunięć wymaga...
  Na pewno czekają nas w tej sprawie konkretne rozmowy z Marcinem Broszem, bo to on ma najwięcej do powiedzenia w sprawie budowania składu. Miasto od dawna prezentuje jednak dość jasną filozofię odnośnie kadry Górnika i jak widać znakomicie się ona sprawdza. Nie planujemy żadnych nerwowych ruchów, wszystko musi być spokojnie przemyślane. Mnie cieszy fakt, że drużyna naprawdę gra zespołowo, pomimo tego, że widać już w niej prawdziwych liderów.

  CZYTAJ KONIECZNIE
  FENOMEN ARENY ZABRZE: JAK KIBICE BIJĄ REKORDY FREKWENCJI


  Czy może pani powiedzieć, jaki jest cel Górnika w tym sezonie?
  Obecna sytuacja na pewno budzi w nas entuzjazm, ale musimy zachować zimną krew. Zespół ma grać jak najlepiej, dostarczać swoim kibicom dużo radości, przyciągać ich na stadion i walczyć o zwycięstwo w każdym meczu. Pod tym względem nic się nie zmieniło od początku rozgrywek.

  Wspomniany entuzjazm często bywa jednak trudny do ukrycia, także wśród kibiców. Może więc pani przyznać, czy nie martwi pani perspektywa wypłaty dla piłkarzy i trenerów sowitej premii za mistrzostwo Polski?
  (śmiech). Panie redaktorze, pycha kroczy przed upadkiem. Cieszmy się tym co mamy, snujmy marzenia, ale nie mówmy o nich głośno. Tak jak powtarza Marcin Brosz: do mety sezonu jeszcze daleko, nie ma powodu, by już fetować sukces.

  Sonda

  Czy, Twoim zdaniem, Górnik Zabrze będzie Mistrzem Polski sezonu 2017/2018?  Za to może powiedzmy głośno kiedy powstanie czwarta trybuna stadionu?
  Cały czas realizujemy kolejne kroki. Teraz najważniejszym zadaniem jest przeniesienie do nowej części obiektu szatni piłkarzy. To część harmonogramu, zgodnie z którym stopniowo ze starej części wyprowadzamy wszystkie pełnione przez nią funkcje. Swoją pracę muszą też wykonać architekci, aby uwzględnić pewne zmiany związane z tym, że nie ma potrzeby w czwartej trybunie umieszczać niektórych planowanych wcześniej, a dość kosztownych rozwiązań. Okazało się bowiem, że nowa część stadionu już je w wystarczający sposób spełniła.

  Ucieka pani od podania konkretnej daty...
  Wiem, że jestem rozliczana za każde słowo, więc nie chciałabym jej określać jednoznacznie. Na pewno jednak więcej będę mogła powiedzieć pod koniec roku, gdy zostanie skonstruowany budżet miasta na 2018 rok.

  POLECAMY TWOJEJ UWADZE

  24 zawody deficytowe. Sprawdź, których specjalistów szukają  Czy dostałbyś się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Ile zarabiają nauczyciele, lekarze, policjanci i służby mundurowe SPRAWDŹ LISTĘ PŁAC  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II
  Magazyn tyDZień Informacyjny program Dziennika Zachodniego

  Czy to będzie rok, w którym Górnik po 23 latach przerwy znów zagra w europejskich pucharach?
  Takie cele osiąga się krok po kroku. Teraz najważniejszy jest mecz z Legią.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Jagiellonia Białystok Live 12 23 7 2 3 19-14
  2 Lechia Gdańsk Live 12 22 6 4 2 21-14
  3 Legia Warszawa Live 11 21 6 3 2 16-12
  4 Piast Gliwice Live 12 21 6 3 3 18-16
  5 Wisła Kraków Live 11 20 6 2 3 20-10
  6 Korona Kielce Live 11 19 5 4 2 15-12
  7 Lech Poznań Live 11 17 5 2 4 17-14
  8 Zagłębie Lubin Live 11 16 5 1 5 17-17
  9 Arka Gdynia Live 11 14 3 5 3 12-11
  10 Pogoń Szczecin Live 12 13 3 4 5 14-15
  11 Śląsk Wrocław Live 11 12 3 3 5 16-15
  12 Miedź Legnica Live 11 12 3 3 5 15-20
  13 Wisła Płock Live 11 10 2 4 5 14-20
  14 Górnik Zabrze Live 11 9 1 6 4 11-17
  15 Zagłębie Sosnowiec Live 11 7 1 4 6 15-24
  16 Cracovia Live 11 7 1 4 6 8-17