Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Próbne egzaminy ósmoklasisty i probne matury w nowych terminach. MEN i CKE zdradzają, jak mają wyglądać egzaminy zdalne

MCH
Póbne matury i egzaminy ósmoklasistów mają się odbyć w terminach
Póbne matury i egzaminy ósmoklasistów mają się odbyć w terminach Aneta Zurek / Polska Press
Próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się zdalnie. Centralna Komisja Egzaminacyjna wraz okręgowymi komisjami opracują materiały. Arkusze będę publikowane na ich stronach internetowych od 30 do 1 kwietnia. To jednak od szkół będzie zależało czy wezmą udział w przedsięwzięciu.

Od 12 marca do 10 kwietnia zajęcia w szkołach i przedszkolach są zawieszone. Od wczoraj, 25 marca, szkoły obowiązkowo prowadzą nauczania na odległość.

Na odległość też młodzież napisze próbne egzaminy ósmoklasisty (matury próbne też).

Takie samo rozwiązanie Centralna Komisja Egzaminacyjna i Ministerstwo Edukacji Narodowej proponują tegorocznym maturzystom. Co jednak ważne, to od szkół będzie zależało czy podejmą rzucone przez resort wyzwanie.

Zobacz koniecznie

– Co roku wiele szkół przeprowadza próbne egzaminy. Obecnie, mając na uwadze wyjątkową sytuację zawieszenia zajęć w szkołach, wspólnie z Centralną Komisją Egzaminacyjną chcemy wspomóc dyrektorów i nauczycieli również w kwestii organizacji próbnych egzaminów dla ósmoklasistów, aby mogli oni skupić się na realizacji zadań w nowej sytuacji – podkreśla Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Próbny egzamin ósmoklasisty odbędzie się zdalnie. Jak ma wyglądać?

Wszystkie materiały, w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych, zostaną zamieszczone na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

  • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski;
  • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka;
  • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

Zobacz koniecznie

CKE przygotuje także zasady oceniania rozwiązań zadań. W pierwszej kolejności otrzymają je dyrektorzy szkół, w których w 2020 roku jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, za pośrednictwem systemu informatycznego SIOEO. Zostaną następnie proszeni o udostępnienie tych dokumentów nauczycielom, którzy docelowo będą oceniać prac uczniów. Zasady oceniania zostaną także zamieszczone 8 kwietnia na stronie internetowej CKE.

MEN i CKE zalecają, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki przewiduje właściwy egzamin, i zapisali swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę/nauczyciela formie, np.:

  • w pliku w edytorze tekstów;
  • na wydruku – należy jednak pamiętać, że nie każdy uczeń dysponuje w domu drukarką;
  • korzystając z karty odpowiedzi, która będzie zamieszczona na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie);
  • na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.

Uczniowie powinni przesłać swoje rozwiązania do nauczycieli - np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań - którzy korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań, będą mogli odpowiedzi sprawdzić i ocenić oraz przekazać uczniom informację zwrotną, np.

  • w postaci krótkiego komentarza w e-mailu;
  • podczas spotkania on-line – indywidualnego albo z grupą;
  • w postaci komentarzy w pliku – w przypadku, jeśli uczeń przesłał odpowiedzi w pliku edytowalnym.

Jak podkreśla resort edukacji, próbne egzaminy mają mieć charakter wyłącznie informacyjny, a dyrektorzy powinni dać możliwość przystąpienia do nich wszystkim zainteresowanym uczniom. CKE zwraca z kolei uwagę, że oceny z testów nie powinny być brane przy wystawianiu ocen cząstkowych z danego przedmiotu.

Na podobnych zasadach ma zostać przeprowadzony również próbny egzamin maturalny. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić go od 2 do 8 kwietnia.

Egzamin ósmoklasisty 2020. Kiedy się odbędzie?

Zgodnie z planem, właściwy już egzamin ósmoklasisty miałby odbyć się w dniach 21-23 kwietnia. Czy tak będzie, zależy w dużej mierze od tego jak długo potrwa zawieszenie lekcji w szkołach. Według najnowszych ustaleń przerwa ma potrwać do świąt Wielkiej Nocy. Gdyby jednak okazało się, że trzeba będzie ją jeszcze wydłużyć, wówczas terminy egzaminów zostaną przesunięte.

Zobacz koniecznie

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera