Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procent na pięciolinii

Beata Sypuła
Archiwum
Iza przez całe dzieciństwo marzyła o nauce gry na gitarze. Być może dzięki hojności podatników zostanie wirtuozem. Jej marzenie mogło się spełnić właśnie dlatego, że 1 proc. naszych podatków trafia również do Fundacji BGŻ wspierającej młode talenty. Powołała ona klasy dla niezamożnych, ale wartościowych młodych ludzi w czterech miastach Polski. W najbliższym czasie dostęp do nauki będzie otwarty dla uczniów z całego kraju.

Autorski program Banku BGŻ, który daje szansę rozwoju najzdolniejszym uczniom pochodzącym z niezamożnych rodzin, to Klasa BGŻ. Dzięki wsparciu Fundacji BGŻ w roku szkolnym 2008/2009 wiedzę w kilku najlepszych szkołach średnich w Polsce zdobywa 156 uczniów. Fundacja BGŻ, mająca status organizacji pożytku publicznego, zapewnia uczniom wsparcie finansowe w trakcie trzech lat nauki w szkole średniej. Pokrywa ona pełne koszty utrzymania i edukacji. Roczna edukacja jednego ucznia to około 8-10 tys. złotych - w zależności od miasta.

Te koszty to m.in. zakwaterowanie w internacie szkoły, wyżywienie, zakup podręczników i niezbędnych pomocy naukowych, składki na radę rodziców. Fundacja zapewnia również pobyt na obozie integracyjnym przed rozpoczęciem roku szkolnego, a w trakcie roku szkolnego każdy uczeń dostaje kieszonkowe w wysokości 100 złotych miesięcznie. To pozwala wesprzeć utalentowane, ale niezamożne dzieci, w realizacji ich pasji i zainteresowań.

Obecnie projekt realizowany jest w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie. W kolejnym roku otwiera się szansa na wsparcie młodzieży z 14 województw. Już w roku szkolnym 2009/2010 powstaną kolejne Klasy BGŻ.

- Fundacja w latach 2009-2011 zamierza stworzyć dostęp do projektu młodzieży w całym kraju. Będzie to możliwe po uruchomieniu kolejnej klasy w 2010 - mówi Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, prezes zarządu Fundacji BGŻ.

Organizacja ta wspiera także placówki oświatowo-wychowawcze, instytucje kultury oraz przekazuje środki na leczenie i rehabilitację kalekich i niepełnosprawnych dzieci. Może pomnożyć swoją pomoc - dzięki naszej hojności. Osoby i przedsiębiorstwa pragnące wspomóc jej działalność mogą przekazać 1 proc. podatku od osób fizycznych lub darowiznę do 10 proc. dochodu.

Jak przekazać pieniądze na Fundację BGŻ? Wystarczy wpisać w PIT numer KRS 0000260224 i podać nr rachunku bankowego: 57 2030 0045 1110 0000 0121 3810

Błąd już naprawiony

Błąd w programie komputerowym POLTAX, którym posługują się urzędy skarbowe sprawiał, że podatnicy decydujący się przeznaczyć organizacji pożytku publicznego jeden procent podatku, czekali dłużej na należny im zwrot nadpłaconego podatku.

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że już nie trzeba obawiać się zwłoki w zwrocie nadpłaty.

- Usterka została już usunięta i system POLTAX z prawidłowym "terminem płatności" został przekazany do urzędów skarbowych, które od 10 marca mogą instalować jego nowe wydanie - zapewnia MF.

Resort uspokaja także, że prace związane z usunięciem nieprawidłowości nie będą miały wpływu na ustawowy bieg terminu zwrotu nadpłaty.

Ordynacja podatkowa mówi, że odbyć się to musi w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji. Jeśli zeznanie zostało skorygowane - w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia korekty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!