Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesja Bożego Ciała kończy się obrywaniem gałązek brzozy z ołtarzy. "Wierzono, że te gałązki mają właściwości ochronne"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Procesja Bożego Ciała zwykle kończy się zbiorowym obrywaniem gałązek zdobiących poszczególne ołtarze. Starodawny zwyczaj ma wiele wspólnego z magicznymi przesądami.
Procesja Bożego Ciała zwykle kończy się zbiorowym obrywaniem gałązek zdobiących poszczególne ołtarze. Starodawny zwyczaj ma wiele wspólnego z magicznymi przesądami. Marzena Bugała
Podczas procesji Bożego Ciała wierni wciąż zabierają z ołtarzy gałązki brzozy. Dlaczego to robią? - Niegdyś wierzono, że te gałązki mają właściwości ochronne - mówiła w rozmowie z Gazetą Pomorską etnografka Hanna Łopatyńska. W tej tradycji wątki religijne mieszają się z pogaństwem.

Procesja Bożego Ciała: Wierni obrywają gałązki brzozy

Jedną z ludowych tradycji Bożego Ciała, której nie należy kojarzyć z wiarą i nauczaniem Kościoła katolickiego, jest zabieranie gałązek brzozy, którymi przystrojone są ołtarze podczas procesji. Wierni odchodząc wyrywają ja i zabierają do własnych domów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Niegdyś wierzono, że te gałązki mają właściwości ochronne. Zatykano je w domach za świętymi obrazami lub za framugami drzwi. Kiedyś miały chronić ludzi przed piorunami - wyjaśniała w rozmowie z Gazetą Pomorską etnografka Hanna Łopatyńska.

Badaczka tłumaczyła, że w tej tradycji wątki religijne mieszają się z pogańskimi.

- Swoją moc mają zawdzięczać temu, że były w pobliżu ołtarzy. W oktawie Bożego Ciała święciło się także wianki z ziół. Przechowywano je później przez cały rok i wierzono, że mają dużą moc. Robiono z nich napary na przeróżne dolegliwości. Zioła wkładano konającym pod poduszkę, aby im ulżyć i dopomóc duszy w szybszym przejściu w zaświaty - dodawała.

Boże Ciało. Na Śląsku procesje w strojach ludowych

Boże Ciało, a raczej Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystus, jest obchodzone ku czci Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

W Polsce jest to święto, które charakteryzuje się przede wszystkim tłumnymi procesjami, jakie przechodzą ulicami niemalże wszystkich miast i miasteczek. Wierni zatrzymują się przy czterech ołtarzach, gdzie odczytywane są fragmenty czterech Ewangelii.

Na Śląsku w procesjach udział biorą osoby w strojach ludowych. Kolorowe korowody można zobaczyć m.in. na Lipinach (Świętochłowice), Rozbarku (Bytom) czy w Radzionkowie.

To święto ruchome, które w 2021 roku przypadło 3 czerwca.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera