Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesja Bożego Ciała w Częstochowie z Jasnej Góry do Archikatedry. Abp Depo mówił o spektaklu "Klątwa" ZDJĘCIA

BR/BPJG
Procesja Bożego Ciała w Częstochowie przeszła z Jasnej Góry do Archikatedry. Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w tradycyjnej procesji Bożego Ciała w Częstochowie. W tym roku uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą na Jasnej Górze. Później procesja przeszła do Archikatedry, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Abp Wacław Depo mówił w homilii o "nowej kulturze degradacji człowieka i świata", wspominając m.in. spektakl pt. Klątwa.
Procesja Bożego Ciała w Częstochowie przeszła z Jasnej Góry do Archikatedry. Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w tradycyjnej procesji Bożego Ciała w Częstochowie. W tym roku uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą na Jasnej Górze. Później procesja przeszła do Archikatedry, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Abp Wacław Depo mówił w homilii o "nowej kulturze degradacji człowieka i świata", wspominając m.in. spektakl pt. Klątwa. Bartłomiej Romanek
Procesja Bożego Ciała w Częstochowie przeszła z Jasnej Góry do Archikatedry. Kilkanaście tysięcy wiernych uczestniczyło w tradycyjnej procesji Bożego Ciała w Częstochowie. W tym roku uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą na Jasnej Górze. Później procesja przeszła do Archikatedry, zatrzymując się przy czterech ołtarzach. Abp Wacław Depo mówił w homilii o "nowej kulturze degradacji człowieka i świata", wspominając m.in. spektakl pt. Klątwa.

Procesja Bożego Ciała w Częstochowie

Podczas homilii podczas mszy świętej na Jasnej Górze abp Wacław Depo mówił: „Dzisiejsza liturgia podprowadza nas nieustannie do Wieczernika, jako miejsca narodzin Kościoła. Znów wsłuchujemy się w słowa Chrystusa, dającego uczniom chleb, który mocą Jego słów i Ducha Świętego stał się Jego ciałem, a wino stało się Jego krwią. I w ten sposób Jezus zapoczątkowuje nowy porządek paschalny – Eucharystia jest sakramentem Jego obecności aż do skończenia świata, i sakramentem nowego i wiecznego przymierza”.

„Kto bierze udział w Eucharystii, jednoczy się z misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – a nawet więcej, staje się głosicielem, misjonarzem i świadkiem tego wydarzenia” – podkreślał metropolita częstochowski

.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PROCESJI BOŻEGO CIAŁA W CZĘSTOCHOWIE

Abp Wacław Depo przypomniał wydarzenie z 304 roku, kiedy to cesarz Dioklecjan zabronił chrześcijanom pod karą śmierci posiadania Pisma św., gromadzenia się na Eucharystię i budowania miejsc kultu. Wówczas ujęto 49 chrześcijan, którzy brali udział we Mszy św. wbrew zakazowi. Zapytani o złamanie rozporządzenia cesarza odpowiedzieli: my nie możemy żyć bez Eucharystii, zabrakłoby nam sił, by zmagać się z codziennymi przeciwnościami i nie ulec. W imię wiary oddali swoje życie.

Procesja Bożego Ciała: Abp Depo wspomina Klątwę

„Drodzy bracia i siostry, także my, chrześcijanie XXI wieku powinniśmy się zastanowić nad doświadczeniem męczenników z Abiteny. Nam także niełatwo żyć na co dzień po chrześcijańsku we współczesnym świecie. (…) Świat, w którym żyjemy, odrzuca prawdę o swoich odniesieniach do Boga, zapomina o źródle. A jednocześnie zauważamy, że wraz z rozwojem nauki i techniki nie wzrasta siła moralna człowieka – wręcz przeciwnie, im bardziej następuje wzrost kultury technicznej i medialnej, tak zwana kultura współczesna odstąpiła od wymogów kształtowania umysłów i charakterów poprzez prawdę, piękno i dobro, a epatując nas wulgaryzmami i patologią” – mówił metropolita częstochowski.

Kaznodzieja przypomniał spektakl „Klątwa”, a także pokaz mody w Muzeum Sztuki w Nowym Jorku, gdzie zaproponowano wystawę poświęconą wpływom katolicyzmu na modę. Mimo zapewnień, wypożyczone stroje liturgiczne i akcesoria zostały użyte w niewłaściwy sposób.

To jest nowa kultura degradacji człowieka i świata, i ona już jest obecna u nas. A my, czy mamy siłę przeciwstawić się temu prądowi? (..) Przenikanie się tych pseudokultur jest dzisiaj niezmiernie silne, i trzeba mieć siłę Eucharystii, Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, aby to wszystko przezwyciężyć – stwierdził abp Wacław Depo.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

PROGRAM TYDZIEŃ: Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo