Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesje Bożego Ciała 2020. Czy się odbędą? W tym roku zastąpią je procesje wokół świątyń i przykościelnych placów

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
W tym roku wszystko wskazuje na to, że tradycyjnych procesji Bożego Ciała nie będzie. Na zdj. procesja parafian bazyliki Bazyliki Św. Antoniego w Rybniku.
W tym roku wszystko wskazuje na to, że tradycyjnych procesji Bożego Ciała nie będzie. Na zdj. procesja parafian bazyliki Bazyliki Św. Antoniego w Rybniku. arc. mat. Polska Press
Procesje Bożego Ciała 2020. Czy się odbędą? Bez tradycyjnych procesji ulicami miast odbędzie się tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Takie decyzje podjęli abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki i abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Szczegółowych instrukcji w sprawie nie wydał jeszcze biskup gliwicki, ale wszystko wskazuje, że na terenie tej diecezji również tradycyjnych procesji w tym roku nie będzie.

Procesje Bożego Ciała 2020. Czy się odbędą?

W archidiecezji częstochowskiej procesje Bożego Ciała zostaną poprowadzone – z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – wyłącznie wokół świątyń, ewentualnie w obrębie placu przykościelnego – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

– Zgodnie z zarządzeniami Księdza Arcybiskupa Wacława Depo, a także stosownie do aktualnie obowiązujących rozporządzeń państwowych, nie można urządzać procesji poza terenem kościelnym, tj. np. ulicami poszczególnych miejscowości – przypomina ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

Procesje tylko wokół świątyń lub uroczysta adoracja

Taką samą decyzję podjął wcześniej także abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Metropolita częstochowski wydał dodatkowo instrukcje, jak powinna wyglądać tegoroczna uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jeśli to możliwe, parafie powinny urządzić ołtarze na placu kościelnym, przy jednoczesnym wykorzystaniu istniejących kaplic lub krzyży. „W procesji, będącej kontynuacją Mszy świętej, mogą wziąć udział tylko uczestnicy poprzedzającej ją Eucharystii, w liczbie, jaka może, stosownie od aktualnych przepisów, gromadzić się wewnątrz kościoła” – wyraźnie zaznacza komunikat kurii.

Tam, gdzie urządzenie procesji nie będzie możliwe, po mszy świętej odbędą się uroczyste adoracje eucharystyczne, przedłużone i poszerzone o rozważanie Słowa Bożego i teksty mówiące o Eucharystii, zakończone błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Biskupi diecezji bielsko-żywieckiej, sosnowieckiej i gliwickiej jeszcze nie wydali stosownych instrukcji. Bp Roman Pindel wyda stosowne zarządzenie najprawdopodobniej jeszcze w tym tygodniu. Ze swoją decyzją do nowych wytycznych rządu poczeka raczej bp Grzegorz Kaszak.

- Ksiądz Biskup metropolita gliwicki nie wydał jeszcze szczegółowych instrukcji dotyczących uroczystości Bożego Ciała, ale wiele wskazuje, że procesji do jakich jesteśmy od lat przyzwyczajeni, w tym roku nie będzie - mówi ks. Krystian Piechaczek, rzecznik prasowy kurii gliwickiej. - Przy obecnie obowiązujących przepisach nie ma takiej możliwości. Jeśli jednak sytuacja w kraju się zmieni i władze świeckie wydadzą zezwolenie wtedy na nie odpowiemy - zaznacza duchowny.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera