Producenci branży okołogórniczej zwracają się do prezydenta i premiera o pomoc. Wykańcza ich ekonomicznie koronawirus

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Pixabay
Udostępnij:
Śląski sektor okołogórniczy zwrócił się o wsparcie do premiera Mateusza Morawieckiego o pomoc w powołaniu zespołu kryzysowego, którego celem będzie wypracowanie wspólnych rozwiązań organizacyjnych i finansowych. Sytuacja spółek węglowych oraz podmiotów okołogórniczych związanych z krajową branżą wydobywczą, pogarsza się z tygodnia na tydzień, potęgując ryzyko zaburzenia bezpieczeństwa oraz stabilności całego łańcucha dostaw, a co najistotniejsze, powoduje, że kolejne miejsca pracy na Śląsku zagrożone są likwidacją - piszą przedsiębiorcy.

Zła sytuacja branży wydobywczej i powiązanej z nią okołogórniczej wymaga podjęcia wspólnych działań oraz wsparcia najważniejszych organów państwowych, dlatego śląski sektor okołogórniczy zwrócił się o wsparcie do premiera Mateusza Morawieckiego.

- W skierowanym do Kancelarii Premiera RP liście otwartym 4 maja prosiliśmy o pomoc w powołaniu zespołu kryzysowego, którego celem będzie wypracowanie wspólnych rozwiązań organizacyjnych i finansowych dla zażegnania skutków mającego miejsce kryzysu. Niestety, do dnia dzisiejszego nie ukonstytuowano eksperckiej grupy roboczej, która mogłaby całościowo zająć się budowaniem planu dalszego funkcjonowania sektora. Sytuacja spółek węglowych oraz podmiotów okołogórniczych związanych z krajową branżą wydobywczą, pogarsza się z tygodnia na tydzień, potęgując ryzyko zaburzenia bezpieczeństwa oraz stabilności całego łańcuch dostaw, a co najistotniejsze, powoduje, że kolejne miejsca pracy na Śląsku zagrożone są likwidacją - czytamy w piśmie.

Zdaniem przedsiębiorców to już ostatni moment na podjęcie "całościowych i odpowiedzialnych działań ratujących ten strategiczny obszar polskiej gospodarki". Chcą, by w sprawę zaangażował się także prezydent Andrzej Duda.

- Obecnie dramatyczna sytuacja branży wydobywczej coraz silniej paraliżuje podmioty z sektora okołogórniczego – firmy usługowe i serwisowe, producentów maszyn i urządzeń górniczych, a także placówki naukowo-badawcze i projektowe o profilu górniczym oraz pracowników sektora – co może w bliskim czasie doprowadzić do poważnych konsekwencji trwałej utraty kompetencji, możliwości produkcyjnych i miejsc pracy. Zwiastują je wyraźnie chociażby pogłębiające się problemy spółek górniczych, w tym tej największej, Polskiej Grupy Górniczej. Wierzymy, że dobro polskiego przemysłu wydobycia węgla jest Panu szczególnie drogie i wspólnie z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim wesprzecie sektor okołogórniczy. Pomoże to nie dopuścić do sytuacji mogącej skazać Polskę na import węgla i drastyczne obniżenie poziomu krajowego bezpieczeństwa energetycznego - piszą przedsiębiorcy do prezydenta i premiera.

Musisz to wiedzieć

Zobacz i zapamiętaj

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie