Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Adam Maciejewski to najlepszy chirurg rekonstrukcyjny na świecie. Gratulacje!

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Prof. Adam Maciejewskji został uznany za najlepszego chirurga rekonstrukcyjnego na świecie. Dwie najważniejsze nagrody w USA w chirurgii rekonstrukcyjnej otrzymał prof. Adam Maciejewski z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Mówi nam o konkurentach oraz najbliższych zawodowych planach.

Prof. Adam Maciejewski z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach wrócił z USA, gdzie otrzymał dwie najważniejsze nagrody Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej.

PISALIŚMY:
Nagrody za całokształt i za życie Tymka. Prof. Adam Maciejewski z najwyższymi wyróżnieniami

Towarzystwo jest amerykańskie tylko z nazwy, bo to międzynarodowe grono skupiające najwybitniejszych specjalistów z tych dziedzin z całego świata.

Prof. Maciejewski po raz trzeci z rzędu otrzymał nagrodę za najlepszą operację rekonstrukcyjną - operacja 6-letniego Tymka, któremu przeszczepiono narządy szyi i przeszczepiono szpik oraz dostał stypendium im. Marko Godiny, słoweńskiego chirurga, ojca chirurgii rekonstrukcyjnej, który zginął w wypadku samochodowym w 1986 roku ubiegłego wieku.

- Był autorem pierwszych operacji rekonstrukcyjnych, które w tamtych, przecież niedawnych czasach uchodziły za kontrowersyjne - wyjaśniał prof. Maciejewski.

Godina specjalizował się m.in. w przeszczepach kończyn oraz był zwolennikiem natychmiastowych rekonstrukcji u osób poszkodowanych np. w wyniku urazów, wypadków. Wtedy dominowa inna szkoła postępowania.

Prof. Maciejewski pobił światową konkurencję o kilka długości. Operacja Tymka otrzymała aż 122 głosy specjalistów, zaś druga na liście 56.

Nie przegapcie

- Jestem dumny i czuję się reprezentantem zespołu, bo przecież to nasz wspólny sukces - wyjaśniał chirurg.

Stypendium Godiny umożliwia mu wyjazd do najlepszych klinik rekonstrukcyjnych na świecie. Punktem obowiązkowym jest wizyta w Klinice w Lublajnie, gdzie operował Godina. Maciejewski chce też odwiedzić wiodące kliniki w USA, ale również na Tajwanie i w Seulu. Nie będzie mógł przeprowadzać operacji. Przewidziane są jednak pokazowe zabiegi na zwłokach.

Prof. Maciejewski podczas konferencji prasowej w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach dziękował zarówno dyrekcji Instytutu jak i Ministerstwu Zdrowia za szybkie, pełne zaufania reakcje i wydanie odpowiednich zgód, by w Gliwicach mogło dojść do przełomowych operacji. Prof. Maria Siemionow, Polka, która w USA, jako pierwsza przeszczepiła twarz, od siedmiu lat czeka na zgodę, by przeprowadzić zabieg z udziałem komórek macierzystych.

- My, w przypadku choćby Tymka, czekaliśmy na wszelkie zgody 2 - 3 miesiące - wyjaśnia prof. Maciejewski.

Obiecuje, że jego medyczna podróż po świecie absolutnie nie wpłynie na zaangażowanie w Instytucie, gdzie tak wielu pacjentów czeka na pomoc.

Warto dodać, że zespół prof. Maciejewskiego przeprowadził już 5 tys. operacji rekonstrukcyjnych, w tym dwa przeszczepy twarzy.

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo