Prof. Jerzy Handermander nie żyje. Pogrzeb 28 września

  Prof. Jerzy Handermander nie żyje. Pogrzeb 28 września

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jerzy Handermander
  1/5
  przejdź do galerii

  Jerzy Handermander ©ARC

  Prof. Jerzy Handermander nie żyje. Wybitny grafik i malarz zmarł w szpitalu w Katowicach. Miał 78 lat. Pogrzeb odbędzie sie 28 września.
  Prof. Jerzy Hamdermander nie żyje. Prof. Jerzy Handermander zmarł 22 września 2013 o godzinie 17:50 w katowickim szpitalu.

  Pogrzeb odbędzie sie 28 września. Uroczystości pogrzebowe zmarłego profesora Jerzego Handermandera rozpoczną się w kościele Rzymskokatolickiej Parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy Placu Księdza Emila Szramka w Katowicach o 10:00, a następnie o godzinie 11:00 kontynuowane będą na Cmentarzu przy ul.Henryka Sienkiewicza również w Katowicach.

  Jerzy Handermander (ur. w 1935r w Bolechowie - na kresach Rzeczypospolitej), grafik, malarz, profesor zw. Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Studiował w krakowskiej ASP na Wydziale Grafiki w Katowicach.
  Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1965 r. Pracę pedagogiczną rozpoczął w 1965 r jako asystent w pracowniach grafiki warsztatowej, od 1974 w pracowni malarstwa i rysunku. Brał udział w wielu wystawach i konkursach w kraju i za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Złoty
  Medal Salonu Paryskiego, Nagrodę specjalną Ministra Żeglugi, Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta. Jego prace są w licznych muzeach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

  Krytyk Jerzy Madeyski tak podsumował: "Handermander stroni nie tylko od automatyzmów, lecz nawet od niedopowiedzeń, otwierających drogę do dowolnej interpretacji form. Panuje nad dziełem od początku do końca komponując je z niezwykłą pieczołowitością na wzór dawnych mistrzów[...] lubi precyzję i dobrą robotę, szanuje swe dzieło, siebie i widza, który przed nim staje ...[...] ...wytłumaczeniem odrębności Jego sztuki jest osobowość. Niezależna i niepodległa, świadoma swych celów i upodobań, potrafiąca walczyć o swoje racje."  *PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
  *GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
  *Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
  *Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo