Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Joanna Rostropowicz o wybitnych Ślązakach. Wkrótce ukaże się 7. tom serii wydawniczej. Znajdziecie w nim kolejne biogramy ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Prof. Joanna Rostropowicz kończy pracę nad VII tomem serii „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności”
Prof. Joanna Rostropowicz kończy pracę nad VII tomem serii „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności” Arc DZ/Michał Wójcik
Prof. Joanna Rostropowicz kończy pracę nad siódmym tomem serii „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności”. Książka będzie zawierała 75 – 80 biogramów wybitnych ludzi ze Śląska. Autorka jest filolożką klasyczną, nauczycielką akademicką związaną z Uniwersytetem Opolskim, a przez pewien czas z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Laureatka nagród im. Wojciecha Korfantego i ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”, zresztą sama zwana jest „Górnośląskim Tacytem w spódnicy”.

Siedmiotomowe dzieło to kompendium wiedzy o najwybitniejszych Ślązakach, reprezentujących różne dziedziny ludzkiej aktywności. Prof. Joanna Rostropowicz jest jego redaktorką i autorką tekstów. Niedawno świętowała swoje 80. urodziny, ale werwą i pracowitością mogłaby obdzielić kilka osób.

Metoda holenderska

– W siódmym tomie przedstawiam postaci dziś już zapomniane, o których się nie pisze, nie mówi. Nie mają one swoich ulic ani placów - mówi autorka.

Podobnie jak każdy z sześciu woluminów, również siódmy zaczyna się na „A” i kończy na „Z”. Jest to zgodne z metodą holenderską. Tom VII zaczyna Melchior Adam (1575-1622), urodzony w Grodkowie na Opolszczyźnie, biograf, pedagog, leksykograf i historyk literatury.

Melchior Adam z Grodkowa

- Był to wybitny człowiek swoich czasów. Nie za wiele wiemy o jego rodzinie, bo żył na przełomie wieków XV i XVI. Wiadomo natomiast, że studiował za granicą w Heidelbergu. Jest autorem niezwykle ważnego, słynnego dzieła „Biografie filozofów, humanistów minionego wieku”, w którym przedstawił życiorysy najważniejszych ludzi swojej epoki – podkreśla Joanna Rostropowicz.

Jak zaznacza, było to jedno z pierwszych dzieł w Europie, które przedstawiało wybitne postaci. Adam napisał je oczywiście po łacinie. Praca zawierała sylwetki wielu wybitnych teologów, filozofów, prawników, medyków, filologów, poetów – autorytetów swojej epoki.

Silesius, czyli Ślązak

Jak wskazuje autorka, Adam wykonał tytaniczną pracę, korzystał ze źródeł; przebadał np. uniwersyteckie akty osobowe. Sięgnął po nekrologi, korespondencje, mowy pochwalne. Mało tego, niczym wytrawny reporter docierał do rozmówców, którzy znali tych wybitnych ludzi.

- Ujęło mnie to, że jego praca jest wielotomowa. Z dumą pisał o swoim pochodzeniu, że jest Silesius, czyli Ślązakiem – opowiada prof. Rostropowicz.

- Pięknie zresztą wypowiadał o swojej ojczyźnie - Śląsku, a zwłaszcza o stołecznym Wrocławiu, który był w tamtych czasach europejską metropolią. Przyrównał Wrocław do Aten, w których żyło wielu wybitnych Greków. Tak jak Ateńczycy rozsławili w świecie swoje miasto, tak Ślązacy rozsławili w Europie Wrocław – wskazuje prof. Rostropowicz.

Adam z Grodkowa zasłynął też monografią o życiu i odkryciach naukowych Mikołaja Kopernika, którego przodkowie pochodzili ze Śląska, a uściślając z miejscowości Koperniki koło Nysy.

Wykształcona i otwarta na świat

- Zaraz po Adamie w VII tomie, na literę B jest kilka bardzo fajnych pań. Bertha Badt-Strauss (1885-1970) była jedną z pierwszych Ślązaczek imatrykulowanych na Uniwersytecie Wrocławskim i pierwszą kobietą wypromowaną na wydziale filozoficznym. Publicystka, autorka kilku biografii zanych postaci. Pochodziła z tradycyjnej, religijnej dobrze sytuowanej rodziny, gdzie wysoko ceniona była wiedza i umiejętności – wylicza autorka.

Bertha pochodziła z rodziny żydowskiej, ale zintegrowanej ze śląską kulturą. Była świetnie wykształcona i otwarta na świat, ludzi, kobietą absolutnie wyjątkową. Studiowała literaturę i filozofię we Wrocławiu, Berlinie i Monachium. Była bodaj pierwszą Ślązaczką z tytułem doktorskim. W 1939 wyemigrowała z nazistowskich Niemiec do Stanów Zjednoczonych. Jej mąż Bruno był profesorem w Centenary College of Louisiana[

Arystokratka z Kiełbasina

Z kolei urodzona w 1849 roku, we wspaniałym drewnianym dworze w Kiełbasinie koło Olesna Valeska Gräfin Bethusy-Huc zasłynęła m.in. tym, że już w dzieciństwie opublikowała bajkę zatytułowaną „Król motyli”, za co otrzymała honorarium w wysokości 18 talarów. Mimo przeciwności losu (rodzina arystokratki „z wyższej półki” sprzeciwiała się jej pisarstwu) trwała w swym postanowieniu. Ośmielona rosnącą popularnością hrabina, coraz więcej opowiadań posyłała potajemnie do popularnych wówczas czasopism „Über Land und Meer” i „Daheim”. Jej powieść „Hans der Pole” („Jan Polak”) ukazała się w 1906 roku pod jej własnym imieniem i nazwiskiem. Bethusy-Huc uważana była za autorkę tzw. „prac młodym szablonowych”. Biedę katowickich robotników opisała w powieści „Die Lazinskis” („Rodzina Łazinskich”), opublikowanej w 1888 roku. Była to „zapewne pierwsza powieść społeczno-obyczajowa Górnego Śląska poświęcona chłopstwu i proletariuszom.

- Jako arystokratka określała się Górnoślązaczką. Kiedy rodzice i teściowie kupili młodym pałac w Zdzieszowicach, mąż Valeski zajmował się majątkiem, zaś ona pisała. Co ciekawe, dużo rozmawiała z miejscowymi, więc nauczyła się godać po śląsku, do czego specjalnie zatrudniła nauczyciela. Zebrane rozmowy ze zwykłymi ludźmi notowała w pamiętnikach, które przełożyłam na język polski – podsumowuje autorka.

Warto przypomnieć, że prof. Joanna Rostropowicz  wydaje w Łubowicach koło Raciborza kwartalnik „Zeszyty Eichendorffa – Eichendorff-Hefte”, poświęcone m.in. twórczości wybitnego pisarza doby romantyzmu Josepha von Eichendorffa, autora głośnej powieści „Z życia nicponia”(1826). Jak wiadomo, mały Józef nauczył się po śląsku, by móc bawić się swobodnie z dzieciaki z okolic Łubowic. Polsko-niemiecki kwartalnik dotyczy tematyki śląskiej; historii, kultury i literatury.

O prof. Joannie Rostropowicz

Urodziła się w Zdzieszowicach w 1943 roku, odznaczona m.in. nagrodami im. Wojciecha Korfantego oraz im. ks. Augustina Weltzla „Górnośląski Tacyt”, filolog klasyczna, nauczycielka akademicka. Absolwentka Instytutu Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który ukończyła w 1966 r. W 1999 r. otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Wykładała filologię klasyczną na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a następnie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, która w 1995 roku została przekształcona w Uniwersytet Opolski. Kieruje Katedrą Cywilizacji Śródziemnomorskiej, działającą w ramach Instytutu Historii UO. W 2022 roku ukazał się VI tom serii „Ślązacy od czasów najdawniejszych do współczesności”, pod redakcją prof. Rostropowicz.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera