Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. John Malcom Swales doktorem honoris causa UŚ [ZDJĘCIA]

TOS
Prof. John Malcom Swales doktorem honoris causa UŚ
Prof. John Malcom Swales doktorem honoris causa UŚ Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Na Wydziale Nauk o Ziemi w Sosnowcu odbyła się w poniedziałek uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Johnowi Malcolmowi Swalesowi. Przewodniczył jej rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.

Jest jedną z tych kilku osób na świecie, które przyczyniły się do tego, że właściwie w tej chwili świat mówi po angielsku - tak o prof. Johnie Malcolmie Swalesie mówi prof. Andrzej Łyda, dyrektor Instytutu Języka Angielskiego Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Prof. Łyda wygłosił laudację podczas wczoraj uroczystości nadania prof. Swalesowi tytułu doktora honoris causa UŚ, która odbyła się w Sosnowcu.

- To honor dla osoby, która tę godność otrzymuje, ale też dla uczelni, która taki tytuł nadaje. W naszej uczelni bardzo wiele wybitnych osób otrzymało ten honorowy tytuł. Dzisiaj do tego bardzo zacnego grona dołącza pan profesor Swales - mówił prowadzący uroczystość prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Kim jest prof. John Malcolm Swales? Urodzony w 1938 roku w Anglii naukowiec jest absolwentem psychologii na uniwersytecie w Cambridge. Naukowcem jest jednak bardzo interdyscyplinarnym. W czasie swojej pracy wykładał m.in. we Włoszech, Szwecji, Libii, Egipcie, Sudanie czy Stanach Zjednoczonych.

-Zajmuje się gatunkiem, sytuuje go gdzieś pomiędzy różnymi rodzajami humanistyki, czy to literaturoznawstwem, czy językoznawstwem, ale również wychodzi poza to. Udało mu się teorię gatunku przełożyć na język dydaktyki i od niego zaczęły się podręczniki, które wykorzystały to podejście gatunkowe do nauczania. Powody honorowego doktoratu dla pana profesora są dwa: pierwszy to samo życie pana profesora Swalesa, drugi to wątek bardzo osobisty. W pewnym sensie bardzo wiele mu zawdzięczam, wiele zawdzięcza mu Uniwersytet Śląski, zwłaszcza Instytut Języka Angielskiego. Te jego idee, które całe życie rozwijał, formę pisemną przyjęły w roku 1990, zaraziły bardzo wielu ludzi, które swoje prace najpierw magisterskie, a potem doktorskie pisali w ramach jego teorii - mówi prof. Andrzej Łyda. Prof. Swales prywatnie? - To jest człowiek, który pójdzie wszędzie i z każdym porozmawia. Ma fantastyczne brytyjskie poczucie humoru - dodaje prof. Łyda.

- Pragnę wyrazić głęboką wdzięczność za nadanie mi godności doktora honoris causa. Przyznanie mi tego tytułu przez Uniwersytet Śląski w Katowicach stanowi dla mnie wielkie wyróżnienie, które przyjmuję przepełniony swoistą mieszanką uczuć: pokory i dumy - podziękował za wyróżnienie prof. Swales, który dziś ma wygłosić wykład dla studentów UŚ.

- To największa anglistyka na świecie. W dwóch instytutach mamy łącznie 1600 studentów. Prowadzimy 25 różnych typów studiów licencjackich i magisterskich. Dobrze się rozwijamy. bardzo rozwinęły się grupy tłumaczeniowe z hindi, urdu czy jęz. japońskim - mówi prof. Łyda.


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!