Prof. Koziołek o przyznaniu Katowicom tytułu EMN: Zwrócą się na nas oczy naukowej Europy. Spodziewamy się silnego wsparcia inwestycyjnego

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
mat. prasowe UŚ
Udostępnij:
Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. – Zaczyna się czas bardzo intensywnych przygotowań. Dwa lata to wcale nie jest dużo na przygotowanie całorocznych obchodów święta nauki. Obrazowo można by to porównać do całorocznych igrzysk naukowych, w których wezmą udział najznakomitsi naukowcy, studenci, doktoranci z miast akademickich w Polsce i w Europie – mówi w rozmowie z DziennikiemZachodnim.pl prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego i inicjator podjęcia starań o przyznanie tytułu EMN 2024 stolicy śląskiej metropolii.

Jak się zostaje Europejskim Miastem Nauki?

EuroScience, czyli instytucja, która przyznaje ten tytuł, kieruje do ośrodków akademickich, które uznaje za interesujące, zaproszenia do rozmów. To jest taki rodzaj wstępnej aplikacji. Przystąpiliśmy do takich rozmów i zaprezentowaliśmy przede wszystkim wartość nauki śląskiej dla transformacji regionu, czyli przejścia od tożsamości gospodarczej i cywilizacyjnej opartej na przemyśle ciężkim na ten, który może stać się zdeterminowany przez naukę i edukację wyższą. Ta wstępna charakterystyka okazała się na tyle interesująca i unikalna w perspektywie dotychczasowych doświadczeń, a należy podkreślić, iż dotąd 10 miast otrzymało ten tytuł, że zostaliśmy zaproszeni do kolejnych rozmów. Po kilku etapach uściślania i sprecyzowania naszego projektu i programu usłyszeliśmy to, co usłyszeliśmy.

Katowice zostały Europejskim Miastem Nauki 2024. Co to oznacza dla nas w praktyce?

Korzyści są wielopoziomowe, począwszy od tego, że przez cały 2024 rok będziemy w Katowicach i myślę, że również w innych miastach akademickich Śląska, gościć wydarzenia i ludzi reprezentujących wszystkie dyscypliny nauki, jakie uprawia się w Polsce i w Europie. Zwrócą się na nas oczy naukowej Europy, powstaną rozmaite ścieżki i mosty, które będą nas łączyć – nasze uczelnie z uczelniami polskimi i europejskimi – jeszcze bardziej. Ten przepływ będzie systematyczny. Spodziewamy się silnego wsparcia inwestycyjnego dla naszej infrastruktury akademickiej. Chcemy po prostu, żeby ten tytuł wyzwolił energię i wsparcie, które sprawiłoby, że Śląsk stanie się atrakcyjny dla studentów, dla naukowców nie tylko z różnych części Polski, ale także z różnych części Europy.

Czy konkurencja do tytułu była duża?

Nie wiemy tego oficjalnie, natomiast wiemy, że co najmniej dwa inne miasta polskie także o ten tytuł próbowały się ubiegać.

Mamy zaszczytny tytuł, co dalej?

Zaczyna się czas niesłychanie intensywnych przygotowań. Dwa lata to wcale nie jest zbyt dużo na przygotowanie całorocznych obchodów święta nauki. Bo obrazowo można by to porównać do całorocznych igrzysk naukowych, w których wezmą udział najznakomitsi naukowcy, studenci, doktoranci z miast akademickich w Polsce i w Europie.

22 grudnia przedstawiciele organizacji EuroScience przyznali Katowicom zaszczytny tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Wyboru miasta, które będzie mogło szczycić się przez 12 miesięcy tytułem, dokonuje organizacja EuroScience z siedzibą w Strasburgu, która zrzesza wybitnych naukowców, jednostki akademickie i uczelnie z całej Europy. Co dwa lata przyznaje tytuł EMN jednemu z aplikujących miast, a także organizuje ogólnoeuropejską konferencję naukową poświęconą wybranemu problemowi, którym naukowcy z tych uczelni się zajmują - EuroScience Open Forum (Otwarte Forum EuroScience – ESOF). W 2022 roku tytuł dzierżyć będą holenderskie miasta - Lejda i Haga. Wcześniej otrzymały go Triest, Tuluza, Manchester, Kopenhaga, Dublin, Barcelona, Monachium i Sztokholm.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ile nas ten, kiepski w czasie pandemii, PR kosztuje? Sporo zachodnich uczelni pracuje wyłącznie zdalnie, więc pomysły na takie spędy tylko rozbuchane ego profesorów i prezydenta miasta tłumaczy. Nie ma lepszych pomysłów ani zajęć? Może warto się "pochylić" nad funkcjonowaniem prywatnych folwarków na własnych wydziałach, panie rektorze?
M
Marta
Katowice jak MIT Boston. lol
r
realny realistyczny
Bez przesady - co do rangi Katowic, ale tez co do ragi wydarzenia, ale tez co do "zauwazalnosci" i medialnosci tego eventu.

Katowice chca sie naprawde porównywac do Darmstadt, Grenoble, Akwizgranu, Karlsruhe, Zurychu ? - Moze by najpierw do St.Petersburga i Dortmundu, co ?

Smieszy mnie takie nadmuchiwanie - tematu oraz sie/siebie.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie