Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Maciej Szpunar: Nominacja na rzecznika Trybunału Sprawiedliwości to wyzwanie [ZDJĘCIA]

Justyna Przybytek
Prof. Maciej Szpunar
Prof. Maciej Szpunar Mikołaj Suchan
To dla mnie spora satysfakcja i wielkie wyzwanie – tak o swojej nominacji na stanowisko rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu mówił profesor Maciej Szpunar z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Kadencja prof. Szpunara zainicjuje stałą obecność przedstawicieli Polski przy Trybunale Sprawiedliwości.

Oficjalnie ślubowanie profesora Macieja Szpunara na rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE odbędzie się w środę w Luksemburgu.

CZYTAJ KONIECZNIE:
PROF. MACIEJ SZPUNAR: Z PERSPEKTYWY WARSZAWY WIDAĆ ŚLĄSKĄ SŁABOŚĆ

– To umocnienie pozycji Polski w systemie instytucjonalnym Unii Europejskiej. Polska jako jedyny kraj z naszego regionu będzie miała swojego rzecznika przy trybunale – mówił o swojej nominacji w poniedziałek w Katowicach nominacji prof. Szpunar.

Rocznie do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu trafia około 700 do 800 spraw, w około 100 stroną jest Polska. Najczęściej dotyczą prawa gospodarczego, cywilnego, karnego, ochrony środowiska. – Trybunał Sprawiedliwości UE jest zdecydowanie mnie spektakularny niż ten w Strasburgu, choć oba są niezwykle ważne. Do TS w Luksmeburgu spraw nie wnoszą bezpośrednie obywatele, trybunał rozstrzyga za to spory między państwami i instytucjami – tłumaczył Szpunar.

Przy TS UE jest obecnie ośmiu rzeczników generalnych, ze Szpunarem będzie dziewięciu. O stanowisko dla Polaka zabiegał od lat polski rząd. Konkurs na tę funkcję ogłoszono kilka miesięcy temu. Kadencja rzecznika trwa sześć lat. Szpunar będzie ją pełnił przez pięć, aż do wymiany składu sędziowskiego. Od 2018 r. delegowani przez Polskę rzecznicy będą pełnili już 6-letnią kadencję.

Polskiego rzecznika, tak jak i pozostałych, obowiązuje całkowita niezależność. – Zasadniczym obowiązkiem rzecznika jest przygotowywanie opinii do spraw, które rozpatruje Trybunał. Po zakończeniu przewodu, a przed rozpoczęciem rady sędziowskiej, rzecznik przedstawia sugestie, jak ma rozstrzygać trybunał – tłumaczył profesor.

Przed nominacją na rzecznika Maciej Szpunar był wiceministrem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz wykładowcą akademickim. Obowiązki wiceministra pełnił od 22 grudnia 2008 r. do 15 kwietnia tego roku. W tym czasie koordynował proces wdrażania prawa UE w Polsce, był odpowiedzialny m.in. za wydawanie opinii o zgodności projektów ustawodawczych z prawem UE, czy reprezentował rząd w Sejmie i Senacie w procedurze ratyfikacji umów międzynarodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!