Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Marian Zembala doktorem honoris causa Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego NOWE ZDJĘCIA

Agata Pustułka
Prof. Marian Zembala doktorem honoris causa Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego
Prof. Marian Zembala doktorem honoris causa Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego Arkadiusz Gola / Polska Press
Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu został dziś, 9 października, wyróżniony tytułem doktora honoris causa swojej Alma Mater - Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. Równo 50 lat temu rozpoczął tam naukę. Został przyjęty owacją na stojąco.

Prof. Zembala po przebytym niedawno udarze, porusza się na wózku inwalidzkim, ale z tygodnia na tydzień staje się coraz mocniejszy. Podczas nadawania mu zaszczytnego tytułu i odegrania hymnu stał, podtrzymywany przez najbliższych.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości we Wrocławiu:

Do Wrocławia zjechali jego rodzina i przyjaciele: w tym prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, profesorowie Andrzej Bochenek, Lech Poloński, Jan Miodek oraz Jan Sarna szef Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi.

- Wrocław to naszej rodziny szczególne miejsce. Tu poznałem moją żonę - mówił prof. Zembala.

CZYTAJCIE TEŻ:
Profesor Marian Zembala po udarze wraca do zdrowia i do Polski
Bóg nie lubi ludzi leniwych. Prof. Marian Zembala tłumaczy nam, czym są nadzieja, empatia i wiara
Prof. Marian Zembala pokazał swoją książkę wywiad-rzekę WIDEO+ZDJĘCIA

Jego wyróżnienie przyjęto owacją na stojąco.

- Wybrałem medycynę, mając ku temu silne powody. Najważniejszym był fakt ukazania się dwóch artykułów, które porwały mnie i zawładnęły moją wyobraźnią. Pierwszy był wywiadem z prof. Franciszkiem Kokotem, drugi z prof. Wiktorem Brossem - wspominał prof. Zembala i dodał: - Oba wywiady dotyczyły transplantologii i były pewną syntezą opinii dwóch ówczesnych gigantów polskiej medycyny, na temat jej przyszłości w Polsce. Były bardzo interesujące zwłaszcza, że ukazały się w krótkim okresie po zabiegu pierwszej transplantacji serca, wykonanej w grudniu 1967 roku w Kapsztadzie, RPA przez prof. Christiaana Barnarda. Oba te wywiady na trwałe weszły do mojej głowy i do dzisiaj znam je na pamięć.

Hipokrates 2016

Plebiscyt Hipokrates 2016: prof. Marian Zembala z honorowym ...

Potem to prof. Zembala, najpierw u boku prof. Religi (pierwszy w Polsce przeszczep serca w 1985 roku), a potem jako lider z gronem współpracowników wyznaczał kroki milowe w polskiej kardiochirurgii. Wraz z zespołem jednocześnie przeszczepił serce i płuca. Potem były jednoczesne przeszczepy serca i nerek, płuc, wreszcie płuc u chorych na mukowiscydozę.

- Z własnego doświadczenia jako lekarz, który uległ nagłej chorobie i z własnej obserwacji jako pacjenta, pragnę z przekonaniem podkreślić, że cieszy mnie nie tylko widoczny profesjonalizm polskiej medycyny i jej sprawna organizacja. Jest coś, co szczególnie jest potrzebne w trudnych dniach choroby – to ludzka empatia i wzajemna życzliwość, która jest i zawsze będzie ważnym i niedocenianym lekiem - twierdzi prof. Zembala.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo