Nasza Loteria

Prof. Myśliwiec: Podziemia katedry to nie miejsce dla Panteonu Górnośląskiego. O wyborze bohaterów powinni decydować mieszkańcy

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Arkadiusz Gola (Polska Press)
Prof. Małgorzata Myśliwiec uważa, że podziemia katedry w Katowicach nie są odpowiednim miejscem dla Panteonu Górnośląskiego. Dlaczego? Ponieważ dziś wydaje się, że o doborze bohaterów nie decyduje rola w historii regionu, tylko władze archidiecezji. Stąd pominięcie Jerzego Ziętka, Kazimierza Kutza, Zbigniewa Religi czy Michała Smolorza. - Panteon powinien służyć przede wszystkim mieszkańcom Górnego Śląska, ale ich głosów nikt nie słyszy - mówi "DZ" politolożka z Uniwersytetu Śląskiego.

- Zastanówmy się, komu i czemu ma służyć Panteon Górnośląski. Jak sama nazwa wskazuje, powinien upamiętniać najwybitniejsze postaci związane z regionem. A komu służyć? Mieszkańcom, zachowaniu pamięci, promocji. Powinien dokumentować przeszłość i wskazywać drogę ku przyszłości. Tak to sobie wyobrażam - mówi prof. Małgorzata Myśliwiec.

Jak podkreśla politolożka z Uniwersytetu Śląskiego, już na etapie przygotowań do realizacji tego projektu popełniono podstawowe błędy.

- Panteon powinien służyć przede wszystkim mieszkańcom Górnego Śląska, ale ich głosów nikt nie słyszy, a nawet nie stara się usłyszeć - uważa prof. Myśliwiec. - Nie zorganizowano żadnych konsultacji społecznych w sprawie wyboru osób, które powinny zostać uhonorowane w tym miejscu, nie było żadnej dyskusji, która rozgorzała dopiero w momencie pojawienia się kontrowersji - podkreśla.

Zobacz koniecznie

Mowa oczywiście o osobach, których sylwetki nie znalazły się w leksykonie Panteonu Górnośląskiego. To m.in. Jerzy Ziętek, Kazimierz Kutz, Zbigniew Religa czy Michał Smolorz. Co ich łączy? Nie po drodze było im z instytucją Kościoła katolickiego.

- Tutaj jawi się kolejny problem, czyli wybór podziemi katowickiej katedry na miejsce panteonu - ocenia politolożka. - Taki dobór bohaterów (zdecydowanie faworyzujący osoby związane z Kościołem - przyp. red.) można by było zaakceptować, gdyby władze archidiecezji miały wyłączny głos. W końcu wszystko dzieje się na ich terenie. Ale będzie to inwestycja finansowana w głównej mierze z pieniędzy publicznych, więc pominięcie postaci takich jak Ziętek, Kutz, Religa czy Smolorz uważam za niedopuszczalne - dodaje.

Jej zdaniem Panteon Górnośląskie powinien powstać w jednej z instytucji kultury, którymi zarządza województwo śląskie, lub w zupełnie nowej lokalizacji, ale również pod pieczą samorządu.

Czym będzie panteon w kształcie, o którym dziś rozmawiamy?

- Będzie to z pewnością przedsięwzięcie Kościoła katolickiego, finansowane z publicznych pieniędzy i we współpracy z samorządem. Oczywiście, że część osób związanych z tym środowiskiem, ze Zjednoczoną Prawicą, która sprawuje władze w województwie, może być z tego zadowolona - uważa prof. Myśliwiec.

Jej zdaniem to zbyt mało, aby mówić o przedsięwzięciu, które mogłoby wyczerpująco reprezentować Górnoślązaków.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni