Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Runge: Miasta potrzebują programów ratunkowych

Prof. Jerzy Runge
Prof. Jerzy Runge
Prof. Jerzy Runge ARC
Jastrzębie, Tychy, czy Dąbrowa Górnicza - mieszkańcy w jednym wieku zaczynają się starzeć. Tu mogą wystąpić najpoważniejsze problemy - mówi prof. Jerzy Runge, kierownik Zakładu Geografii Społecznej na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Jakie problemy społeczne, infrastrukturalne są związane z kurczeniem się miast?
Mniej mieszkańców to mniej dochodów, podatków, mniej pieniędzy na utrzymanie instytucji, likwidacja żłobków, przedszkoli, szkół. To konieczność zapewnienia ochrony zdrowia na odpowiednim poziomie dla coraz starszych pacjentów. Kiedyś w regionie budowaliśmy wielkie szpitale, np. klinikę okulistyczną czy kardiologiczną. Teraz potrzeby są takie, że należałoby stworzyć regionalny ośrodek geriatrii.

ŚLĄSKIE MIASTA WYMIERAJĄ. ZOBACZ DLACZEGO

W których miastach, oprócz Bytomia, mogą wystąpić najpoważniejsze problemy?
Moim zdaniem to miasta takie jak Jastrzębie, Tychy, czy Dąbrowa Górnicza, w których przed laty zanotowano jednoczesny przypływ mieszkańców w podobnym wieku, a obecnie w jednym wieku zaczynają się starzeć. Pamiętamy wózkarnie dla dzieci w tyskich osiedlach? Dziś widzimy coraz więcej starszych ludzi i coraz więcej pustostanów. Władze tych miast w sposób szczególny powinny wdrażać programy ratunkowe. Na razie nie jestem optymistą, skoro w ramach aglomeracji nie jesteśmy w stanie wprowadzić jednolitego systemu transportowego, nie mówiąc już o skutecznym zarządzaniu metropolią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!