18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Skrzypulec: 3 klasa to ostatni dzwonek na edukację seksualną

prof. Violetta Skrzypulec
Rozmowa z prof. Violettą Skrzypulec - Plintą, ginekologiem, seksuologiem, dziekanem Wydziału Opieki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

Dlaczego młodzież do rozmów o seksie wybiera właśnie telefon zaufania?
Telefon zaufania jest bezpieczną formą rozmowy na tematy nurtujące i jednocześnie poruszające kwestie naszej intymności. Podczas rozmowy telefonicznej jesteśmy anonimowi, możemy zapytać o wiele spraw bez obawy, że zostaniemy wyśmiani, zlekceważeni i zidentyfikowani. Młodzież, która nie posiada podstawowej wiedzy dotyczącej seksualności, nie potrafi zapytać o te kwestie swoich rodziców, nauczycieli, właśnie w telefonach zaufania szuka odpowiedzi i wskazówek. Czas wakacji jest takim czasem, gdzie pytania o inicjację seksualną, antykoncepcję i związki miłosne pojawiają się w głowach młodych ludzi najczęściej. Gdzie szukać rozwiązań, jeżeli nie ma się wiedzy ani śmiałości postawienia pytań osobom najbliższym? Jednym z rozwiązań może być telefon zaufania.

Czy samo istnienie takich telefonów nie jest dla nas sygnałem, że edukacja seksualna w Polsce jest mocno kulawa?
Oczywiście, ze jest takim sygnałem! Edukacja w naszym kraju jest na bardzo niskim poziomie, jesteśmy daleko w tyle w porównaniu z innymi krajami. Przykładem mogą być Indie, gdzie edukacja seksualna prowadzona jest w domu, w którym matka z czternastoletnią córką oglądają film edukacyjny z zakresu seksualności, sponsorowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

A jak wygląda sprawa edukacji w rodzinach polskich?
Niestety rzadko który rodzic porusza tematy z zakresu edukacji seksualnej ze swoimi dziećmi licząc, że szkoła rozwiąże problem, przecież jest od edukacji. Polska młodzież nie jest edukowana we właściwy sposób. Edukacja seksualne wprowadzana jest w polskich szkołach zbyt późno. Zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pokazują, że 3 klasa szkoły podstawowej to ostatni dzwonek do wprowadzenia edukacji seksualnej. Przedmiotów związanych z życiem seksualnym uczą nauczyciele zatrudnieni w szkole, którzy często uczą jednocześnie innych przedmiotów. Wiedza z zakresu seksualności przekazywana jest przez katechetów, którzy rzadko opierają swoje przekazy na wiedzy medycznej, aktualnej, popartej badaniami naukowymi. Często jest to przekaz związany z obostrzeniami religijnymi. Młodzież czerpie wiedzę z zakresu seksualności głównie z prasy młodzieżowej lub przekazów ustnych innych mało wyedukowanych kolegów i koleżanek. Innym źródłem czerpania informacji jest cyberprzestrzeń, która uczy młodzież niewłaściwych zachowań seksualnych, ponieważ propaguje rozładowanie napięcia seksualnego bez związku uczuciowego, pokazuje seksualność bazując na zachowaniach patologicznych.

Dlaczego młodzież nadal wstydzi się rozmawiać z rodzicami o seksie?
Rozmowy o seksie są trudne, zwłaszcza gdy musimy przekroczyć naszą intymność w rozmowie z mamą i tatą, którzy często sami nie są gotowi do takich rozmów.

Kto powinien zacząć rozmowy? Czekać aż dziecko samo zapyta, czy wyjść z inicjatywą? Jeżeli rodzic ma być inicjatorem, to jaki wiek dziecka jest najlepszy do takich rozmów?
Na te pytania rodzice często nie umieją znaleźć odpowiedzi. Więc większość z nich nie podejmuje tematu. Czeka. Seksualność i zachowania seksualne w wielu domach są tematem tabu. Większość rodziców nie myśli o swoim dziecku, nawet tym dorastającym, jak o istocie seksualnej, z potrzebami seksualnymi i popędem płciowym. Wielu rodzicom wydaje, się że ich dzieci nie myślą o seksie, miłości, związkach uczuciowych, przecież mają dopiero naście lat. Młodzież boi się pytać, bo może rodzic nie zna odpowiedzi, a może nie zrozumie problemu, wyśmieję, zakaże, okrzyczy, że na seks jest jeszcze czas. Niewielu rodziców rozumie, że masturbacja jest naturalnym elementem rozwoju seksualnego, że jest zdrowym sposobem rozładowania napięcia seksualnego każdego młodego człowieka, niezależnie od płci i wyznania religijnego.

Dlaczego młodzież się boi lub się wstydzi?
Ponieważ czuje, że rodzic też się boi i się wstydzi. Jak rozmawiać na tematy intymne, gdy nie czuje się zrozumienia i otwarcia ze strony potencjalnego rozmówcy? Sądzę, że większa otwartość rodziców, wymagająca też większej wiedzy z zakresy edukacji seksualnej, wpłynie na zmniejszenie strachu i wstydu wśród młodzieży przed zadawaniem pytań, dotyczących zdrowia seksualnego.

Justyna Krzyśków


*Burze szaleją nad Śląskiem. Idą kolejne. Zobacz zdjęcia
*Nowy podział Śląska: koniec woj. opolskiego i śląskiego, wspólne górnośląskie

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!