Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Sławek: Ja w panteonie? Czułbym się niezręcznie. Odłóżmy ten spór o kilka miesięcy

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Prof. Tadeusz Sławek
Prof. Tadeusz Sławek ARC
Moje nazwisko w Panteonie Górnośląskim? Mówiąc dyplomatycznie: czułbym się niezręcznie – komentuje prof. Tadeusz Sławek, były rektor Uniwersytetu Śląskiego, jedna kilku z ważnych w regonie postaci, które mogą do Panteonu trafić za życia.

Ta idea od początku wzbudzała moją ostrożność. Ja do wszelkich panteonów podchodzę z dużą ostrożnością. Wątpliwości dotyczą kryteriów wyboru upamiętnionych bohaterów oraz tego, kto te kryteria miałby ustalać. Idea panteonu jest w życiu publicznym skuteczna, o ile dotyka materii wyłącznie historycznej, gdy wątpliwości są mniej rozstrzygane na płaszczyźnie personalnej, a bardziej na płaszczyźnie źródłowej, badawczej – mówi prof. Sławek.

Zdaniem byłego rektora, wieloletniego wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego, Panteon Górnośląski powinien skupiać regionalną społeczność wokół pewnych wartości.

CZYTAJCIE TEŻ:
Ofiara „wampira z Zagłębia” w Panteonie Górnośląskim?

- A jeśli natychmiast wybucha spór, który może przybrać gorszące wymiary, to cała idea panteonu bierze w łeb. To będzie panteon „nasz albo wasz”. Ludzie zaczną mieć wątpliwości, czy powinni w nim być. Sam mam duże zastrzeżenia – opowiada prof. Sławek.

Jeden z najważniejszych wykładowców UŚ jest jedną z żyjących osobistości, które mogą znaleźć się w Panteonie. Jego nazwisko widnieje na liście, którą prezentowaliśmy w DZ.

- Na pewno to rodzaj wyróżnienia. Ale czy każde wyróżnienie warte jest ceny, którą się za to wyróżnienie wyznacza? Tę cenę zapłaci nie tylko wyróżniony, ale i cała idea, w obliczu konfliktu – mówi prof. Sławek. - Idea panteonu wymaga pewnej historycznej perspektywy, a tą w przypadku indywidualnych biografii jest odejście. Honorujmy osoby o zamkniętym dorobku. Sam czułbym się w tej roli – mówiąc dyplomatycznie – niezręcznie. Tym bardziej, że nie znamy ostatecznego kształtu tej listy, kryteriów… To jeszcze pogłębia poczucie niezręczności.

Zdaniem prof. Sławka, przygotowanie Panteonu może zakończyć się wielką awanturą.

- Patrzmy na to, co dzieje się w sejmiku: poczucie odpowiedzialności za region i regionalność zdecydowanie maleje. Wycofanie się z przymiotnika „regionalny” w nazwie Regionalnego Instytutu Kultury to jeden z przykładów tego zjawiska. Być może formuła RIK wymagała zmian, ale co stało na przeszkodzie, by zostawić obecną nazwę i jedynie dołożyć do niej nazwisko Wojciecha Korfantego? Radzę poczytać pisma Korfantego: tam jest o Polsce, która zaczyna się od gminy, od regionu, od społeczności lokalnej – podkreśla wykładowca. - Tymczasem żyjemy dziś w aurze wygaszania poczucia regionalizmu – region staje się delegaturą centrum i taki klimat nie sprzyja problematyce tworzenia Panteonu Górnośląskiego. To jest i będzie idea zapalna, która w efekcie zaszkodzi nazwiskom, które się w Panteonie znajdą.

Nie przegap

Prof. Sławek zaznacza, że obowiązkiem tworzących Panteon jest szersza konsultacja publiczna honorowanych w nim postaci.

- Jeśli w tym zestawieniu brakuje na przykład Kazimierza Kutza, to mamy ewidentny skandal. A wręcz zaproszenie dla Ślązaków, żeby się z tego przedsięwzięcia wycofać. Śląski panteon bez Kutza? Jak można? Widzimy niezdrowe zamieszanie, w którym nie wiadomo, kto i za co jest w tej inicjatywie odpowiedzialny – ubolewa profesor. - Taka idea wymaga w życiu publicznym rozsądku, rozwagi, cierpliwości i mądrego słowa. A dziś słyszymy słowa niemądre, nierozważne, pospieszne… To wszystko może zwarzyć ideę panteonu.

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kogo upamiętni Panteon Górnośląski? Są już konkretne nazwisk...

Śląski naukowiec proponuje apel do odpowiedzialnych za tworzenie Panteonu Górnośląskiego: zawieśmy dyskusję na jego temat na kilka miesięcy.

- Przed nami kampania wyborcza i wybory prezydenckie, w trakcie których dyskurs publiczny będzie się zaostrzać. Sprawa Panteonu nieuchronnie w tę kampanię się wpisze, co jej tylko zaszkodzi – uważa prof. Sławek. - Mamy pretekst, by zawiesić dyskusję na ten temat do jesieni. Ustalmy kryteria, podyskutujmy o ludziach, którzy powinni się w tym Panteonie znaleźć. Wróćmy do tego jesienią, bo obawiam się, że wiosną wskazanie na tego czy tamtego będzie opowiedzeniem się za jedną lub drugą stroną politycznego sporu.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera