Prof. Tomasz Pietrzykowski: Efekty uboczne zamknięcia kraju przed koronawirusem będą drastyczne

Marcin Zasada
Marcin Zasada

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Plan walki z epidemią koronawirusa w Anglii opiera się na dokładnym planie działań rozpisanym na etapy i opartym o ekspertyzy i solidne zaplecze naukowo-doradcze. U nas wygląda to trochę na pospolite ruszenie – rzucamy do walki natychmiast wszystko, co mamy, nie bacząc na efekty uboczne, a o reszcie pomyślimy później. Trudno nie mieć w takiej sytuacji wątpliwości - mówi prof. Tomasz Pietrzykowski, kierownik Centrum Badawczego Polityki Publicznej i Problemów Regulacyjnych Uniwersytetu Śląskiego, prorektor UŚ.

Polska siedzi w domach, Wielka Brytania wychodzi z domów. Kto ma rację? Albo: kto nie ma?
Jedna sprawa, kto ma rację – tego nikt dziś nie wie. Dowiemy się niestety dopiero po przebiegu epidemii i w kluczowych parametrach, takich jak liczba zgonów. Ale jedna sprawa to, kto ma rację, a druga, jakie metody walki z epidemią okażą się bardziej wykonalne, realne. To istotny punkt tego sporu.

Model angielski zakłada, że nie wszyscy są tak samo narażeni na koronawirusa.
Możliwe jest więc chronienie przed zarażeniem, na dłuższą metę, jedynie tych osób, które są najbardziej narażone na najgorszy przebieg choroby – na przykład obywateli w podeszłym wieku. Pytanie, czy uda się przez równie długi czas zapobiec kontaktom wszystkich ze wszystkimi, jak próbuje się np. w Polsce? To może działać przez 2-3 tygodnie, ale w dalszej perspektywie? To jest główny problem z naszym podejściem: nie bardzo wiadomo, czy – gdy już powrócimy do normalnego życia - problem nie powróci. Zwłaszcza, że wirus wciąż będzie obecny, dlaczego miałoby go nie być? W podejściu angielskim zakłada się, że pozostała, niechroniona część populacji, przejdzie na dużą skalę zarażenie w sposób stosunkowo łagodny i uodporni się. To ograniczy zdolność rozprzestrzeniania się wirusa.

Szczepionka?
Może będzie. Za parę miesięcy, w najlepszym razie. Czy do tego czasu wytrwamy w takim „wstrzymaniu”, jak teraz? Być może wirus przestanie rozprzestrzeniać się latem, może uratuje nas to do jesieni. Tego nie wiadomo. Jest natomiast jasne, że gdy stan zagrożenia minie, ludzie znów zaczną jeździć i ktoś być może znów przywiezie wirusa. Nie jestem lekarzem ani epidemiologiem, ale ta dyskusja wydaje mi się bardzo interesująca i ważna, jako przykład w jaki sposób polityka publiczna może być oparta na dowodach i racjach lub wybuchach emocji, odruchach paniki lub atmosferze społecznej współkreowanej przez media i obieg internetowy.

Zobacz koniecznie

Koszty zamknięcia kraju, choćby na dwa tygodnie?
Ogromne - i to nie tylko ekonomiczne, choć to jasne, że dla wielu branż to będzie wstrząs. Co z obniżeniem jakości edukacji? Nie jesteśmy wciąż na takim poziomie technologicznym, by płynnie przejść na e-learning i zagwarantować podobne rezultaty. Co z życiem społecznym: teatrami, muzeami, kinami, których samo istnienie jest wartością. Opieką nad dziećmi, która nieuchronnie spadnie na osoby starsze - babcie, ciocie, nianie, najbardziej narażone na drastyczny przebieg choroby. I wreszcie najważniejszy efekt uboczny, wynikający ze skoncentrowania opieki zdrowotnej na koronawirusie. Jak wpłynie to na dłuższą metę na skuteczność reagowania i leczenia innych śmiertelnych chorób, tych z którymi zmagamy się na co dzień. Oceniając racjonalność obecnych działań przeciw COVID trzeba będzie wziąć pod uwagę nie tylko dynamikę przebiegu i śmiertelności epidemii koronawirusa, ale wpływ środków podjętych do walki z nią na śmiertelność pacjentów cierpiących na inne choroby. Dopiero to da pełny obraz tego, w jakim stopniu działanie te były zasadne i adekwatne.

Pan uważa, że najostrożniejszy model walki z koronawirusem, ten, który wybrano w Polsce, będzie pod każdym względem najkosztowniejszy?
Jest to równanie z samymi niewiadomymi. Widzę za i przeciw obu podejść, przy czym plan walki z epidemią w Anglii opiera się na dokładnym planie działań rozpisanym na etapy i opartym o ekspertyzy i solidne zaplecze naukowo-doradcze. U nas wygląda to trochę na pospolite ruszenie – rzucamy do walki natychmiast wszystko, co mamy, nie bacząc na nic, a o reszcie pomyślimy później. Trudno nie mieć w takiej sytuacji wątpliwości.

Czy ono właśnie nie sprawdza się w Chinach?
Zobaczymy, na ile sytuacja w Chinach rzeczywiście trwale wróciła do normy. I na ile było to efektem podejmowanych tam działań, a na ile dynamiki samej epidemii. Nie wiemy też, jak kształtowałaby się ona, gdyby podjęte działania były inne. To będzie widać dopiero, gdy będzie można porównać przebieg, efekty i śmiertelność koronawirusa w różnych krajach, w których stosowane różne metody reagowania. Pamiętajmy też, że dane, które mamy są obarczone sporym błędem niedokładności wykrywanych przypadków zarażeń. Dlatego wszelkie wnioski muszą tu być ostrożne. Ale na pewno trzeba mieć w polu widzenia efekty bezpośrednie podejmowanych działań, efekty bardziej długookresowe i efekty uboczne. Reakcja nie jest optymalna także wtedy, gdy wprawdzie przynosi efekt, ale podobny byłby osiągalny mniej dolegliwymi środkami.

Zobacz koniecznie

Wielka Brytania jest krytykowana za swoją strategię. Przez rzesze naukowców.
I to jest na pewno przestroga. Nie jestem rzecznikiem modelu angielskiego, ale mam wrażenie, że wiele zarzutów stawianych Anglikom opiera się nieporozumieniu. Przecież oni nie czekają bezczynnie aż wirus sam minie. To raczej skoncentrowanie się na ograniczeniu nie tyle poziomu zachorowalności, ile raczej śmiertelności.

A Polska? Na razie odizolowaliśmy się od świata. Czy państwo wie, co robić dalej?
Otóż to. To, co jest mocną stroną drogi angielskiej, to pewien solidnie zbudowany, prawdopodobny scenariusz dalszego przebiegu epidemii i przemyślenie doboru skali i sposobu reakcji w kolejnych fazach. My rzuciliśmy wszystkie siły do walki od razu i teraz musimy mieć nadzieję, że efekty przyjdą szybko i będą trwałe. Ale planu B, na wypadek, gdyby epidemia rozwijała się przez kolejne tygodnie i miesiące chyba nie ma. A drastyczne efekty uboczne tak radykalnych kroków, zwłaszcza jeśli miałyby one przeciągać się na kolejne tygodnie, nadejdą z całą pewnością.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Dziennika Zachodniego i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 45

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Drastycznie to będzie jak państwa będą dofinansowywać piłkarzy co zarabiają w granicach miliona euro na miesiąc.Bo jak biznesmenom to dlaczego nie sportowym przedsiębiorcom .

G
Gość

my nie rzucamy wszystkiego na walkę z wirusem. my, znaczy władza rzuca 200 miliardów na pomoc biednym biznesmenom. za te pieniądze można tak jak w Chinach zastopować epidemię niemal natychmiast bo tam trwało to 2 miesiące. niecałe 2 miesiące. u nas specjaliści mędrkują kalkulują, podlizują się ekspertyzami a ludzie się zarażają, starszym pomagają z dobrej woli społecznicy w mikroskopijnej ilości a rząd wspiera wypasionych biznesmenów którzy walczyli o kapitalizm i zyski do własnej kieszeni.

E
Erna łod Waldika
17 marca, 19:21, Najprzód Janów:

Gris Got Schlonzaken. Pozwólcie, że w krótkich słowach podsumuja wom to, co pedzioł tyn Rechtor: "Lepiej jest być młodym, zdrowym i bogatym niż starym, chorym i biednym." Zauważcie, że o głupocie nic niy wspominom.. hehehehe

takie jak ty niychyntnie o swojyich chorobach godajom

D
Damian

Omg, my nie unikniemy epidemii ale rozlozymy ją w czasie a to da oddech służbie zdrowia. A to pozwoli uratować więcej osób. Niech gość jedzie do Włoch sprzedawać swoje teorie.

G
Gość

Najlepsze hity i premiery kinowe dostępne w każdym domu. Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali. Znajdują się też produkcje przedpremierowe, co oznacza, że możesz legalnie oglądać filmy, które aktualnie dostępne są jeszcze w kinach!

http://bit.ly/hity-filmowe

G
Gość

nie jestem ani lekarzem ani epidemiologiem - ale... prawnikom wydaje się, że znają się na wszystkim...

G
Gość

dwa dni później i słowa p. Pietrzykowskiego stają się NIEAKTUALNE... "model angielski" i "model francuski" - rozpaczliwie próbują skopiować model polski.

Z
Znawca
17 marca, 15:34, Tree:

Człowieku. Kto nadał Ci profesure? Kc pzpr? Panie Marcinie spodziewałem się po panu jako takiego mizernego dziennikarstwa ale nawet tego pan nie reprezentuje

raczej solidarność nadała mu tę "profesurę "

A
Ale jaja !
17 marca, 08:10, QVX:

Brytyjczycy nie mają zaplecza do leczenia – np. respiratorów 5000 wobec choćby 10000 u nas (a dla nas to o wiele za mało). W rezultacie Brytyjczykom przy masowych zarażeniach wszystko posypie się, jak we Włoszech. No chyba, że ta izolacja seniorów jest po to, by ukrywać zgony przed mediami (dziennikarze za bardzo statystyk nie czytają). Przecież te osoby zostaną zarażone przez choćby pomagających im sąsiadów masowo zarażonych. A i poważne zakażenia wśród młodych też z racji statystyki zaczną się liczyć.

Podejście brytyjskie to po prostu odwołanie do tego, co ongiś dało siłę budowy imperium, czyli tego, że klasa pracująca bez buntu znosiła ofiary, jakich jej odpowiednik gdzie indziej nie zniósłby. Założenie bowiem jest takie, że klasa wyższa (vide rodzina królewska) i średnia zadba sama o siebie, a pracująca zniesie liczne zgony w milczeniu.

W końcu w latach 1845-49 znieśli bez buntów głód w Irlandii (zaraza ziemniaka), podczas którego zmarło co najmniej 1 mln osób, a eksport żywności z głodującej Irlandii nawet wzrósł.

Choćby w Polsce dla odmiany niemałe bunty wybuchały z o wiele mniejszych powodów (choćby rabacja galicyjska wtedy).

puk puk w niedouczony łepek - eksport żywności z głodującej Irlandii gdzie była zaraz ziemniaczana wtedy wzrósł .... ??? .....I w Polsce wybuchały bunty jak np rabacja Galicyjska (1846 rok) Od kiedy to w XIX wieku istniało jakieś państwo o nazwie Polska ?

G
Gość

Póki co cała Europa - nas Polaków naśladuje. Jak to się mówi - po niewczasie. Ale - już do tego doszli - lepiej zapobiegać niż leczyć. Tylko ci biedni Szwedzi. Ale oni (władze) może liczą na to, że ich seniorzy wymrą (a jest ich wielu) i nie trzeba będzie takich utrzymywać i leczyć. To jest dopiero dramat... panie prof....

N
Najprzód Janów

Gris Got Schlonzaken. Pozwólcie, że w krótkich słowach podsumuja wom to, co pedzioł tyn Rechtor: "Lepiej jest być młodym, zdrowym i bogatym niż starym, chorym i biednym." Zauważcie, że o głupocie nic niy wspominom.. hehehehe

G
Gość

Kto by pomyślał, że pan profesor jest pożytecznym idiotą Putina...

T
Tree

Człowieku. Kto nadał Ci profesure? Kc pzpr? Panie Marcinie spodziewałem się po panu jako takiego mizernego dziennikarstwa ale nawet tego pan nie reprezentuje

G
Gość

Zdyc...hającą Wg moderatora to wulgaryzm

G
Gość
17 marca, 10:16, gosc:

Mówiłem wam, że wolacy sprowadzą na nas katastrofę ale lepszy gniew Boży niż rosyjskie wojska.

Ruscy tylko będą patrzeć na [wulgaryzm]ącą Europę a jak będzie dostatecznie słaba wejdą jak po swoje, a erdogan wypuści kilka milionów ciapatych i będziemy mieć kolejna zarazę, która Nas dobije

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3