Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Zbigniew Religa będzie mieć pomnik w Zabrzu. Prace nad monumentem zmierzają ku końcowi. Zobacz ZDJĘCIA z pracowni

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Prace nad pomnikiem kardiochirurga zbliżają się do końca.
Prace nad pomnikiem kardiochirurga zbliżają się do końca. Arkadiusz Gola / Polska Press
Zabrze uhonoruje prof. Zbigniewa Religę. Siedmiometrowy pomnik stanie w centrum Zabrza, w pobliży ulicy noszącej imię prof. Religi. Statuę słynnego kardiochirurga i honorowego obywatela miasta tworzy prof. Krzysztof Nitsch. Odwiedziliśmy mistrza w jego gliwickiej pracowni. Prace nad monumentem zbliżają się do końca.

Zabrze – Zbigniew Religa doczeka się pomnika

Postaci prof. Zbigniewa Religi nie trzeba nikomu przedstawiać. W połowie lat 80-tych przeprowadził w Zabrzu pierwszy udany zabieg przeszczepu serca w Polsce. Miasto uhonoruje wybitnego kardiochirurga pomnikiem, który pojawi się w sercu miasta już niebawem. Odsłonięcia rzeźby należy spodziewać się na przełomie września i października tego roku. O tym, który z kilku zaprojektowanych pomników stanie w Zabrzu, zadecydowali mieszkańcy miasta podczas głosowania w 2016 roku. Ponad połowę wszystkich głosów zdobyła wtedy praca „Kardiogram II”.

Jej twórcą jest prof. Krzysztof Nitsch, światowej sławy rzeźbiarz i medalier urodzony w Zabrzu, a mieszkający od wielu lat w Gliwicach. Artysta pracuje nad dziełem w GZUT w Gliwicach. Właśnie tam, pod czujnym okiem mistrza, pomnik został odlany.

- Budowanie pomnika nie jest takie proste. Rzeźba wymaga niesamowitego nakładu pracy. Jesteśmy na etapie, na którym poszczególne elementy są odlane, są teraz łączone, spawane z dokładnością co do milimetra – opowiada o swojej pracy prof. Krzysztof Nitsch, autor rzeźby.

Prof. Nitsch dodaje, że aktualny etap prac można określić mianem bezpiecznego. Newralgicznym momentem było wykonanie odlewów, które są obecnie łączone w całość.

- Wszystko jest już gotowe, zaczynamy poszczególne elementy składać, cyzelować, następnie piaskować i patynować. Ostatnim etapem wykończenia jest złocenie elementów elektrokardiogramu – wyjaśnia prof. Nitsch.

Autor pomnika prof. Religi podkreślił, że powstająca rzeźba jest trudnym dziełem. Dolną część monumentu utworzy symboliczny elektrokardiogram, nad którym górować będzie postać kardiochirurga. Jak mówi prof. Nitsch nie każda odlewnia podjęłaby się realizacji tak skomplikowanej rzeźby.

Zabrze – setna rocznica nadania praw miejskich

Pomnik prof. Religi zostanie odsłonięty przy okazji obchodów setnej rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich.

- Cieszę się ogromnie, ten moment będzie szczególny. Pomnik będzie świadczył o tym wszystkim, co dobrego wydarzyło się w ostatnich dziesiątkach lat w Zabrzu – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Na przełomie września i października w mieście wybrzmi m.in. „Symfonia dla Zabrza”, którą skomponował belgijski kompozytor Henri Seroka specjalnie na stulecie nadania Zabrzu praw miejskich.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera