Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Profilaktyka 40 plus w woj. śląskim. Zainteresowanie niewielkie, a czasu coraz mniej. Co warto wiedzieć o programie?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Alexander Raths/123RF
Obawy ekspertów, co do rządowego programu Profilaktyka 40 PLUS niestety urzeczywistniają się. Nadal niewiele osób po 40. roku życia zgłasza się do profilaktycznych badań. W woj. śląskim zrobiło to raptem ok. 51 tys. uprawnionych. Lekarze, choć zwracają uwagę, że przewidziany w programie wachlarz badań jest skromny, zachęcają do rejestrowania się. - Wśród 200 pacjentów, u których wykonaliśmy badania, wielu miało nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Taki bardzo nieprawidłowy, powyżej 200 - opowiada dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Każdy, kto ukończył 40. rok życia, od początku lipca może jednorazowo skorzystać z bezpłatnego pakietu badań profilaktycznych. Z rejestracją warto się pospieszyć, program będzie realizowany jeszcze tylko niespełna dwa miesiące, do końca 2021 roku.

W woj. śląskim badania można wykonać w 203 miejscach. Z tego 38 punktów prowadzi sieć laboratoriów medycznych Diagnostyka Sp. z o.o. z Krakowa. Do 2 listopada w prowadzonych przez nią placówkach w ramach programu przebadało się 11 tys. 639 pacjentów. W całym województwie śląskim na badania zapisało się (wypełniło ankiety w Internetowym Koncie Pacjenta) tylko 50 tys. 965 osób, ale zrealizowało je zaledwie 10 tys. 920. To zaledwie promil uprawnionych, ale i tak jeden z lepszych wyników w Polsce.

W całym kraju od lipca do 26 października ankiety wypełniło 432 tys. 087 Polaków, ale tylko 154 tys. 111 osób skorzystało już z badań lub są w trakcie ich realizacji.

Nie przeocz

Skromne pakiety, a pacjenci niedoinformowani. "Część neguje potrzebę zbadania się"

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach specjalny pakiet badań wykonało około 200 pacjentów. - Moglibyśmy przebadać więcej, gdyby pacjenci chętniej się zgłaszali. Być może część nawet nie wie, że taki program istnieje. Część zapewne neguje potrzebę zbadania się. Twierdzi, że jest zdrowa - podejrzewa dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Tymczasem, jak podkreśla lekarz, rozwój wielu chorób można zahamować, jeśli odpowiednio wcześnie się je zdiagnozuje. Najlepiej na etapie, kiedy pacjent jeszcze nie odczuwa dolegliwości. Granica zapadalności na niektóre choroby - jak nowotwory, choroby krążenia, nadciśnienie tętnicze - przesuwa się. - Nie są już rzeczą, która nas dziwi u pacjentów po czterdziestce - zaznacza dr Kupilas. - Wśród tych 200 pacjentów, u których wykonaliśmy badania, wielu miało nieprawidłowy poziom cukru we krwi. Taki bardzo nieprawidłowy, powyżej 200. Dolegliwości z tym związane zaczęliby odczuwać zapewne dopiero po wielu latach - opowiada.

Problem w tym, że jak zwracają uwagę eksperci, wachlarz badań oferowanych przez program jest skromny. Naczelna Rada Lekarska i Pracodawcy RP jeszcze przed rozpoczęciem programu zwrócili uwagę, że brakuje w nim badań wskazujących na choroby onkologiczne, tarczycy, a przede wszystkim - konsultacji z lekarzem. Zawiera jedynie podstawowe badania, m.in. ważenie, mierzenie, morfologię krwi, stężenie glukozy, poziom kreatyniny we krwi i kwasu moczowego, badanie moczu i kału, próby wątrobowe.

- Takie badania to zleca mój lekarz, bez żadnego programu - komentuje pan Michał, jeden z pacjentów przychodni sieci Epione w Katowicach. Na ścianie poradni wisi plakat informujący o programie, ale zapytani o niego leczący się tu nie wiedzą, kto się może do niego zgłosić, ani jak z niego skorzystać.

Profilaktyka 40 PLUS tylko do końca roku

W Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ zapewniają, że od początku funkcjonowania programu Fundusz włącza się w jego promocję.

- Zorganizowano m.in. specjalne eventy promujące program Profilaktyka 40 Plus. W naszym województwie odbyły się one w Kłobucku i w Gliwicach. Promocja programu Profilaktyka 40 Plus odbywała się także podczas pikników rodzinnych, miasteczek zdrowia, spotkań kół gospodyń wiejskich, imprez sportowych, spotkań w ZUS. Informacje o programie ukazywały się w mediach oraz w social mediach. Drukowane były ulotki i plakaty, które były dystrybuowane wśród świadczeniodawców, realizatorów programu - wymienia Rafał Razik z zespołu komunikacji społecznej Śląskiego OW NFZ.

Mężczyźni w ramach programu, poza wymienionymi, mają dodatkowo przeprowadzane badanie w kierunku raka prostaty, co akurat należy pochwalić.

- Rak prostaty wcześnie wykryty jest wyleczalny. Rozwija się powoli. Od momentu podwyższenia PSA do chwili, kiedy rzeczywiście zaczyna rosnąć, dawać przerzuty i szerzyć się przez ciągłość, mijają lata. Możemy wyprzedzić chorobę, wcześnie ją wykryć i zacząć leczyć - zwraca uwagę urolog z gliwickiego szpitala.

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2021 roku. - Decyzja o ewentualnej kontynuacji projektu zostanie podjęta pod koniec czwartego kwartału tego roku - mówi Justyna Maletka z biura komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Profilaktyka 40 PLUS. Jak się zapisać?

Należy wypełnić ankietę umieszczoną w Internetowym Koncie Pacjenta lub można to zrobić ze wsparciem konsultanta za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej (tel. 22 735 39 53). Po uzupełnieniu ankiety wystawione zostanie e-skierowanie na odpowiedni pakiet badań, a badania można wykonać w placówkach, które realizują program. Wystarczy, że pacjent zgłosił się do punktu z dowodem osobistym.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera