Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na 13 czerwca. Środa bez upału ale z deszczem, możliwe burze WIDEO

X-News/TVN Meteo Active
Prognoza pogody: środa 13 czerwca będzie deszczowa
Prognoza pogody: środa 13 czerwca będzie deszczowa Pexels/Pixabay
Prognoza pogody na 13 czerwca. Dziś w województwie śląskim przewidywane jest znaczne zachmurzenie i opady deszczu. W regionie będą też występować burze.

Prognoza pogody na 13 czerwca

W środę 13 czerwca niebo będzie pochmurne. To oznacza dziś opady deszczu, a nawet burze, które są możliwe na terenie całego województwa śląskiego.

Najcieplej będzie w centrum regionu, gdzie temperatura powietrza sięgnie 24 stopni Celsjusza. Na ziemi częstochowskiej i na zachodzie regionu 23 stopnie, w Zagłębiu Dąbrowskim i Beskidach 22 stopnie. Najchłodniej, bo tylko 21 stopni, będzie na Jurze.

Opady deszczu mogą być miejscami intensywne

Łowcy Burz informują:

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przeważająca część Polski znajduje się pod wpływem chłodniejszego powietrza polarnego morskiego, które napłynęło w ciągu ostatnich godzin z północnego zachodu. Jedynie nad południowo-wschodnimi krańcami kraju znajduje się cieplejsza masa powietrza, która charakteryzuje się także znaczną chwiejnością termodynamiczną. Chwiejność ta jest jednak ograniczania przez zachmurzenie związane z pofalowanym frontem atmosferycznym biegnącym od południowej części Francji przez południe naszego kraju po Ukrainę. Na południe od Polski formuje się płytki niż, który w najbliższych kilkudziesięciu godzinach będzie mieć duży wpływ na przebieg pogody w południowych dzieleniach naszego kraju. W okresie ważności prognozy w rejonie Polski w dolnej troposferze będzie występował wiatr o niewielkiej prędkości, natomiast w środkowej i górnej troposferze wiatr będzie wiał mocniej (maksymalnie do 30-35 m/s na wysokości izobarycznej 300 hPa).

Burze i opady wystąpią głównie w Karpatach, ale pozostały obszar kraju również objęty jest możliwością wystąpienia burz

W tym obszarze prognozowana jest wartość energii CAPE do ok. 250-400 J/kg. Po południu rozwiną się izolowane komórki konwekcyjne lub niewielkie skupiska komórek, które mogą wytwarzać wyładowania atmosferyczne. W niektórych częściach kraju zjawiska mogą utrzymywać się do wieczora, a nawet pierwszej cześć nocy. Choć zjawiska będą słabe (a w większości przypadków komórki konwekcyjne nie będą generować wyładowań atmosferycznych) to z uwagi na wolne przemieszczanie się komórek mogą punktowo wystąpić duże sumy opadowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!