Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prognoza pogody na 23 maja: Gwałtowne burze, deszcz i grad w województwie śląskim. Możliwe podtopienia OSTRZEŻENIE IMGW

X-News/TVN Meteo Active
Prognoza pogody na 23 maja: gwałtowne burze w województwie śląskim.Kulminacyjna faza aktywności zjawisk burzowych (im dalej na południe, tym burze będą wykazywać się większym natężeniem) spodziewana jest w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, przy czym inicjacja pierwszych burz możliwa jest już wczesnym rankiem.
Prognoza pogody na 23 maja: gwałtowne burze w województwie śląskim.Kulminacyjna faza aktywności zjawisk burzowych (im dalej na południe, tym burze będą wykazywać się większym natężeniem) spodziewana jest w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, przy czym inicjacja pierwszych burz możliwa jest już wczesnym rankiem. Polska Press
Prognoza pogody na 23 maja. Uwaga, dziś nad całym województwem śląskim przejdą gwałtowne burze. Duże opady deszczu mogą spowodować podtopienia. Możliwe gradobicie! Ostrzeżenie IMGW obowiązuje od samego rana do wieczora. Burze możliwe także w nocy ze środy na czwartek zwłaszcza w woj. śląskim.

Burze nad Śląskiem

Środa 23 maja będzie ciepłym dniem, temperatura w regionie sięgnie aż 25 stopni Celsjusza. Tylko w południowej części województwa (Pszczyna, Bielsko-Biała, Żywiec) nie przekroczy 21 st. C.

Zachmurzenie umiarkowane, w wielu miejscach słońce przebije się przez chmury.

Jednak dzień upłynie pod znakiem gwałtownych burz. Burze przejdą nad całym województwem, a towarzyszące im zjawiska atmosferyczne będą gwałtowne.

Spodziewane są intensywne opady deszczu a nawet gradu!

Łowcy Burz ostrzegają

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa województw południowych głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu, większego gradu z silnymi akumulacjami oraz punktowo silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.05.2018 oraz noc 23/24.05.2018

Przeważająca część Polski będzie pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia atmosferycznego związanego z układami wyżowymi znad północnej i wschodniej Europy. W pasie województw południowych i częściowo na wschodzie zaznaczy się ciepły oraz zasobny w wilgoć sektor zbudowany z polarno-morskiej masy powietrza. Wyliczenia modelu GFS wskazują, że w ciągu dnia, w środowisku nasilającej się energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną (SBCAPE) do 800-1500 J/kg dojdzie do powstania wydajnych opadowo oraz aktywnych elektrycznie formacji burzowych. Poszczególne ośrodki burzowe będą przybierać postać zarówno pojedynczych komórek (spodziewane są burze pulsacyjne oraz 1-3 superkomórki wysokoopadowe), jak i słabo zorganizowanych formacji wielokomórkowych.

Niewielki ruch powietrza w swobodnej troposferze objawi się wolną i bardzo wolną prędkością przemieszczania chmur kłębiasto-deszczowych, co w konsekwencji doprowadzi do wystąpienia nadmiernych sum opadowych, skutkujących lokalnymi podtopieniami i zalaniami.

Najmocniej wypiętrzone ośrodki burzowe będą również generować opady gradu o średnicy do 2-3 centymetrów (możliwe całkiem duże akumulacje), punktowo silne porywy wiatru, a także sporą ilość wyładowań atmosferycznych.

Kulminacyjna faza aktywności zjawisk burzowych (im dalej na południe, tym burze będą wykazywać się większym natężeniem) spodziewana jest w godzinach popołudniowych oraz wieczornych, przy czym inicjacja pierwszych burz możliwa jest już wczesnym rankiem.

W nocy głęboka konwekcja będzie słabnąć i zanikać.

RADAR BURZOWY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!