Program Czyste Powietrze 2019: NOWY NABÓR WNIOSKÓW Jak dostać pieniądze na termomodernizację, wymianę pieca i panele fotowoltaiczne?

TKZaktualizowano 
Program Czyste Powietrze: jakie są jego zasady? Jak składać wnioski o środki na termomodernizację czy wymianę pieca? Pixabay
Wnioski w programie "Czyste powietrze" są ponownie przyjmowane od poniedziałku 21 stycznia 2019 r. Przerwa w naborze spowodowana była aktualizacją programu priorytetowego Czyste Powietrze oraz dostosowaniu systemów informatycznych. Jakie są zasady programu "Czyste Powietrze"? Program w swoich założeniach ma być realizowany w latach 2018-2029, a jego budżet to 63,3 mld złotych? Finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld złotych, a w formie pożyczek 39,7 mld złotych. Program Czyste Powietrze to możliwość skorzystania z dofinansowania na termomodernizację oraz wymianę źródeł ciepła. Od niedawna rząd uwzględnia w nich również panele fotowoltaiczne. Kto może skorzystać z dodatkowych środków i na co dostać można pożyczkę? Wnioski przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska również drogą elektroniczną. Po przerwie nabór ruszył 21.01.2019. Sprawdź informacje dotyczące programu Czyste Powietrze.

NOWE WNIOSKI w programie Czyste Powietrze przyjmowane od 21.01.2019

Od 21 stycznia 2019 można ponownie składać wnioski w programie "Czyste Powietrze" - poinformował minister Henryk Kowalczyk oraz prezes NFOŚiGW Kazimierz Kujda.

Przerwa w naborze wniosków spowodowana była:

 • aktualizacją programu priorytetowego "Czyste Powietrze",
 • dostosowaniu systemów informatycznych do zmian w prawie.

Przerwa w naborze wniosków miała charakter przejściowy i wynikała z wejścia w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego. Była to swego rodzaju przerwa techniczna” – powiedział minister Henryk Kowalczyk.

W tej chwili trwają ostatnie testy informatyczne, tak, aby 21 stycznia zainteresowani mogli ponownie składać wnioski do programu.

Program Czyste Powietrze. Wnioski były wstrzymane do połowy stycznia

Jak informuje RMF FM wnioski w programie "Czyste Powietrze" nie są przyjmowane od początku 2019 roku. Powodem takiej sytuacji jest aktualizacja systemów informatycznych w związku z nową ulgą podatkową.

Ponadto projekt rządowy może okazać się klapą z tego względu, iż Komisja Europejska zapowiedziała, że nie będzie finansować pieców na węgiel, nawet tych nowoczesnych. Nie wiadomo jednak jeszcze na razie w jaki sposób realnie przełoży się to na program "Czyste Powietrze".

Zmienić również mają się zasady programu. Chodzi konkretnie o wysokość dofinansowania dla najlepiej zarabiających - informuje "Gazeta Wyborcza". Osoby, które zarabiają powyżej 1600 złotych miesięcznie, ale dochód rodziny nie przekracza 85 tys. rocznie, otrzymają 18 proc. dotacji. Natomiast ci, którzy zarabiają od 85 do 120 tys. dostaną jedynie 15 proc. dotacji.

Pewne jest, że czeka nas nas aktualizacja programu Czyste Powietrze. O wszelkich zmianach będziemy na bieżąco informować w tym materiale.

Program Czyste Powietrze WNIOSKI + ZASADY

Program Czyste Powietrze, który realizowany będzie w latach 2018-2029 to możliwość uzyskania środków finansowych na:

 • wymianę pieców
 • termomodernizację budynków

Niedawno rząd skorygował program "Czyste Powietrze" i uwzględnił w nim inwestycje w panele fotowoltaiczne.

- To oznacza, że można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, koszt instalacji można sobie odpisać od podstawy opodatkowania, przy kwocie np. 20 tys. zł to jest 3,5 tys. zł odliczenia podatku - mówił portalowi money.pl Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci.

Program Czyste Powietrze od 1 stycznia 2019

Niestety w programie Czyste Powietrze zawarta jest pułapka - od dotacji, którą otrzymamy w tym roku trzeba będzie zapłacić podatek. Na szczęście ten problem zniknie od 1.1.2019.

- Właśnie ze względu na to, że zwolnienie podatkowe dotacji wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, rzeczywiście pośpiech w wypłacie w roku 2018 byłby wpuszczeniem w pułapkę beneficjentów, którzy rzeczywiście w roku 2018 ten podatek od dotacji zapłacili" - przekonuje minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Kowalczyk wyjaśnił, że od 1 stycznia 2019 roku dotacje uzyskane z programu "Czyste powietrze" nie będą zaliczane jako dochód stąd nie trzeba będzie płacić od nich podatku.

Założeniem programu jest zwiększenie efektywności zarządzania energią. Ma sprzyjać:

 • zwiększeniu ilości oszczędności w gospodarstwach domowych
 • ochronie środowiska

Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych lub osób, które posiadają zgodę na rozpoczęcie budowy.

Ile wynosi budżet programu Czyste Powietrze?

Budżet programu Czyste Powietrze wynosi 103 mld złotych. Skorzystać można z niego w dwóch różnych formach:

 1. finansowanie w formie dotacji (budżet 63,3 mld złotych)
 2. finansowanie w formie pożyczek (budżet 39,7 mld złotych)

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wymiana pieców oraz termomodernizacja budynów dotyczyć będzie około 4 mln budynków.

Informacje Ministerstwa Ochrony i Środowiska o programie Czyste Powietrze znajdziesz tutaj:
Załączone pliki:

Program Czyste Powietrze. Na co dofinansowanie?

Dofinansowanie w programie Czyste Powietrze uzyskać można między innymi na:

 • wymianę starych źródeł ciepła oraz zakup wraz z montażem nowych, spełniająych kryteria programu
 • wymianę okien i drzwi
 • montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
 • docieplenie przegród budynku
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
 • instalację OZE, czyli odnawialnych źródeł energii

Program Czyste Powietrze. Jaka wysokość i progi dotacji?

Jaką wysokość dotacji zakłada program Czyste Powietrze? Do końca roku 2018 wysokość dofinansowania będzie się wahać między 30 a 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

Sytuacja ma ulec zmianie od 1 stycznia 2019 - wówczas dofinansowanie wyniesie między 40 a 90%, natomiast 30% dotacja zmieni się w ulgę podatkową.

Progi dotacji w programie Czyste Powietrze są uzależnione od dochodów uzyskiwanych miesięcznie w przeliczeniu na jedną osobę w rodzinie. Jak zatem wyglądają progi dotacji?

Progi dotacji w programie Czyste Powietrze:

 • do 90% kosztów inwestycji - 600 zł/os. - pożyczka do 10% wartości dotacji
 • do 80% kosztów inwestycji - 601-800 zł/os. – pożyczka do 20% wartości;
 • do 70% kosztów inwestycji – 801- 1000 zł/os. – pożyczka do 30%
 • do 60% kosztów inwestycji – 1001 – 1200 zł/os. – pożyczka do 40%
 • do 50% kosztów inwestycji – 1201-1400 zł/os. – pożyczka do 50% wartości

Program Czyste Powietrze. Wnioski i terminy

Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze wystartował 19 września. Wnioski składać można przez 10 lat.

Miło nam poinformować, że testy systemu informatycznego obsługującego Program Czyste Powietrze przebiegły pomyślnie. To dobry sygnał, że możemy rozpocząć nabór wniosków” – powiedział minister Kowalczyk.

Nabór wniosków prowadzony jest przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Chcąc zatem zgłosić wniosek, musimy sprawdzić, pod który administracyjnie WFOŚiGW podlega zgłaszany budynek.

Terminy składania i rozpatrywania wniosków oraz sposób ich wypełniania (elektronicznie lub papierowo), będą zamieszczone na stronach internetowych właściwych WFOŚiGW.

Terminy

 • Realizacja programu: lata 2018-2029
 • Podpisywanie umów do: 31.12.2027 r.
 • Zakończenie wszystkich prac objętych umową do: 30.06.2029 r.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Oni walczą o czyste powietrze na szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 67

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pamela Rosa

Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? Czy jesteś w kryzysie finansowym? Nie martw się więcej, ponieważ rozwiązanie jest tutaj. Skontaktuj się ze mną już dziś w sprawie wszelkiego rodzaju pożyczek w pamelarosaflores11@gmail.com lub co się ze mną dzieje na 16043053625

C
Chris Morgan

Możesz rozpocząć działalność gospodarczą w domu lub możesz poprosić o pożyczkę na wakacje, lub możesz mieć inne przeznaczenie na pieniądze. Bez względu na powód, zdobądź pożyczkę osobistą. Pożyczka osobista, zazwyczaj niezabezpieczona, może dostarczyć trochę dodatkowych pieniędzy, aby pomóc Ci osiągnąć Twoje cele. Czy jesteś osierocony finansowo? Czy potrzebujesz funduszy na konsolidację długów, płatności kart kredytowych, zakup nieruchomości lub samochodów, opłacenie rachunków medycznych, wypłatę szkoły itp.?

Nazywam się pan Chis Morgan, Institute of Global Finance i jestem współpracującym pożyczkodawcą, brokerem i inwestorem komercyjnym.

Skontaktuj się z nami już dziś na instiituteofglobalfinance8@gmail.com lub whatsaap nas pod numerem 19088343384, aby złożyć wniosek

M
Marek

Polecam ten program. Mi udało się otrzymać dofinansowanie na zakup kotła EEI PELLETS Kostrzewa. Dobrze, że są na to środki, ponieważ wiele osób zachęca to wymiany, a rak nadal paliliby w kopciuchach

k
karol67

Wybierając piec warto zdecydować się na 5 klasy, najlepiej na eko-groszek. Ja mam taki u siebie i chwalę go sobie. Zamawiałem w Piecbudzie z Radomia, solidna firmą z dużym doświadczeniem na rynku więc wiedziałem że mogę im zaufać.

G
Gość

Mieszkam w USA na Florydzie i jestem dziś szczęśliwą kobietą? Powiedziałem sobie, że każdy pożyczkodawca, który może zmienić moje życie i pożyczkę mojej rodziny, poleci im osobę, która szuka pożyczki. Jeśli potrzebujesz pożyczki i jesteś w 100% pewien, że spłacisz pożyczkę, skontaktuj się z nimi i powiedz im, że pani Sharon Coolidge Lynn skierowała Cię do nich. acceptanceloancompany11@gmail.com ,.,.

R
Ryan Jeremy

Witajcie, moi dobrzy ludzie z Wielkiej Brytanii, nazywam sie Ryan Jeremy, chce zaswiadczyc o tym, co zrobil dla mnie i mojej rodziny Globalny wniosek, ze mieszkam w Wielkiej Brytanii, aw zeszlym tygodniu mój dom sie zepsul, wiec potrzebowalem pilnej pozyczki zeby odnowic moje budynki, wiec przeszukuje strone i zobaczylem post, który zostal wyslany przez Barbre, jak ona dostala pozyczke w wysokosci 85 000 euro, wiec dostaje polaczenie na stronie z Globalnym srodkiem tymczasowym i zlozylem wniosek o pozyczke w wysokosci 60 000,00 euro na remont moje budynki i wreszcie moja pozyczka w wysokosci 60 000,00 euro bez zadnego stresu dostalam pozyczke w ciagu 48 godzin i chce powiedziec moim dobrym ludziom w Portugalii, ze Globalny system zastrzezony jest prawdziwy, wiec kazdy, kto ma klopoty finansowe, powinien polaczyc sie z Globalnym zastrzezeniem link ponizej (globalprovissioncompany@gmail.com) i zapewniam Cie, ze Globalny system zastrzezony jest prawdziwy i nie ma zadnych watpliwosci, a teraz ja i moja rodzina zaczynamy zyc w spokojnym zwyciestwie i sukcesie i nawiazujemy kontakt z Globalnym programem tymczasowym i otrzymujemy Twoje wlasny problem rozwiazany za darmo i tutaj Swiatowy nakaz jest tak dobry, ze moi ludzie w Wielkiej Brytanii pozostaja w kontakcie i niech Bóg blogoslawi nasz kraj, poniewaz jesli jest jakas dobra osoba, która pomoze nam wszystkim, co bedzie Globalnym zastrzezeniem, a my jestesmy wolni od biedy i jestesmy wolni od glodu i dostaniemy sie pochodnia z Globalnym twierdzeniem Niech Bóg blogoslawi i czeka na twoje wlasne swiadectwo, tak samo jak moje i sukces dla ciebie wszystkich moich dobrych ludzi w Wielkiej Brytanii. Niech Bóg blogoslawi cie wszystkim, kocham was wszystkich.

Ryan Jeremy

n
nortonfinance2017

Czy jesteś poddany kontroli długu lub administracji? Jesteś na czarnej liście? Czy nie radzisz sobie z miesięcznymi płatnościami? Czy chcesz kupić kredyt na dom, samochód lub firmę, ale jesteś pod nadzorem lub administracją długu? Jeśli odpowiedziałeś TAK na którekolwiek z moich pytań? Prosimy o kontakt poprzez e-mail: nortonfinance2017@gmail.com

D
Damian

daja nam pozyczki dotacje a sami nic nie robia dlaczego prawie calego Chorzowa np nie podpiac pod cieplownie cale stare miasto i bedzie po piecach i po sprawie Pnstwo nie chce nic z tym zrobic i tyle

M
Maria Sandeep

Jestem prywatnym pożyczkodawcą, który ma wszystko, co jest dla mnie prawdziwym pożyczkodawcą, a ja wypłacam klientowi najlepszą gotówkę w bardzo dogodnym tempie. pragnie złożyć wniosek o kontakt z kasą na adres e-mail: sarahalsuhaimi803 at gmail.com

M
Maria Sandeep

czy potrzebujesz pilnej gotówki, aby zapłacić rachunek, jeśli tak, zwróć się o pomoc finansową, sfinansuj dzisiaj kontakt przez; sarahalsuhaimi803 atgmail.com

K
Kazimierz

Moje zarobki przewyższają 1600,i mniejsza o to ile wynoszą,ale dopłata miała by ć 30%!Czyżby zmieniono zasady w trakcie trwania programu,przecież to wbrew wszelkim regułom !!!

K
Kazimierz

Moje zarobki przewyższają 1600,i mniejsza o to ile wynoszą,ale dopłata miała by ć 30%!Czyżby zmieniono zasady w trakcie trwania programu,przecież to wbrew wszelkim regułom !!!

R
Rybka

zamknąć nie trzeba, wystarczy sprzedać lub oddać Niemcom a oni potrafią ze zwykłego węgla zrobić węgiel eko, jak miało być w KWK Brzeszcze, ale jak zwykle PiS przeszkodził...

G
Guliktaucher

spadaj ruro

E
Erna z lampowni

ale Pis-iorom nic mądrego nt. zmian gospodarczych nie wpada

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3