Program dla Śląska daje efekty. Region staje się kopalnią innowacji

Materiał informacyjny MIiR
Ważnym obszarem, którego rozwój cieszy zarówno przedsiębiorców, jak i każdego mieszkańca regionu jest transport, w tym drogi.
Ważnym obszarem, którego rozwój cieszy zarówno przedsiębiorców, jak i każdego mieszkańca regionu jest transport, w tym drogi.
Program dla Śląska to 42 miliardy złotych, które już wydano na innowacje i rozwój regionu. Inwestycje w poprawę jakości powietrza, nowoczesną energetykę, elektromobilność, zdrowie czy nowe drogi pochłoną aż 55 miliardów złotych. Wszystko po to, by Śląsk mógł być nowoczesnym, innowacyjnym i czystym regionem.

Śląsk od zawsze był szczególnie ważny dla gospodarki. Przemysł ciężki, węgiel, etos pracy – z tym kojarzone jest to miejsce. Niestety, region ten zapłacił za to wszystko surową cenę. Zdegradowane tereny poprzemysłowe, zniszczone środowisko naturalne, miejscami przestarzała infrastruktura i zacofane technologicznie fabryki – to wszystko musi się zmienić.

Nowoczesny biznes na Śląsku

I zmienia się m.in. dzięki Programowi dla Śląska, którego celem jest szybkie przestawienie lokalnej gospodarki na nowoczesne tory.

„Chcielibyśmy, by w przyszłości Śląsk był kojarzony nie tylko z kopalniami, ale żeby był kopalnią innowacji” - podkreśla Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

Program dla Śląska jest największym realizowanym przez rząd przedsięwzięciem polityki regionalnej w kraju. To jeden z najważniejszych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na bardzo szeroki pakiet działań, który ma zwiększyć konkurencyjność regionu w oparciu o innowacje przeznaczono aż 55 mld złotych, z czego 42 mld zostały już rozdysponowane.

Nowoczesne Muzeum śląskie w Katowicach.
Nowoczesne Muzeum śląskie w Katowicach.

Pieniądze na walkę ze smogiem

Jednym z najistotniejszych problemów Śląska jest zły stan środowiska. Takie miasta jak Rybnik, Żywiec czy Pszczyna - choć przecież piękne - wciąż pojawiają się w niechlubnej pierwszej dziesiątce rankingów WHO w kategorii najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej. Dym z przestarzałych pieców węglowych, wciąż trujący przemysł, sprawiają, że w niektórych miastach na Śląsku zimą zamykane są szkoły, a dzieci zostają w domach. Nie dziwi nikogo widok ludzi chodzących po ulicach w maskach antysmogowych.

Właśnie z takich powodów na poprawę jakości powietrza przekazano aż miliard złotych z Funduszy Europejskich (Program Infrastruktura i Środowisko). W zakończonych konkursach, samorządy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe starały się o dofinansowanie na termomodernizację wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, modernizację sieci ciepłowniczych oraz promowanie nowoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła.

Choć do ideału jeszcze daleko, zmiany widać jak na dłoni – ocieplone osiedla, coraz więcej paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Zainteresowanie było ogromne. W zakończonych w czerwcu tego roku naborach złożono łącznie aż 102 wnioski na kwotę 686 mln zł, czyli ponaddwukrotnie większą, niż pierwotnie zakładano. Obecnie trwa ich ocena.

Jeszcze w tym roku swoją szansę dostaną przedsiębiorcy. Wytwórcy energii z odnawialnych źródeł będą mogli starać się o wsparcie na inwestycje związane z budową nowych lub przebudową instalacji wytwarzania energii wiatru, biomasę, biogaz, wodę, energię promieniowania słonecznego lub energię geotermalną. Nabór wniosków wystartuje już 19 września. Do rozdania jest 50 mln zł.

Widok na obiekty Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i Spodek, w których odbywa się m.in. Europejski Kongres Gospodarczy.
Widok na obiekty Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach i Spodek, w których odbywa się m.in. Europejski Kongres Gospodarczy.

Innowacje w energetyce, medycynie i farmacji

Program dla Śląska to również inwestycje w innowacje w najważniejszych gałęziach gospodarki. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju finansuje przy udziale funduszy unijnych (a konkretnie programu Inteligentny Rozwój) kwotą prawie 220 milionów złotych 42 innowacyjne projekty w przemyśle stalowym, energetyce, motoryzacji, medycynie i farmacji.

Jedną z ciekawszych innowacji, która pośrednio również ma wpływ na jakość śląskiego środowiska jest budowa pilotażowej instalacji do przetwarzania odpadów z tzw. kotłów fluidalnych do produkcji zamiennika cementu. Prościej rzecz ujmując popioły, które powstają w wyniku spalania, będą wykorzystane do produkcji np. betonu lub kompozytów, którymi np. można wypełniać stare wyrobiska górnicze. Projekt prowadzony jest przez Tauron Wytwarzanie S.A. oraz Biomasa Grupa Tauron.

W dziedzinie medycyny natomiast spółka Evertop prowadzi dofinansowane badania nad systemem wspomagającym niszczenie zmian nowotworowych w jamie brzusznej technikami małoinwazyjnymi.

Te przykłady jasno pokazują, że pieniądze zainwestowane na Śląsku rozwiną gospodarczo region, a jednocześnie każdy z nich ma konkretny wpływ na jakość życia jego mieszkańców.

Drogowe rewolucje na autostradach i drogach lokalnych

Równie ważnym obszarem, którego rozwój cieszy zarówno przedsiębiorców, jak i każdego mieszkańca regionu jest transport, w tym drogi.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w województwie śląskim realizuje 26 projektów na drogach krajowych o łącznej wartości 318 milionów złotych. 7 projektów zostało już zakończonych, np. w Sosnowcu zmodernizowana została estakada drogi ekspresowej S1, w Nakle przebudowano wiadukt nad PKP w ciągu drogi krajowej 46.

Trwają także prace na autostradzie A1. Od sierpnia 2019 można już jeździć nowym, 33-kilometrowym odcinkiem autostrady od węzła Pyrzowice do węzła Częstochowa Południe.

W województwie śląskim powstaje też mnóstwo dróg lokalnych. Pieniądze pochodzą ze specjalnego rządowego programu rozbudowy dróg lokalnych. Dzięki nim w latach 2016-2018, sfinansowano budowę 165 odcinków dróg, głównie powiatowych i gminnych. Łączna wartość tych inwestycji to prawie 460 milionów złotych. Zakończono realizację 157 projektów, 8 jest jeszcze w realizacji.

Program dla Śląska inwestycje drogowe
Ważnym obszarem, którego rozwój cieszy zarówno przedsiębiorców, jak i każdego mieszkańca regionu jest transport, w tym drogi.

Inwestycja w edukację i młodzież

28 tysięcy osób podjęło już pracę po zakończeniu udziału w projektach finansowanych z w ramach programu Wiedza Edukacja Rozwój, a konkretnie z projektu – „Młodzi na rynku pracy”.

Dofinansowanie dostało też 8 śląskich uczelni (m.in. Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Akademia Polonijna w Częstochowie czy, Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu). Niebagatelną kwotę prawie 40 milionów złotych przeznaczą między innymi na nowe kierunki studiów, których absolwenci są potrzebni gospodarce regionu. Chodzi na przykład o kierunki informatyczne, medyczne, związane z energetyką i cyberbezpieczeństwem. Kierunki te będą realizowane już od roku akademickiego 2019/20.

Będzie więcej inwestycji na Śląsku

- Program dla Śląska ma charakter otwarty – powtarza często minister Kwieciński. Oznacza to tyle, że katalog inicjatyw i przedsięwzięć nie jest zamknięty. Jest on modyfikowany i dostosowywany do potrzeb. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pracuje obecnie nad aktualizacją dokumentu. Na początku października zaprezentowana zostanie nowa wersja Programu, uzupełniona o kolejne inicjatywy przyczyniające się do poprawy jakości życia w regionie.

Program dla Śląska w liczbach

  • energetyka – 16,3 mld zł
  • transport – 13,2 mld zł
  • innowacje – 8 mld zł
  • rozwój miast – 2,5 mld zł
  • środowisko 1,4 mld zł
  • zatrudnienie i szkolnictwo 0,6 mld zł

Dane: Śląski Urząd Wojewódzki

*

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!