Program dla Śląska nie spełnia oczekiwań? Jest list do premiera Morawieckiego

aga
Program dla Śląska nie spełnia oczekiwań? ARC
Władze Śląskiej Partii Regionalnej piszą do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie Programu dla Śląska. Liczą na dalszą dyskusję, bo - ich zdaniem - przedstawiony dokument to dopiero wstęp do merytorycznej dyskusji.

- O skali problemów, z jakimi przyjdzie się zmierzyć, świadczy 250. miejsce, które województwo zajęło wśród 272 regionów Unii Europejskiej w badaniu jakości życia w ramach Indeksu Rozwoju Społecznego. Ta alarmująca diagnoza powinna mobilizować do działań zdecydowanych, ale przy tym starannie przemyślanych i stanowiących odpowiedź na realne potrzeby - twierdzi Henryk Mercik, lider ŚPR.

Uważa m.in. że nakłady na oświatę winny wzrosnąć do 6 proc. PKB.

- Rząd jako jedno ze swych głównych osiągnięć wskazuje uszczelnienie systemu podatkowego, skutkujące wzrostem wpływów z VAT. Niestety, jedynym beneficjentem tego sukcesu pozostają władze centralne, bowiem samorządom nie zapewniono dotąd jakiegokolwiek udziału w VAT i akcyzie. Tymczasem to właśnie samorządy w największym stopniu dźwigają ciężar modernizacji kraju. Przez lata, kolejne rządy w Warszawie przekazując zadania na szczebel lokalny i regionalny nie zabezpieczały adekwatnych środków na ich realizację, naruszając tym samym artykuł 167 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej - ocenia Mercik.

Postuluje, by każdemu ze szczebli samorządu przekazywać po 1 proc. całości podatku VAT ściąganego na terytorium państwa, rozdzielając środki między gminy, powiaty i województwa proporcjonalnie do liczby ich mieszkańców. Udział ten powinien być zwiększany wraz z przekazywaniem samorządom kolejnych zadań.

ŚPR z dystansem odnosi się do projektu budowy dwóch nowych kopalń węgla kamiennego.

- W regionie, który z mozołem przezwycięża skutki z jednej strony rabunkowej eksploatacji surowców, z drugiej nierzadko pochopnej likwidacji zakładów wydobywczych przed dwiema dekadami, pomysł ten musi być przyjmowany z mieszanymi uczuciami. Niesie niebezpieczeństwo utrwalenia „zależności od ścieżki”. Tymczasem „Program dla Śląska” powinien być impulsem, który pozwoli zależność tę przezwyciężyć i wypracować nową trajektorię regionalnego rozwoju. Dlatego też proponujemy w ramach rozpoczynających się prac nad nową perspektywą finansową funduszy europejskich stworzenie obok Regionalnego Programu Operacyjnego, odrębnego programu dedykowanego przemysłowej części województwa śląskiego, nakierowanego na rewaloryzację zdegradowanych terenów - mówi Mercik.

Jak dodaje, lista problemów, które składają się na katastrofalny obraz jakości życia w województwie, a które w niedostatecznym stopniu uwzględniono w „Programie dla Śląska” jest długa. Najważniejsze z nich to brak pomocy dla zdegradowanych przez przemysł śródmieść i dzielnic miast. Rewitalizacji nie udźwigną samorządy, nie wystarczy program Mieszkanie plus.

Pilnej i zdecydowanej interwencji rządu wymaga również - według ŚPR - fatalna jakość powietrza w miastach województwa, które otwierają niechlubny ranking najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Unii Europejskiej.

CZYTAJCIE TEŻ:
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej: Polska naruszyła unijne prawo w kwestii jakości powietrza

Podłączenie tysięcy gospodarstw domowych do sieci ciepłowniczej jest palącą koniecznością, a sfinansowanie przedsięwzięcia o takiej skali przez same tylko samorządy nie wydaje się możliwe.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie