Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program „Dobry Start” 300 Plus PYTANIA i ODPOWIEDZI Wszystko o świadczeniu 300+ na wyprawkę szkolną. Poradnik ZUS

Beata Kopczyńska
Od tego roku zmieniły się zasady wnioskowania i wypłaty świadczenia dla rodziców na wyprawkę szkolną dla dzieci
Od tego roku zmieniły się zasady wnioskowania i wypłaty świadczenia dla rodziców na wyprawkę szkolną dla dzieci jacek smarz / polska press
Od tego roku zmieniły się zasady wnioskowania i wypłaty świadczenia dla rodziców na wyprawkę szkolną dla dzieci. Wnioski o 300 plus należy składać tylko elektronicznie, a wypłata świadczenia będzie wyłącznie na rachunek bankowy. Obsługą wniosków zajmuje się ZUS. 13 lipca zorganizowaliśmy dyżur telefoniczny pracowników ZUS, którzy odpowiadali na pytania Czytelników Dziennika Zachodniego dotyczące świadczenia 300 plus w ramach programu „Dobry Start”. Odpowiedzi udzielały Małgorzata Grzywocz i Sabina Laby z Oddziału ZUS w Chorzowie. O świadczeniu 300+ mówi też na filmiku powyżej Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Oto kilka z pytań, które powtarzały się wśród dzwoniących na redakcyjny dyżur.

Komu z rodziców przysługuje świadczenie „Dobry start” jeżeli rodzice sprawują opiekę nad dzieckiem naprzemiennie lub są w separacji?

Jeżeli, zgodnie z orzeczeniem sądu, nad dzieckiem sprawowana jest opieka naprzemienna przez obydwoje rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub w rozłączeniu i opieka ta sprawowana jest w porównywalnych i powtarzających się okresach, z wnioskiem o świadczenie dobry start może wystąpić każdy z rodziców, a świadczenie przysługuje w kwocie 150zł. każdemu z nich. W takim wypadku do wniosku powinni dołączyć orzeczenie sądu o ustanowieniu opieki naprzemiennej.

W stosunku do rodziców rozwiedzionych, w separacji, żyjących w rozłączeniu, w stosunku do których sąd nie orzekł opieki naprzemiennej, świadczenie przysługuje temu z rodziców który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem tzn. dziecko u niego mieszka.

W jakiej formie można składać wnioski o 300 plus na wyprawkę szkolną?

Wniosek o świadczenie można składać wyłącznie elektronicznie od 1 lipca do 30 listopada danego roku (z wyjątkiem dzieci niepełnosprawnych w pewnych sytuacjach, na które można wnioskować również później).

Wniosek można złożyć:

  • na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • przez bankowość elektroniczną,
  • na portalu empatia.mpips.gov.pl.

Przy czym z powyższych kanałów mogą skorzystać jedynie rodzice. Natomiast osoby sprawujące pieczę nad dzieckiem/opiekunem prawny/opiekunem faktycznym, osoby uczące się/usamodzielniane bądź dyrektorzy placówki opiekuńczo-wychowawczej/opiekuńczo-terapeutycznej, wniosek o świadczenie dobry start mogą złożyć jedynie za pomocą portalu PUE.

Kiedy nastąpi wypłata świadczenia „Dobry start”?

Wypłata świadczenia powinna nastąpić w terminie do 2 miesięcy licząc od złożenia wniosku wraz z niezbędnymi dokumentami natomiast wpłata świadczenia w związku z wnioskami złożonymi w lipcu i sierpniu nie może nastąpić później niż do 30 września danego roku.

Moja córka urodziła się 15-06-2001r., czyli ukończyła 20 lat., w roku szkolnym 2021/2022 będzie kontynuowała naukę w policealnym studium. Czy należy się świadczenie „dobry start?

Uznajemy, że dziecko należy do grupy wiekowej 20 lat rocznikowo (dzieci z rocznika 2001 kończą w 2021 r. 20 lat). Zatem świadczenie dobry start będzie należne po złożeniu wniosku przez rodzica lub opiekuna faktycznego w formie elektronicznej.

Czy w przypadku gdy uczeń kończący szkołę podstawową złożył podania do kilku szkół i nie wie jeszcze do której się dostał Czy rodzic może złożyć już wniosek bez wpisania rodzaju szkoły?

We wniosku o świadczenie dobry start powinna zostać wskazana szkoła, do której dziecko będzie uczęszczać. W związku z tym, w przypadku gdy dziecko jest na etapie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej, rodzic jak najbardziej może wystąpić z wnioskiem o świadczenie, a w danych szkoły wskazać szkołę, do której dziecko zamierza uczęszczać. W przypadku, gdy w późniejszym okresie okaże się, że dziecko poszło do innej szkoły uprawniającej do świadczenia dobry start (np. zamiast do liceum poszło do technikum) – rodzic nie musi ponownie składać wniosku, aby przekazać taką informację. Jeśli dziecko nie podejmie dalszej nauki w roku szkolnym 2021/2022 wnioskodawca, - powinien o tym fakcie poinformować ZUS, poprzez ponowne złożenie wniosku, w którym powinien wskazać, że dziecko nie chodzi do szkoły.

Nie przeocz

A oto, co dodaje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

Bardzo istotna zmiana dla rodziców i opiekunów jest taka, że od tego roku wnioski o świadczenie 300 plus, składamy tylko elektronicznie.

Rodzice mają do wyboru czy kanały wypełnienie i przesłania wniosku o 300+, mogą to zrobić za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej - taką możliwość daje 15 banków w kraju lub portalu Emp@tia. Natomiast opiekunowie faktyczni, prawni uczących się dzieci, czy dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych - takie wnioski mogą składać jedynie za pośrednictwem PUE ZUS.

W razie trudności z założeniem profilu czy poprawnym wypełnieniu wniosku zapraszamy do naszych placówek, gdzie będzie można uzyskać pomoc w tym zakresie.

Trzecie zmiana dotycząca programu Dobry Start jest taka, że pieniądze na „wyprawkę szkolną” przekazane zostaną nie w gotówce, ale tylko i wyłącznie przelewem na rachunek bankowy.

Być może jest ktoś, kto nie posiada rachunku bankowego. Zatem jeśli będzie wnioskował o to świadczenie dla swojego dziecka, musi takie konto w banku posiadać, bo na ten rachunek zostaną przesłane pieniądze ze świadczenia 300 plus.

Świadczenie przysługuje w wysokości 300 zł - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Jedną z form elektronicznego składania wniosków jest portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Aby złożyć wniosek za pośrednictwem PUE ZUS, trzeba mieć założony profil na tym portalu. Taki profil można założyć samodzielnie przez internet lub z pomocą pracowników ZUS.

Profil PUE jest niezbędny dla każdego wnioskującego, bo to tam będą przychodzić korespondencja i informacje dotyczące świadczenia, np. uzupełnienie wniosku, prośba o dołączenie załączników, decyzja przyznająca lub odmawiające świadczenia czy inne informacje.

Dlatego też jeśli rodzic złoży wniosek o to świadczenie poprzez bankowość elektronicznej lub portalu Emp@tia, to sprawdzimy, czy ma on profil na portalu PUE ZUS. Jeśli nie, to wówczas założymy taki profil, po to by rodzic mógł sprawdzić stan realizacji swojego wniosku.

Natomiast potwierdzenie o rejestracji profilu otrzyma na adres e-mail, który podaje we wniosku, a na numer telefonu, który również jest wymagany przy wypełnianiu elektronicznego wniosku o 300+, otrzyma jednorazowe hasło, które należy zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS.

We wniosku o 300 plus – oprócz innych danych, które są niezbędne do przyznania świadczenia – należy podać numer rachunku bankowego, na który będzie przekazane świadczenie.

Ponadto koniecznie trzeba będzie podać adres mailowy i numer telefonu. Te dane będą potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku i ewentualnie do założenia profilu na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, dla tych osób, które składały wniosek poprzez bankowość elektroniczną lub portalu Emp@tia, a jeszcze go nie mają.

ZUS w terenie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Poczta Polska oraz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisali listy intencyjne, dzięki którym w wybranych placówkach Poczty oraz KRUS możliwe będzie uzyskanie pomocy w złożeniu wniosku o świadczenie 300 plus, gdzie zainteresowanym pomagać będą pracownicy ZUS.

Z mobilnymi punktami PUE ZUS będzie także w niektórych urzędach miast, gmin, ośrodkach pomocy społecznej i innych placówkach, aby pomóc rodzicom w założeniu profilu PUE i elektronicznym wypełnieniu wniosku o świadczenie 300 plus.

Informacja o dyżurach ZUS jest dostępna na stronie internetowej www.zus.pl, gdzie w zakładce „Dobry Start”, znajduje się harmonogram dyżurów. Jest on na bieżąco aktualizowany i dodawane są kolejne mobilne stanowiska PUE w różnych miejscowościach.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera