Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Dostępność Plus. Rząd planuje przeznaczyć na jego realizację 23 mld złotych. Celem jest ułatwienie życia niepełnosprawnym i starszym

mj
Program Dostępność Plus: rząd planuje przeznaczyć na jego realizację 23 mld złotych. Celem jest ułatwienie życia niepełnosprawnym i starszym
Program Dostępność Plus: rząd planuje przeznaczyć na jego realizację 23 mld złotych. Celem jest ułatwienie życia niepełnosprawnym i starszym pixabay.com
Program Dostępność Plus: Rząd planuje przeznaczyć 23 miliardy złotych na realizację programu "Dostępność Plus". Jego celem jest poprawa warunków życia seniorów i niepełnosprawnych. Jak zapowiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, z programu będzie mogło skorzystać około 5 milionów Polaków. Rada Ministrów przyjęła projekt we wtorek 17 lipca.

Program Dostępność Plus

W najbliższych kilku latach rząd planuje przeznaczyć 23 miliardy złotych na program "Dostępność Plus". Rada Ministrów przyjęła projekt we wtorek 17 lipca. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju "celem Programu jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami".

- Mamy do czynienia z przełomem, który będzie w najbliższych latach widoczny m. in. w budownictwie poprzez podjazdy, barierki, windy. To są tematy, w których mamy ogromne zapóźnienia i jest w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia - mówił po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego jest to najbardziej kompleksowy oraz najdalej idący program przygotowany i realizowany w tej chwili w Unii Europejskiej. Skorzystać ma na nim około 5 milionów osób.

Realizacja programu "Dostępność Plus" zaplanowana jest na lata 2018-2025. Zostaną na nią wykorzystane środki pochodzące z Unii Europejskiej, Funduszy Norweskich, budżetu oraz środki PFRON.

Program ma poprawić dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym. Zakłada działania długofalowe, takie jak uwzględnianie potrzeb osób z niepełnosprawnościami przy nowych inwestycjach oraz bieżące, polegające na dostosowywaniu do potrzeb takich osób już istniejącej infrastruktury i przestrzeni, a także środków transportu czy stron internetowych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!