Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program katowickich obchodów upadku komunizmu

Ola Szatan
W Katowicach obchody dwudziestej rocznicy upadku komunizmu potrwają przez dwa dni. Program zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

4 CZERWCA

O godz. 8.00 zaplanowano pierwszy kurs zabytkowym autobusem linii "89", który przejeżdżać będzie Trasą Wolności: plac Sejmu Śląskiego - Muzeum Pacyfikacji KWK Wujek - Muzeum IPN - plac Sejmu Śląskiego (Muzeum Pacyfikacji KWK Wujek oraz Muzeum IPN będzie można również odwiedzać samodzielnie). Każda osoba otrzyma pamiątkową kartę, na której będzie mogła zebrać okolicznościowe pieczątki z odwiedzanych miejsc, biało-czerwony kotylion, a także przewodnik. Pozostałe godziny odjazdu autobusu: 10.10, 12.40, 14.40 oraz 17.00.

5 czerwca w Katowicach pojawią się Bob Geldof i Donald Tusk

O godzinie 10.00 na placu Sejmu Śląskiego rozpocznie się happening "Miasteczko PRL". Plac zostanie podzielony na dwie części: reżimową i wolnościową. Granicą pomiędzy nimi będzie wystawa "Uciekinierzy z PRL-u" (poświęcona jest problematyce ucieczek obywateli polskich z kraju w latach 1945 - 1989). Nie zabraknie przodowników pracy, nielegalnego drukowania bibuły, a także pokazów właściwej postawy pochodowej. "Miasteczko PRL" można odwiedzać do godziny 19.00.

W Westybulu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, również o godzinie 10.00, funkcjonować zacznie "Kino Przyjaźń", w ramach którego odbędą się pokazy filmowe kronik z epoki PRL. Towarzyszyć im będą wystawy: "Rysunki sprzed ćwierć wieku. Grafiki Jacka Fedorowicza" oraz "20 lat rysunku w Gazecie. Jacek Gawłowski". Pokazy potrwają do godziny 16.00.

W godzinach 20.00-21.30 na placu Sejmu Śląskiego zorganizowane zostanie plenerowe kino PRL, zobaczymy filmy dokumentalne z epoki PRL, a także autentyczne nagrania demonstracji antykomunistycznych.

Głównym obchodom będą towarzyszyły

- Konferencja "Droga do Wolności. Doświadczenia roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej" z udziałem młodzieży z Polski i Węgier. Konferencja dotycząca wydarzeń z 1989 roku odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim (Sala Sejmu Śląskiego) w godzinach 9.00 - 13.00.
- Spotkanie "Powrót do przeszłości - Wielka Stypa 89", które o godzinie 19.00 rozpocznie się w Klubie Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych "Marchołt". W programie m.in.: jarmark staroci oraz zakopanie komunizmu w ogrodach Marchołta.
5 CZERWCA
O godzinie 19.30 na placu Sejmu Śląskiego rozpocznie się happening "Komunizm wyprowadzić", podczas którego stare auta z epoki wyprowadzą sztandary. Samochody przejadą ulicami: Lompy, Jagiellońską, Francuską, Warszawską, Szkolną, Moniuszki, Uniwersytecką, Roździeńskie-go aż do katowickiego Ronda. Tam sztandary zostaną zwinięte, a 20 młodych ludzi z dwudziestoma biało-czerwonymi flagami da sygnał do 20 wystrzałów.

Największą atrakcją będzie koncert "Proszę Państwa. 20 lat temu skończył się w Polsce komunizm", który o godz. 21.00 rozpocznie się na placu pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Jego gwiazdą będzie Bob Geldof. Irlandzki artysta, znany jest na całym świecie również z działalności charytatywnej, za którą otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla. Poza Geldofem wystąpią też: Joanna Szczepkowska, Jerzy Radziwiłowicz, Leszek Wójtowicz, Wojciech Waleczek oraz grupa Proforma.

Wśród gości zaproszonych na koncert jest m.in. premier Donald Tusk, który wczoraj potwierdził swoją obecność w Katowicach. Impreza zakończy się po północy, biało-czerwonym pokazem sztucznych ogni.
Organizatorzy obchodów polecają też akcję "Śląskie. Biało-Czerwone". Aby wziąć w niej udział, należy 4 czerwca włożyć na siebie coś biało-czerwonego lub za szybą samochodu umieścić specjalną kartkę, którą można pobrać ze strony: www.4czerwca2009.pl. Kartki z logo akcji i programem obchodów 20. rocznicy upadku komunizmu można uzyskać również w Biurach Obsługi Klienta Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, Katowicach i Częstochowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!