Program Mama 4 Plus: Prezydent podpisał ustawę. Emerytura matczyna wejdzie w życie. |15. 02. 2019| Matki z 4 dzieci dostaną 1100 zł

MJ

Wideo

Zobacz galerię (7 zdjęć)
Program Mama 4 Plus, czyli tzw. emerytura matczyna, została już wcześniej przyjęta przez Sejm i Senat. W piątek, 15 lutego podpisał ją również prezydent Andrzej Duda. A to znaczy, że matki które urodzą co najmniej czwórkę dzieci będą mogły liczyć na specjalną emeryturę w wysokości 1100 zł, niezależnie od przepracowanych lat.

Emerytura matczyna: Mama 4 Plus. Dla kogo?

Emerytury dla matek to nowe świadczenie przygotowane przez resorty rodziny, pracy i polityki społecznej. Tzw. matczyne emerytury będą przysługiwały matkom, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci i zamiast pracować, je wychowywały.

W piątek 15 lutego, prezydent Andrzej duda podpisał ustawę Mama 4 plus
Dokładnie 1 100 zł - tyle mają dostać kobiety, wychowujące minimum 4 dzieci. Matczyne emerytury Mama 4 Plus mają objąć ponad 80 tysięcy osób. Przysługiwać będą matkom, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci i skończyły 60 lat. Ale ustawa o emeryturach dla matek obejmuje również ojców, gdy matka porzuciła rodzinę lub umarła. Poznaj szczegóły projekty ustawy o emeryturach dla matek resortu pracy, rodziny i polityki społecznej.

Program Mama 4 Plus przyjęty przez Sejm i Senat

Za przyjęciem ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym w Sejmie opowiedziało się 259 posłów, 20 było przeciw, 134 wstrzymało się od głosu. Dziś ustawa trafiła do Senatu i została przyjęta bez poprawek. Teraz trafi na biurko prezydenta.

Posłowie odrzucili poprawki opozycji, które zakładały m.in. prawo do pobierania świadczenia uzupełniającego również ojcom, którzy nie wypracowali minimalnej emerytury, ponieważ zrezygnowali z pracy zawodowej na rzecz opieki nad co najmniej czworgiem dzieci. W myśl ustawy świadczenie przysługuje ojcu wyłącznie wtedy, gdy matka porzuciła rodzinę lub umarła.

500 plus to za mało. Mieszkanie za dziecko? Jest taki kraj n...

Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 r. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mógł przyznać - co do zasady - na wniosek osoby zainteresowanej (matki lub ojca) Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w decyzji administracyjnej, po zbadaniu m.in. sytuacji dochodowej danej osoby.

- Chcemy docenić wszystkich rodziców, którzy wzięli na siebie trud wychowania kilkorga dzieci. Wspieramy oczywiście matki. Nie zapominamy też o ojcach, którzy z przyczyn losowych podjęli się samotnej opieki nad dziećmi. Państwo powinno dostrzegać i dostrzega różne grupy ludzi, które potrzebują wsparcia - mówiła minister Rafalska na antenie TVP Info.

Komu będzie przysługiwała emerytura dla matek?

Emerytura dla matek będzie przysługiwała:

  • osobie, która nie posiada dochodu zapewniającego niezbędnych środków utrzymania

bądź

  • ma prawo do emerytury lub renty w wysokości niższej niż wysokość najniższej emerytury.

O świadczenie będą mogły się ubiegać osoby w wieku wynoszącym co najmniej 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat
– mężczyźni.

Emerytura matczyna KWOTY

W przypadku śmierci matki pieniądze otrzymywać będzie ojciec dzieci. Świadczenie w wysokości 1100 zł wypłacane będzie przez ZUS lub KRUS na wniosek matki po ukończeniu 60. roku życia (lub ojca, który ukończy 65 lat). W przypadku gdy osoba uprawniona pobiera już emeryturę niższą od minimalnego świadczenia, otrzymywać będzie wyrównanie do jego wysokości. Wedługg szacunków rządu świadczenie "Mama 4 plus” w pełnej wysokości przysługiwać będzie ok. 65 tys. osób, kolejne 20,8 tys. będzie je otrzymywać w częściowym wymiarze.

Emerytura dla matek 2019: Jak uzyskać "matczyną emeryturę?

Nowe świadczenie będzie przyznawane na wniosek. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy:

Świadczenie będzie przysługiwać na wniosek osoby zainteresowanej, spełniającej kryterium urodzenia i wychowania albo wychowania co najmniej czwórki dzieci. Przez dziecko projektodawca rozumie dziecko własne lub swojego współmałżonka lub dziecko przysposobione.

Emerytura dla matek nie będzie z kolei przysługiwała osobom, które sąd pozbawił władzy rodzicielskiej, bądź ją ograniczył, a także tym, którzy długotrwale nie wychowywali dzieci ze względu na odbywanie kary pozbawienia wolności.

Świadczenie wypłacane będzie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Jego wysokość nie będzie mogła być wyższa od najniższej emerytury.

Kiedy składać wnioski o emerytury dla matek do KRUS a kiedy do ZUS?

W projekcie emerytur dla matek określono szczegóły dot. wniosków o "matczyne emerytury".

  1. KRUS: W uzasadnieniu projektu można przeczytać, że:

Wnioski o świadczenie będą składane do KRUS w sytuacjach, gdy osoba ubiegająca się o ww. świadczenie legitymuje się okresami rolniczego ubezpieczenia społecznego lub okresami pracy w gospodarstwie rolnym, które są krótsze niż 25 lat i nie uprawniają do emerytury rolniczej.

  1. ZUS: Wniosek o "matczyne emerytury" do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składać mają z kolei osoby:

Do ZUS wnioski składałyby osoby, które legitymują się jakimkolwiek okresem podlegania ubezpieczeniom społecznym lub nie były w ogóle ubezpieczone. Prezes ZUS rozpatrywałby wnioski po zbadaniu sytuacji dochodowej i wydawałby decyzję administracyjną.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Komentarze 403

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

""""Błażej
16.02.2019, 09:36

Matki swoją harówką przy dzieciach same zasłużyły sobie na te emerytury. Brawa dla rządu, mądra decyzja. """""
-------
Błażejku, czy TY opłacisz składki emerytalne za te matki ?. Jeżeli nie, to kto ma je opłacić ?.

G
Gość

""""Judasz
16.02.2019, 00:03

To jest k**wa jawna kpina pis rozdaje pieniądze na lewo i prawo ja też chcę emeryturę ciężko na nią pracuję """""
------------------
Rozdaje NASZE, czy podatnika pieniądze. Jak się dobrze rozpędzą, to zabiorą też pieniądze z kont tych, którzy mają jakieś oszczędności aby dać tym, którzy mają tylko nieustanny debet.
To jest taka gra. Jednemu weźmie - drugiemu da.

M
Mloda

Moja mama ma 5 dzieci, wychowaliśmy się na wsi (600 mieszkańców), gdzie o przedszkolu można zapomnieć. Mama pracowała przed urodzeniem pierwszego dziecka, gdy najmłodsze poszło do zerówki wróciła do pracy - często fizycznej, po to, by mieć emeryturę właśnie. Skończyliśmy lub najmłodsza kończy studia, mama pracuje zawodowo i jak dziś zapytałam ją o emeryturę matczyna to mnie wyśmiała, bo tak naprawdę chęci i zaradność definiują, czy kobieta chce pracować czy nie, bo jeśli chce to znajdzie na to sposób. A nagradzanie kobiet, które nigdy nie chciały iść do pracy uważam za niesprawiedliwe. Powinien być dodatek do emerytury za każde dziecko, zamiast 500+ ulga podatkowa i wtedy może cześć kobiet wybierze pracę zamiast siedzenie w domu, gdy dzieci mają po 15-16 lat, bo po co się przemęczać.

K
Krystyna

A matki, które urodziły 4 dzieci i wychowywały je cały czas pracując? Nie mogły poświęcić się pracy jak ich bezdzietne czy z jednym dzieckiem koleżanki, nie brały nadgodzin, rzadko awansowały, więc wypracowane przez nie emerytury są mizerne i tylko nieznacznie przekraczają tę najniższą. Sprawiedliwe byłyby np. procentowe lub kwotowe dodatki do emerytur za urodzenie każdego dziecka bo nie dość, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn na równorzędnych stanowiskach to wraz z urodzeniem kolejnego dziecka obowiązków w domu przybywa a wydajności w pracy i możliwości awansu proporcjonalnie ubywa. W rezultacie niewiele wyższa emerytura od tej, przysługującej nigdy niepracującej matce czwórki dzieci jest okupiona zmęczeniem, niewyspaniem, przepracowaniem przez większą część zawodowego życia. A organizm, wyczerpany wieloletnią harówką ponad siły domaga się leczenia, rehabilitacji oraz odpoczynku i regeneracji. Za co??

T
Teresa

A co dla matek które urodziły i wychował mniej dzieci to jest niesprawiedliwe

T
Tola2

Dlaczego nie ma podanego w tym programie jednej rzeczy a mianowicie, czy ten program działa wstecz i jak głęboko, czy też dotyczy tylko obecnej sytuacji i dzisiejszego stanu posiadania dzieci. Bo jeżeli jest to liczone od momentu wejścia ustawy w życie to gratuluję czekania 30-40 lat na tą emeryturę czy jakiś dodatek z tym związany.

W
Wladi

Gdzie taki wniosek zdobyć by wypełnić to zapytanie kieruje bo ZUS nie udziela informacji. Nie wiadomo gdzie uzyskać taki wniosek. A gdy byłem w opiece to mnie wysmoano. Oco tu chodzi

M
Matka 5 dzieci

Witam.
Zastanawiam się jak rząd zrekompensuje te matki, które urodziły, wychowały 5 dzieci i całe życie pracowały zawodowo? (w zakładzie produkcyjnym). Niestety nie mogłam sobie pozwolić na siedzenie w domu i wychowywać dzieci. Poumieralibysmy z głodu, albo pozabierali by nam dzieci. W tamtych czasach byłyśmy uważani za patologię(5 dzieci +2 rodziców). Ja więc pracowałam na 6 etatów. Czy ktoś pomyślał o takich kobietach? Przepracowane mam już dzisiaj 36 lat pracy i jeszcze 8 lat brakuje mi aby otrzymać emeryturę. Czy nam takim kobietom nie należy się pamięć i pomoc! ? To ja za 44 lata pracy i wychowaniu 5 dzieci dostanę najniższą emeryturę. A kobiety które nie przepracowaly nawet 10 lat są stawiane na piedestal. A my wyczerpane fizycznie, psychicznie, co my dostaniemy od Państwa Polskiego?! Gdzie szacunek dla nas? Kto nam pomoże abyśmy mogły dożyć emerytury! ? Jestem już po 8 operacjach i czekam na 9. Myślę że nie dozyje emerytury, albo będę już niepełnosprawna. Pomyślcie Proszę o mnie, o nas takich kobietach? A jest nas nie mało! Błagam zróbcie coś z tym. Jeżeli ktoś pezwpracuje 35 - 40 lat pracy bez względu na wiek i wychował 4,5 dzieci, pozwólcie nam odejść na emeryturę na myślę zasłużony odpoczynek.
Błagam my też żyjemy w jednym kraju, w jednej Polsce!!
Pozdrawiam

M
Matka 5 dzieci

Witam.
Zastanawiam się jak rząd zrekompensuje te matki, które urodziły, wychowały 5 dzieci i całe życie pracowały zawodowo? (w zakładzie produkcyjnym). Niestety nie mogłam sobie pozwolić na siedzenie w domu i wychowywać dzieci. Poumieralibysmy z głodu, albo pozabierali by nam dzieci. W tamtych czasach byłyśmy uważani za patologię(5 dzieci +2 rodziców). Ja więc pracowałam na 6 etatów. Czy ktoś pomyślał o takich kobietach? Przepracowane mam już dzisiaj 36 lat pracy i jeszcze 8 lat brakuje mi aby otrzymać emeryturę. Czy nam takim kobietom nie należy się pamięć i pomoc? To ja za 44 lata pracy i wychowaniu 5 dzieci dostanę najniższą emeryturę. A kobiety które nie przepracowaly nawet 10 lat są stawiane na piedestal. A my wyczerpane fizycznie, psychicznie, co my dostaniemy od Państwa Polskiego? Gdzie szacunek dla nas? Kto nam pomoże abyśmy mogły dożyć emerytury? Jestem już po 8 operacjach i czekam na 9. Myślę że nie dozyje emerytury, albo będę już niepełnosprawna. Pomyślcie Proszę o mnie, o nas takich kobietach? A jest nas nie mało! Błagam zróbcie coś z tym. Jeżeli ktoś pezwpracuje 35 - 40 lat pracy bez względu na wiek i wychował 4,5 dzieci, pozwólcie nam odejść na emeryturę na myślę zasłużony odpoczynek.
Błagam my też żyjemy w jednym kraju, w jednej Polsce!!
Pozdrawiam

K
Kamil

a co z rodzicami ktorzy mieli dzieci a pomimo tego ze mieli pracowali cale zycie zeby pomoc spoleczna mogla utrzymac te udreczone od wychowania dzieci rozklaichy, ktore co roku nowego znajducha z nowym tatusiem zrobionego rodzily???
cale zycie myslalem ze emeryture to sobie trzeba wypracowac chodzac do pracy odprowadzajac skladki. okazuje sie ze cale zycie w bledzie bylem

m
matula

Dzieci i rodzice zawsze na pierwszym miejscu! To od nich zależy przyszłość narodu. Nie użalajcie się nad tym, rząd super czyni pomagając mamom.

t
tu jest mój podpis

Pis super rządzi. Podoba mi się, że dbają o ludzi i zachęcają ludzi do posiadania dzieci.

M
Marianna

Jestem bardzo zadowolona, że rząd stanął po stronie matek. Te programy na pewno pozwolą lepiej zaplanować przyszłość.

B
Błażej

Matki swoją harówką przy dzieciach same zasłużyły sobie na te emerytury. Brawa dla rządu, mądra decyzja.

m
matka

Jako matka jestem naprawdę zadowolona z tego programu. Matki poświęcają się dla dzieci, robią dla nich wszystko. Tylko rodzic wie jaki to trud wychowywać dzieci. Naprawdę bardzo dobre działanie rządu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3