Program NFZ darmowej opieki dla kobiet w ciąży. W woj. śląskim tylko w 4 ośrodkach

Agata Pustułka
Badanie prenatalne USG
Badanie prenatalne USG Dziennik Zachodni
Udostępnij:
Od poczęcia do sześciu tygodni życia za darmo - taką opiekę przewiduje specjalny program NFZ dla ciężarnych. Przyszłe mamy będą miały do dyspozycji m.in. 24-godzinny telefon alarmowy.

Narodowy Fundusz Zdrowia od 1 lipca wprowadza pilotażowy program opieki nad kobietą w ciąży. W każdym z województw będzie mogła do niego przystąpić określona przez NFZ liczba placówek. W naszym województwie mogą to być maksymalnie cztery ośrodki.

- Program gwarantuje każdej kobiecie od chwili stwierdzenia ciąży do ukończenia przez dziecko sześciu tygodni życia bezpłatną opiekę dotyczącą wszystkich aspektów macierzyństwa. Przyszłe mamy nie będą musiały się martwić, czy będą miały dostęp do lekarza, położnej. Obecnie część opieki nad ciężarną sprawuje szpital, część lekarz. Opieka po urodzeniu dziecka będzie obejmować m.in. wizyty położnej w domu oraz konsultacje w zakresie karmienia piersią. Wszystkie świadczenia będą dostępne w jednej placówce. To poszerzenie opieki - wyjaśnia pomysłodawca programy Wojciech Zawalski, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Centrali NFZ.

Wczoraj w Katowicach, w Domu Lekarza odbyło się spotkania poświęcone pilotażowi, którego oficjalna nazwa to program koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży.

By zapewnić ciężarnej 24-godzinną opiekę w każdym ze szpitali biroących udział w pilotażu zostanie uruchomiony całodobowy telefon alarmowy, pod który będzie można zadzwonić z każdym nurtującym problemem lub w nagłej sytuacji zdrowotnej. Każda kobieta będzie miała indywidualny plan opieki i porodu.

- Szpital - współkoordynator programu - zapewniając jakość, ciągłość i kompleksowość opieki , będzie mógł skorzystać z nowego sposobu rozliczenia - deklaruje dyrektor śląskiego NFZ dr Jerzy Szafranowicz.- Placówka, która zdecyduje się realizować program opieki koordynowanej, może liczyć na wyższe finansowanie, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Do programu mogą przystąpić te oddziały, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i jednocześnie zabezpieczą dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej.

Jak dodaje dyrektor Szafranowicz zainteresowanie programem w województwie jest spore. Śląski NFZ ma zabezpieczone środki na ten cel.

Zbyt niska wycena opieki nad matką i dzieckiem

Środowisko ginekologów jest podzielone w sprawie oceny programu. Dziś jest tak, że większość ciężarnych chodzi do ginekologa prywatnie, licząc, że ten podczas porodu w publicznym szpitalu w sposób specjalny się nią zajmie.

Gdy wszystkie usługi wobec kobiet w ciąży przejmą szpitale to ginekolodzy będą finansowo stratni. - Nam nie zależy na zadowoleniu prywatnych świadczeniodawców, ale na tym, by rodziły się zdrowe dzieci. Zakładamy pełną dobrowolność przystąpienia do projektu. Naszą rolą jest zapewnienie ciężarnym całkowicie bezpłatnej opieki - dodaje dyrektor Zawalski.

Nie wiadomo na razie dokładnie jak będzie finansowany program. Z naszych informacji wynika, że cały okres opieki nad kobietą i dzieckiem został wyceniony na ok. 5,5 tys.

- Program idzie w dobrym kierunku, ale wymaga dopracowania. Zobaczymy jak się sprawdzi w tych kilku ośrodkach. Jakie są jego rzeczywiste koszty. Jeśli chodzi o ciążę w pełni fizjologiczną, czyli taką, gdy zdrowa kobieta rodzi bez powikłań zdrowe dziecko to wtedy koszt prowadzenia takiej ciąży jest o wiele niższy od przypadków, w których choruje mama, a potem jej dziecko wymaga np. leczenia na oddziale intensywnej terapii. Kwota rośnie, gdy mamy do czynienia z ciążą powikłaną, mnogą, urodzeniem wcześniaka - ocenia prof. Krzysztof Sodowski, znany śląski ginekolog i położnik. Program podkreśla rolę położnej, która ma w ciąży fizjologicznej włączyć się aktywniej w prowadzenie ciąży. Zresztą położników na rynku jest coraz mniej, a w perspektywie najbliższych kilku lat będziemy mogli mówić o deficycie. - Im będzie lepsza opieka tym my więcej zapłacimy za opiekę. O dokładnych kosztach programu będzie wiadomo po tym jak zakończy się procedura finansowa - wyjaśnia dr Zawalski.

Regionalni rekordziści

10 oddziałów położniczych w województwie z rekordową liczbą porodów:

  1. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej 2119
  2. Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej 1994
  3. Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 1915
  4. Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 1773
  5. Szpital Wielospecjalistyczny w Gliwicach 1706
  6. Megrez Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 1667
  7. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. w Częstochowie 1474
  8. Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Bytomiu 1435
  9. Szpital Miejski w Zabrzu Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 1409
  10. SOSNOWIECKI SZPITAL MIEJSKI SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ 1392

*PIAST GLIWICE WICEMISTRZEM POLSKI
*GÓRNIK ZABRZE spadł z Ekstraklasy. Kibice nie darowali piłkarzom WIDEO
*Wielki pożar w Katowicach na zdjęciach i filmach wideo. Toksyczny dym nad miastem
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
gorzej niż w szambie
Co za sqrwysyństwo !!! A co z płatnikami podatków na rzecz NFZ lub ich dziećmi? Dla nich już nie trzeba żadnej opieki bo mogą sobie iść prywatnie do lekarza?
Boże ty to widzisz i nie pokarzesz sqrwieli !!!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie