Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Program Poczuj dzikość, czyli TVN Turbo w kopalni Guido

Bartosz Pudełko
Ekipa TVN Turbo w kopalni Guido znalazła najlepsze plenery do swojego show
Ekipa TVN Turbo w kopalni Guido znalazła najlepsze plenery do swojego show Mikołaj Suchan
Nie możemy zdradzić, co do tej pory przeszliśmy, ale na pewno nie było lekko - mówi Adrian Pakuła i na dowód pokazuje odrapania oraz siniaki na dłoniach.

Jest jednym z czterech uczestników nowego programu TVN Turbo "Poczuj dzikość". Śmiałkowie wybrani w castingu. Poza Adrianem, który jest z Poznania, mamy jeszcze warszawiaków: Marka Lewandowskiego, Marcina Mądrego i Artura Deninisa. Wszyscy biorą udział w obozie survivalowym. Nowa lokacja, to nowe konkurencje i kolejny krok w klasyfikacji generalnej. Co ważne, wszystkie sceny kręcone są w naszym województwie, zaś ekipę spotkaliśmy w zeszłym tygodniu w zabrzańskiej Kopalni Guido.

ZOBACZ KONIECZNIE:
POCZUJ DZIKOŚĆ W KOPALNI GUIDO - ZDJĘCIA I WIDEO

- Śląsk ma wszystko, czego nam trzeba. Są góry, lasy, woda. No i oczywiście obiekty przemysłowe, a na tych zależało nam szczególnie - mówi Michał T. Łukasiewicz, prowadzący nowy show. - Chciałem, żeby jeden odcinek został nakręcony właśnie tu, w Guido. Znałem to miejsce wcześniej. Co prawda podobał mi się też np. Skansen Królowa Luiza, ale zależało mi właśnie na Guido. Tu można zjechać najgłębiej - dodaje.

Istotnie, położona 320 metrów pod ziemią trasa wycieczkowa, wzbogacona o salę koncertową, kolejkę elektryczną czy pub, to najgłębiej położony szlak turystyczny w Europie. Co ciekawe, coraz częściej przyciąga on nie tylko turystów, ale również ekipy filmowe czy telewizyjne.

Przede wszystkim plenery Guido są wykorzystywane w oczywistym celu. Gdy potrzeba ujęć z kopalni, najlepiej nakręcić je... w kopalni. W zabrzańskim zakładzie nie jest prowadzone wydobycie, więc zorganizowanie tu planu filmowego nie nastręcza wielu trudności. Przykład mieliśmy całkiem niedawno.

W maju w podziemiach Guido zrealizowano jedną ze scen etiudy filmowej "Śląska Rodzina". To dzieło studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej, zaś prace nad nim nadzorował Ryszard Lenczewski, słynny operator filmowy. Etiuda opowiada o losach rodziny, która musi poradzić sobie ze śmiercią ojca (w tę rolę wcielił się Krzysztof Respondek).

Guido staje się również plenerem filmowym dla innych produkcji związanych w pewien sposób ze śląskością. To tu powstawały np. sceny do kręconego przed dwoma laty spotu promocyjnego województwa śląskiego "Pozytywnie nakręceni".
Użycie przestrzeni kopalni w - nazwijmy to - oczywisty sposób, to jedno. Na Guido pojawiają się jednak ekipy, które chcą wykorzystać unikatowe plenery w projektach bardziej nietypowych. Najświeższy przykład to oczywiście wspomniany już nowy show TVN Turbo. W lipcu TVN gościł w podziemiach jeszcze raz, przy okazji kręcenia spotu promocyjnego koncertu z cyklu "Męskie Granie" w Chorzowie.

ZOBACZ KONIECZNIE:
POCZUJ DZIKOŚĆ W KOPALNI GUIDO - ZDJĘCIA I WIDEO

Skorzystać z plenerów kopalni postanowiła również inna stacja telewizyjna, a mianowicie Canal+. Do Zabrza przyjechali w styczniu za sprawą piłkarza grającego jeszcze wówczas w Górniku, Arkadiusza Milika. Młodziutki napastnik miał wystąpić w programie "Laboratorium Pro" i odebrać w nim statuetkę dla najlepszego piłkarza do lat 21 rundy jesiennej w sezonie 2012/2013. Canal+ postanowił swoje studio ulokować właśnie na poziomie 320 kopalni Guido.

Mówiąc o nietypowych projektach filmowych realizowanych w Guido, warto wspomnieć również o przeprowadzonej w marcu przez Urząd Marszałkowski i Antyradio akcji "Zmiennicy", w której panie i panowie zamienili się tradycyjnie przypisanymi im rolami. Wszystko udokumentowano w filmie.

Podobnie jak legendarne już "Sie ma!", wykrzyczane w kopalni przez Jurka Owsiaka, które w 2011 roku dało sygnał do rozpoczęcia 19. Ogólnopolskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Co do ostatniej wizyty ekipy telewizyjnej w Guido, to program "Poczuj dzikość" jeszcze nie gości na antenie. Premierę zaplanowano na połowę września. Poza Zabrzem, na ekranie zobaczymy również m.in. Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, Pustynię Siedlecką czy Miasteczko Twinpigs w Żorach. Wszędzie na uczestników czekają wyzwania z nutką humoru.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera