Program rozbudowy infrastruktury drogowej w Śląskiem. Gminy i powiaty mają czas do 2 kwietnia, by złożyć wnioski o dofinansowanie

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Na razie trwa nabór wniosków dotyczących planowanych w gminach i powiatach inwestycji drogowych, które chce wspólnie z gminami współfinansować województwo śląskie.
Na razie trwa nabór wniosków dotyczących planowanych w gminach i powiatach inwestycji drogowych, które chce wspólnie z gminami współfinansować województwo śląskie. ZDW
Udostępnij:
Rozpoczął się nabór wniosków z gmin i powiatów na dotacje do inwestycji drogowych na ich terenach. Wszystko będzie się odbywało w ramach programu rozbudowy infrastruktury drogowej dla województwa śląskiego. Na razie nie wiadomo jeszcze, ile będzie wynosił budżet programu, ale urzędnicy zapewniają, że po zebraniu wniosków, zostanie oszacowana skala i kwota, jaka zostanie przeznaczona na ten cel. Program dotyczy przebudowy skrzyżowań, dróg i chodników zarządzanych przez ZDW. Na ich remont lub rozbudowę można dostać nawet 80 procent dotacji. W Śląskiem znajduje się ponad 1200 km dróg wojewódzkich.

Będą pieniądze na skrzyżowania, drogi, chodniki i ścieżki rowerowe

Jak podkreślają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego województwa śląskiego, w ramach programu powstaną skrzyżowania, chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe i sygnalizacje świetlne. Program może dotyczyć także przebudowy lub remontu drogi, w przypadku, gdy wynika to z projektu budowlanego i jest niezbędny dla wykonania chodnika lub ścieżki pieszo-rowerowej. To gminy i powiaty mają zgłaszać propozycje tych inwestycji na swoich terenach.
Pieniądze na realizację inwestycji, pochodzić będą z ich budżetu oraz zabezpiecza je także województwo w ramach Wieloletnich Prognoz Finansowych. Inwestorem będzie gmina lub powiat, któremu województwo powierzy zadanie do prowadzenia na podstawie przygotowanego porozumienia. Gdyby jednak nie dysponowały one odpowiednim zapleczem technicznym do przeprowadzenia zadania, może ono zostać zrealizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich.

Zobacz koniecznie

Ile w tym roku wyniesie budżet marszałkowskiego programu?

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął na początku marca wspomniany program WID 2021+ obejmujący zadania, które zostaną zrealizowane na drogach wojewódzkich. Zapytaliśmy więc ile dokładnie w tym roku będzie wynosił budżet programu.

- Po zakończeniu przyjmowania zgłoszeń, zostanie oszacowana skala oczekiwanych inwestycji drogowych. Wówczas podjęta zostanie decyzja o kwocie która zostanie przeznaczona na ten cel – powiedział nam Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach.

Miesiąc na złożenie wniosku

Jak zapewniają urzędnicy, poziom finansowania programu WID 2021+ z pieniędzy Województwa Śląskiego w każdym roku określony zostanie w uchwałach w sprawie budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej.
Minimalny udział gminy lub powiatu w przypadku zadań projektowych wynosi 100 procent. W przypadku budowy skrzyżowań 20 proc., chodników i ścieżek pieszo-rowerowych 50 proc., zatok autobusowych 50 proc. i sygnalizacji świetlnych także 50 proc.
Na razie rozpoczął się nabór wniosków. Potrwa do drugiego kwietnia.
Potem, wnioski dotyczące zgłoszonych zadań, po dokonaniu oceny formalnej, zostaną przekazane do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach, który oceni je merytorycznie.

Krajobraz przy dąbrowskim odcinku dwupasmowej "jedynki" bardzo się zmienił po wycince.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dąbrowa Górnicza. Wycięto 1,2 ha lasu pod budowę drogi ekspresowej S1

Nie przeocz

To trzyletni program

Ważne jest, że program potrwa trzy lata. Dotyczy bowiem zadań planowanych do realizacji w cyklu do trzech lat, w uzasadnionych przypadkach, realizacja zadania może zostać wydłużona do czterech. W kolejnych latach przewiduje się następne nabory zadań w ramach Programu WID 2021+.

- Program WID 2021+ zakłada budowę skrzyżowań, ciągów pieszo-rowerowych, sygnalizacji świetlnych czy zatok autobusowych. Czyli wszystkich niezbędnych elementów infrastruktury drogowej, poprawiających komfort i bezpieczeństwo dla kierowców oraz pieszych. Projekty będą współfinansowane przez gminy i województwo. Niemniej te gminy i powiaty, które będą miały problem z zabezpieczeniem technicznym, koniecznym do realizacji zadań, mogą otrzymać tutaj pomoc Zarządu Dróg Wojewódzkich. Myślę że jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla obu stron – podsumowuje marszałek województwa, Jakub Chełstowski.

1218 km dróg wojewódzkich w Śląskiem

Przypomnijmy, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach zarządza siecią 1218,6 km dróg, na których znajduje się 311 mostów i wiaduktów o łącznej długości 6,8 km, 2 przejścia podziemne i 1 przeprawa promowa.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie