MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekt i budowa ekologicznego kąpieliska w Roju za drogie. Władze Żor mają nowym pomysł na realizację inwestycji

Arkadiusz Biernat
Zobaczcie, co zostało z basenu w Roju i jak ma wyglądać w przyszłości.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobaczcie, co zostało z basenu w Roju i jak ma wyglądać w przyszłości.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Acorus Stawy Kąpielowe
Urząd Miasta w Żorach musiał unieważnić już dwa przetargi na realizację ekologicznego basenu w Roju. Powodem były zbyt wysokie ceny oferowane przez wykonawców, które znacząco przekroczyły założony budżet w wysokości 7,2 mln zł. Co teraz z inwestycją? Prezydent Waldemar Socha zapowiada rozbicie zadania na dwa przetargi. Czy to pomoże?

Co dalej z basenem w Roju?

W piątek (10.07) Urząd Miasta w Żorach unieważnił drugi przetarg na realizację ekologicznego kąpieliska w Roju. Przebudowa basenu przy dawnej kopalni stanęła pod dużym znakiem zapytania. Powodem są zbyt wysokie ceny oferowane przez wykonawców. Miasto na ten cel zabezpieczyło 7,2 mln zł. Natomiast w ostatnim postępowaniu najniższa oferta sięgała prawie 13 mln zł.

Co dalej z inwestycją? Prezydent Waldemar Socha zdradza, że magistrat zwrócił się z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o zgodę na rozdzielenie przetargu. Inwestycja jest dofinansowana z unijnych środków w kwocie 4,1 mln zł i każda znacząca zmiana w realizacji zadania musi być konsultowana.

- Do tej pory przetarg był dwukrotnie w formule zaprojektuj i wybuduj. Teraz chcemy najpierw zrobić przetarg na projekt i jak już on będzie gotowy, to ogłosimy kolejny przetarg na wykonawstwo. Sądzimy, że będzie więcej chętnych i niższe ceny - mówi Waldemar Socha.

Skąd powody do optymizmu u prezydenta Żor? - To jest nietypowy obiekt (ekologiczne kąpielisko - red.). Mało jest firm doświadczonych w projektowaniu i wykonawstwie. Myślimy, że stąd teraz taka ostrożność (w proponowanych cenach - red.). Generalnie w przetargach startuje wielu wykonawców, jest spora konkurencja, a w tym przypadku akurat nie. Liczymy, że po rozbiciu przetargu, najpierw na projekt, a potem na wykonawstwo, liczba wykonawców startujących będzie wyższa, a ceny niższe - dodaje Socha.

Prezydent Żor przyznaje, że trudno będzie utrzymać się w założonej kwocie 7,2 mln zł. Inwestycja będzie droższa, ale władze miasta liczą na to, że uda się uniknąć dwukrotnego przekroczenia budżetu, z czym mieliśmy do czynienia przy dotychczasowych złożonych ofertach.

Jeżeli pomysł się powiedzie i uda się znaleźć wykonawców projektu i inwestycji, to realizacja ekologicznego basenu w Roju wydłuży się jedynie o czas postępowania przetargowego. Wciąż realny jest szansa na oddanie kąpieliska w 2022 roku. Choć coraz bardziej oddala się perspektywa jego uruchomienia za dwa lata z początkiem sezonu letniego.

W Roju będzie nowy basen

Po zamknięciu basenu w Roju, który obecnie popada w ruinę, władze Żor postanowiły stworzyć ekologiczne kąpielisko w tym miejscu. Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna została opracowywana w 2018 roku. W ramach inwestycji, planowane jest stworzenie zespołu rekreacyjno-wypoczynkowo-sportowego, który będzie służył mieszkańcom przez cały rok.

W ramach przebudowy cały ośrodek w Żorach-Roju ma zostać dostosowany do współczesnych wymagań, zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności obiektów tego typu, zapewniając przy tym bezpieczeństwo, komfort korzystania oraz dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Najważniejszą częścią tego całorocznego kompleksu rekreacyjnego ma być otwarte, ekologiczne kąpielisko.

Nie przeocz

Projekt zakłada demontaż niecki nieczynnego basenu, która nie nadaje się do wykorzystania oraz stworzenie nowej, z żelbetowym dnem. Nowy basen w części rekreacyjnej będzie miał powierzchnię lustra wody wynoszącą około 1800 m2. Powstanie też brodzik dla dzieci o powierzchni około 450 m2. W ramach inwestycji zaplanowano też wykonanie pomostów i drewnianych ścieżek rekreacyjnych oraz specjalnego zbiornika filtracyjnego wokół akwenu, która zapewni krystalicznie czystą wodę w basenie bez używania środków chemicznych.

Częścią inwestycji ma być też montaż na terenie całego kompleksu monitoringu, oświetlenia oraz nagłośnienia, a także remont znajdujących się tam budynków. Wydzielone zostaną również strefy parkingowe. Na terenie ośrodka rekreacyjno-sportowego mieszkańcy będą mogli nie tylko popływać, czy uprawiać sport, ale też pospacerować wśród zieleni, która zostanie na nowo zaaranżowana. Pojawią się także nowe elementy małej infrastruktury, takie jak: ławki, kosze na śmieci czy przebieralnie.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni