Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Projekt nowego śródmieścia Dąbrowy Górniczej w międzynarodowym konkursie. Jako jedyny z Polski. Czy Fabryka Pełna Życia podbije USA?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać nowe śródmieście Dąbrowy Górniczej Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE mat. FPŻ
- Czy Fabryka Pełna Życia podbije Stany Zjednoczone? - pyta na swoim FB Marcin Bazylak, prezydent Dabrowy Górniczej. Szansa jest. Projekt studia Analog​ Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej - jako jedyny z Polski - został finalistą międzynarodowego konkursu architektonicznego Architizer​ A+Awards w kategorii budynków komercyjnych jeszcze niezbudowanych. Zachęcamy do głosowania, które ma formę otwartą. Głos można oddać jeszcze do 31 lipca. Warto zagłosować!

Jedna z wiodących na świecie amerykańskich stron internetowych poświęconych architekturze i designowi – Architizer.com – od ośmiu lat przeprowadza konkurs, w którym nagrody wręczane są w ponad 90 różnych kategoriach.

Celem tego konkursu jest promowanie najlepszych rozwiązań i dokonań w architekturze oraz docenienie jakości i wkładu architektury w nowoczesny rozwój przestrzeni miejskich. Plebiscyt Architizer A+ to wyjątkowe wydarzenie w świecie architektury. Prace oceniane są przez jury składające się z ponad 300 osób – architektów, krytyków czy też ludzi ze świata kultury. Warto zaznaczyć, że wydarzenie gromadzi globalną publiczność, a w głosowaniu ogólnym rokrocznie bierze udział kilkaset tysięcy osób.

Przypomnijmy, że projekt biura Analog Piotr Śmierzewski ze Szczecina zwyciężył w ubiegłym roku w międzynarodowym konkursie na ostateczny projekt nowego Centrum Dąbrowy Górniczej. Miasto przeprowadziło go wspólnie z katowickim Oddziałem SARP. W efekcie konkursu otrzymano koncepcję nowego centrum miasta.

Fabryka Pełna Życia to przełomowy projekt w 100-letniej historii Dąbrowy Górniczej, który ma szanse zrewolucjonizować życie w samym centrum miasta. 4-hektarowy teren Fabryki Obrabiarek Ponar-Defum od końca XIX wieku był całkowicie zamknięty dla mieszkańców. Teraz ma powstać wizytówka i tętniące życiem serce Dąbrowy Górniczej. Wizję nowego Centrum Dąbrowy Górniczej – po licznych konsultacjach społecznych, jak i pracach grup ekspertów w zakresie urbanistyki i architektury, ekonomii i przedsiębiorczości oraz zrównoważonego rozwoju – oparto o zasoby społeczności lokalnej.

Nie przeocz

Część hal przemysłowych zostanie wyburzonych, a te najcenniejsze - odrestaurowane, przebudowane i zaadaptowane do nowych funkcji usługowo-handlowych. Istniejąca zabudowa będzie uzupełniona budynkami nowo projektowanymi o funkcjach usługowych i mieszkalnych z komercyjną przestrzenią położoną w parterach budynków.

Jako pierwszy na terenie byłego DEFUM został wyburzony pofabryczny budynek z muralem Emila Skody.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Dąbrowa Górnicza: Fabryka Pełna Życia - wyburzyli halę fabry...

W konsekwencji działań projektowych powstanie przyjazna mieszkańcom, zazieleniona publiczna przestrzeń pomiędzy obiektami z jej kulminacją w postaci tzw. Rynku Fabrycznego. Głównym obiektem tej przestrzeni, ale też całego zespołu, będzie wysoka wieża z tarasem widokowym, który pozwoli na spojrzenie z góry na teren Zagłębia.

W tej chwili trwa postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na wykonanie dokumentacji dla inwestycji, obejmujące wykonanie dokumentacji projektów budowlanego oraz wykonawczego w oparciu o projekt biura Analog i opracowaną przez to samo biuro szczegółową koncepcję urbanistyczno-architektoniczną priorytetowego obszaru rewitalizacji w Dąbrowie Górniczej.

Chętni, którzy chcą zagłosować, powinni wejść na stronę:

KLIKNIJ TUTAJ

zarejestrować się, wybrać kategorię: Unbuilt Commercial i oddać głos!

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo