Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prolog odc. 99. Maria Olecha-Lisiecka o najważniejszych książkach 2020 roku. Wywiad z papieżem Franciszkiem, Stalowe niebo i Kobiety z Vardo

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Prolog odc. 99. Maria Olecha-Lisiecka o najważniejszych książkach 2020 roku. Wywiad z papieżem Franciszkiem, Stalowe niebo i Kobiety z Vardo
Prolog odc. 99. Maria Olecha-Lisiecka o najważniejszych książkach 2020 roku. Wywiad z papieżem Franciszkiem, Stalowe niebo i Kobiety z Vardo ARC
Przełom roku 2020 i 2021 był dla mnie czytelniczo bardzo dobry. Pod koniec ubiegłego roku i na początku tego roku przeczytałam kilka naprawdę bardzo dobrych i wartościowych książek. Lektury dobierałam bardzo starannie, zwracając uwagę na nazwisko autora lub autorki, tematykę. Odłożyłam na bok kryminały, bo potrzebowałam odmiany. Czytałam niekoniecznie nowości. O pięciu ważnych dla mnie książkach, które przeczytałam w ostatnim czasie, opowiadam w 99. odcinku „Prologu".

Czy wiecie, że polscy wydawcy w 2019 roku wydawali… 99 książek dziennie? To więcej, niż rok wcześniej i niewiele mniej, niż w rekordowym roku 2017 – wynika z raportu Biblioteki Narodowej opublikowanego w 2020 roku. Każdego roku w Polsce ukazuje się ponad 30 tysięcy publikacji książkowych. W 2019 roku Biblioteka Narodowa otrzymała ich aż 36 138. Nie sposób tego przeczytać - to jasne.

W kontekście masowej publikacji nowych książek dobór lektur nabiera jeszcze większego znaczenia i staje się kluczowy, aby czerpać radość z czytania. Dlatego w ostatnim czasie książki dobierałam wyjątkowo starannie, zwracając uwagę na nazwisko autora lub autorki, tematykę. Odłożyłam na bok kryminały, bo potrzebowałam odmiany. Czytałam niekoniecznie nowości.

Zapraszam do oglądania 99. odcinka Prologu", którym polecam pięć książek:

  • Papież Franciszek, Dominique Wolton „Otwieranie drzwi. Rozmowy o Kościele i świecie"
  • „Taniec pszczół" - antologia opowiadań o II wojnie światowej
  • Maria Paszyńska „Stalowe niebo"
  • Anna Dziewit-Meller „Od jednego Lucypera"
  • Kiran Millwood Hargrave „Kobiety z Vardø "

Wywiad-rzeka z papieżem Franciszkiem ukazał się na 5-lecie jego pontyfikatu. To niecodzienna rozmowa Ojca Świętego z francuskim intelektualistą, w której papież Franciszek odważnie opowiada o życiowych doświadczeniach, które go ukształtowały. Pierwszy raz tak szeroko nakreślił wizję naprawy świata i Kościoła.

Sięgnęłam po tę książkę, aby spróbować zrozumieć, dlaczego zwolennicy nazywają go prorokiem, zaś zagorzali krytycy – heretykiem. Dlaczego nie jest rozumiany w Polsce? Może dlatego, że od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w papieskich apartamentach, obmywając nogi muzułmance i transseksualiście, dokonując gestów pojednania z tradycjonalistami i świętując 500-lecie reformacji.

Pozostałe książki to powieści i jedna antologia. Wszystkie są dla mnie ważne, zostały ze mną dłużej, zmieniły mnie albo przeczytałam jej w momencie, kiedy takiej książki właśnie potrzebowałam.

Zapraszam do oglądania i komentowania!

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera