Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Proszki „IXI", mydła „Zefir" i pralki „Frania". Czym praliśmy w dawnych czasach?

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Środki piorące:Początkowo wykorzystywano czyszczące właściwości roślin, jak np. mydlica lekarska czy połonicznik gładki, później używany do prania był ług, czyli popiół z drzew liściastych, który w gorącej wodzie rozpuszczał bród. W latach 30. XX wieku na polskiej wsi popularne stało się szare mydło, początkowo jako środek piorący, później stosowane także do celów higieny osobistej.
Środki piorące:Początkowo wykorzystywano czyszczące właściwości roślin, jak np. mydlica lekarska czy połonicznik gładki, później używany do prania był ług, czyli popiół z drzew liściastych, który w gorącej wodzie rozpuszczał bród. W latach 30. XX wieku na polskiej wsi popularne stało się szare mydło, początkowo jako środek piorący, później stosowane także do celów higieny osobistej. Bartosz Wojsa
Wiecie, czym jest „biglowanie"? Albo do czego służą „magle korbowe"? W Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju otworzono nową wystawę, na której można obejrzeć dawny sprzęt do prania i przybory toaletowe, których używano w dawnych czasach. Zobaczcie zdjęcia!

Pralka elektryczna typu „Frania”, magle korbowe czy „romple” - pewnie w wielu piwnicach naszych domów zalegają dawne maszyny i urządzenia do prania. A pamiętacie proszki „IXI”, „Orion super” czy „Opal”, albo mydełko ,,Zefir”? Te i inne przedmioty znajdziecie w Galerii Historii Miasta przy ul. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie można zwiedzać wystawę, na której prezentowane są dawne sprzęty do prania oraz inne przybory toaletowe.

- Choć higiena na dawnej wsi nie odgrywała aż tak ważnej roli jak dziś, to jednak mnogość i różnorodność zebranych eksponatów, dotyczących procesu prania i czyszczenia odzieży, a także sposobów dbania o higienę, świadczy o rozwoju technik i sprzętów służących do tych czynności - zachęcają w GHM.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju, Galerii Historii Miasta oraz Muzeum Szenderów w Suszcu. Autorami tekstów oraz scenariusza wystawy są: Anna Lerch-Wójcik oraz Katarzyna Nowak-Gardecka.

Na wystawie zaprezentowano narzędzia i urządzenia – drewniane, szklane, metalowe oraz marmurowe: tary do prania, dzwon do prania, pralki ręczne, balie do mycia i prania, maglownice ręczne, magle korbowe, żelazka i inne. Zdjęcia, które upiększają ekspozycję zostały wykonane przez fotografów z JKF „Niezależni”, a w sesji fotograficznej wystąpiły panie z Zespołu Folklorystycznego „Jastrzymbioki” i ich rodziny.

Wystawę można zwiedzać do 21 października w Galerii Historii Miasta w Parku Zdrojowym. Placówka czynna jest od pon. do pt. w godz. 8.-17.30, a do 11 września także w każda niedzielę w godz. 14.-19.30.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Samorządowiec Roku - gala Dziennika Zachodniego

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo