Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest Agrounii w Warszawie. Ciągniki tego samego dnia wyjechały z miasta. Kołodziejczak pod KPRM: Ludzie nie chcą umierać w biedzie

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pod Kancelarią Premiera zgromadziły się tysiące protestujących.
Pod Kancelarią Premiera zgromadziły się tysiące protestujących. Adam Jankowski/Polska Press
23 lutego 2022 odbył się zapowiadany od tygodni protest rolników w Warszawie. „Godna płaca za ciężką pracę” - pod takim hasłem szli działacze Agrounii. Ponad 200 traktorów wyjechało na ulice, a tysiące demonstrantów przemaszerowało z placu Defilad pod Kancelarię Premiera. - Nie będziemy umierać w ciszy – powtarzał Michał Kołodziejczak, lider ruchu.

Rolnicy pod Kancelarią Premiera. Rosyjskie ogórki symbolem strajku?

Ok. godz. 13 manifestujący dotarli pod Kancelarię Premiera. Pod siedzibą domagali się spotkania z szefem rządu. Kołodziejczak zaniósł petycję z postulatami rolników, którą odebrał pracownik KPRM. Dodatkowo wręczył mu karton rosyjskich ogórków i jabłek, które, jego zdaniem, wciąż są importowane od wschodniego sąsiada.

- Cały nasz tłum płonie, dymi się, gotuje. Dlaczego tak jest? Ludzie są zdeterminowani, nie chcą umierać w biedzie. Przywieźliśmy tutaj 250 traktorów, które wjechały do miasta, symbolizują nasze zaangażowanie, naszą determinację - przekonywał Kołodziejczak.

Rolnicy walczyli głównie o to, aby rząd zadbał o polską żywność i stawki oferowane za owoce i warzywa. Ogórki, które przywieźli działacze były symbolem strajku.

- Czy Pan coś zrobi żebyśmy mogli normalnie sprzedawać i żyć? - pytali premiera zgromadzeni.

Traktory nie będą blokować miasta

Agrounia po akcji pod KPRM oświadczyła, że traktory nie będą blokować Warszawy i w godzinach popołudniowych wyjadą z miasta.

- Teraz się cofniemy. Jeśli wrócimy, to wrócimy dalej - oświadczył Michał Kołodziejczak.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PROTESTU:

Akcja w Warszawie trwała od rana

Przemarsz rozpoczął się z opóźnieniem. Kierowcy ciągników mieli problem z przedostaniem się do centrum. Większość została zatrzymana na Woli. Grupa, która uformowała się pod Pałacem Kultury i Nauki ok. godz. 11 wyruszyła w kierunku Kancelarii Premiera. Do rolników dołączyli przedsiębiorcy i górnicy. Oficjalne rozpoczęcie manifestacji odbyło się na rondzie de Gaulle'a.

- Mamy spore opóźnienie. Na Kasprzaka dojedziemy nie wcześniej niż o 10. Policja kontroluje wszystkie traktory z przyczepami - informowali działacze ok. godz. 10.

Rolnicy od świtu ruszyli na Warszawę

Rolnicy od godzin porannych rozpoczęli akcję protestacyjną. Oprócz ciągników, które wyjechały na drogi w stronę stolicy, autokary regularnie dowoziły uczestników na miejsce zbiórki.

O utrudnieniach na krajowych i lokalnych drogach informowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Traktory zablokowały ruch m.in. w okolicach ronda Kuznocin na DK50/DK92.

- Powrót do ronda Kuznocin (DK50/DK92) przewidziany jest ok. godz. 21.00 - przewiduje GDDKiA.

- Jedziemy ciągnikami i autokarami. Niektórzy transportują traktory ciężarówkami - mówił Michał Swędrowski z Agrounii w województwie kujawsko-pomorskim.

Protestujący chcą spotkania z premierem. Kilka godzin utrudnień w Warszawie

Początkowo protest miał się rozpocząć o godz. 10. Działacze Agrounii mieli spotkać się pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie i z placu Defilad ruszyć w stronę Kancelarii Premiera. Zbiórka opóźniła się ze względu na trudności w dotarciu do centrum. Protestujący wyruszyli w drogę ok. godz. 11. Trasa przemarszu objęła: al. Jerozolimskie, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży i al. Ujazdowskie.

Jak stwierdził Michał Kołodziejczak, nie chcieli dotacji i bonów, tylko warunków do normalnej pracy i zarabiania.

Protest w stolicy miał mieć dwie formy – pieszą i mobilną. Część demonstrantów przeszła w stronę KPRM, ale ciągniki zostały zatrzymane przy zbiegu ulic Kasprzaka i Ordona. Największe skrzyżowania patrolowali funkcjonariusze policji. W trakcie akcji pasażerowie musieli liczyć się ze zmianą kursowania pojazdów transportu publicznego. Utrudnienia trwały do godzin wieczornych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera