Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest mieszkańców Częstochowy wstrzymał remont ulicy Glogera. Kostka klinkierowa zostanie na drodze?

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Remont ulicy Glogera został decyzją Miejskiego Zarządu Dróg wstrzymanyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Remont ulicy Glogera został decyzją Miejskiego Zarządu Dróg wstrzymanyZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie wstrzymał wymianę nawierzchni na ulicy Glogera. Ulica Glogera została wybrana do modernizacji w ramach budżetu obywatelskiego, ale teraz części mieszkańców nie podoba się, że mającą urok i historyczne znaczenie kostkę klinkierową ma zastąpić asfalt.

Ulic Glogera w Częstochowie znajdująca się niemal w ścisłym centrum miasta miała zostać wybrana w ramach budżetu obywatelskiego. Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie zlecił wykonanie przebudowy ul. Glogera zgodnie z przegłosowanym w Budżecie Obywatelskim projektem, którego weryfikacja przed głosowaniem czytelnie wskazywała technologię, w jakiej przebudowa będzie realizowana w przypadku uzyskania odpowiedniej liczby głosów.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Rzeczywiście na stronie internetowej budżetu obywatelskiego czytamy, że "ulica Glogera posiada bardzo starą nawierzchnię z kostki klinkierowej, która jest już bardzo mocno wyeksploatowana. Liczne dziury i zagłębienia w nawierzchni powodują, że przejazd nią jest bardzo niekomfortowy oraz głośny."

Jasno wskazany jest również termin wykonania prac (czerwiec 2021) oraz sposób przeprowadzenia inwestycji - "Remont obejmuje: rozebranie nawierzchni z klinkieru i wykonanie podbudowy tłuczniowej. Zabudowa nowych krawężników betonowych. Wykonanie warstwy wiążącej oraz ścieralnej z asfaltobetonu."

Nie przeocz

Mieszkańcy i organizacje protestują

Chociaż z opisu zadania jasno wynika, jak inwestycja miała zostać przeprowadzona, część mieszkańców zaczęła protestować przeciwko rozbiórce zabytkowej kostki, która ich zdaniem nie była potrzebna. Wystarczyło jedynie ja uzupełnić lub wyrównać. Jednym słowem poddać jej renowacji, zamiast kłaść asfalt.

Głos w sprawie zabrały również organizacje dbające o miejską przestrzeń i architekturę i chroniące tereny cenne historycznie. Wśród nich była m.in. Grupa Elanex.

"Przypomnijmy, że niezwykle klimatyczna częstochowska uliczka łączy Focha, Kopernika i Dąbkowskiego. Specyficzny charakter zawdzięcza klinkierowej nawierzchni, która pojawiła się tu ponad 80 lat temu, w okresie okupacji niemieckiej. Niestety, Miejski Zarząd Dróg właśnie rozpoczął niszczenie bruku, aby zastąpić go... banalnym asfaltem. Jak wiadomo, za kilka lat pokryje się on siatką dziur, w przeciwieństwie do wysłużonego i trochę krzywego, ale wciąż gładkiego bruku klinkierowego.

Zobacz koniecznie

Mamy nadzieję, że tym razem ekipa Matyjaszczyka w MZD pójdzie po rozum do głowy i zrozumie, że zabytkowa nawierzchnia to wartość, która wzbogaca i urozmaica coraz nudniejsze miasto. Potrzebna jest renowacja, a nie bezmyślne niszczenie. Niestety, na zainteresowanie samego prezydenta mieszkańcy raczej nie mogą liczyć" - czytamy na Fanpage'u Grupy Elanex.

MZD w Częstochowie wstrzymał pracę

Z powodu protestów Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie postanowił wstrzymać pracę.

- MZD nie upiera się przy konkretnym rozwiązaniu czy rodzaju nawierzchni. Po wyczerpaniu formalności związanych z BO przystępuje po prostu do realizacji danego zadania w przegłosowanym kształcie. Po wybraniu projektu, na etapie przygotowań do realizacji czy przetargu nikt nie wskazywał uwag do proponowanej formuły przebudowy ul. Glogera. Nie jest to też obszar chroniony prawnie przez konserwatora zabytków więc nie było wymagane spełnienie dodatkowych kryteriów prawnych. Skoro jednak mieszkańcy optują za zachowaniem klinkierowej nawierzchni jezdni, to nie widzimy przeszkód, żeby takie rozwiązanie przeanalizować - tłumaczy Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZD w Częstochowie.

Musisz to wiedzieć

Dlatego prace zostały wstrzymane, a MZD zamierza skonsultować się w tej kwestii z prawnikami, którzy przeanalizują możliwość zmiany specyfikacji zadania na tym etapie oraz z wnioskodawcą projektu w celu poznania opinii na temat ewentualnej modyfikacji zakresu zadania i odtworzenia nawierzchni w innej niż wnioskowana technologii.

- Dopiero po zebraniu tych opinii będzie możliwe oszacowanie kosztów i podjęcie decyzji, jakie rozwiązanie będzie oczekiwane, optymalne, uzasadnione ekonomicznie i możliwe do realizacji, także pod względem technicznym - dodaje Maciej Hasik.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera