Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest pod sklepem sieci Tesco w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Pod sklepem sieci Tesco w Sosnowcu przy ul. 1 Maja odbył się protest związkowców sprzeciwiającym się warunkom pracy kasjerek w tej sieci handlowej.

W piśmie, które podpisali przedstawiciele pięciu związków zawodowych (WZZ Sierpień 80, NSZZ Solidarność, NSZZ Solidarność 80, OPZZ Konfederacja Pracy i ZZ Pracowników Handlu) jest mowa o sześciu żądaniach. Dotyczą one m.in. podwyżek płac, zniesienie ich regionalizacji, wzrost o 100 procent ekwiwalentu za pranie odzieży roboczych i zmniejszenie normy skanowania produktów.

- Chcemy dokumentów od zarządu Tesco z przeprowadzonych badań wskazujących, że optymalną normą dla kasjerek jest liczba 1500 produktów do skasowania na godzinę, która obecnie obowiązuje. Przypominam jednocześnie, że w Tesco nie pracuje się na akord, a kasjerki to nie roboty, a ludzie - mówi Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ Sierpień 80. - Wiele rzeczy w sieciach handlowych rozwiązałyby zbiorowe układy pracy - dodaje.

Pytany o to, czy związkowcy nie obawiają się np. zastąpienia kasjerów kasami automatycznymi rzecznik odpowiada: Kasy automatyczne są już wprowadzane. To nie zmniejsza kolejek. Ludzie też nie zawsze umieją z nich korzystać. Wolą kontakt z kasjerką.

Jak odpowiada Michał Sikora, kierownik ds. komunikacji zewnętrznej w Dziale Korporacyjnym Tesco, koncern w minionym tygodniu otrzymał i odpowiedział na postulaty podpisane przez przewodniczących organizacji związkowych działających przy Tesco Polska.

- Odnosząc się do postulatów: Liczba produktów skanowanych w ciągu godziny często jest błędnie interpretowana. W rzeczywistości, każdy kasjer skanuje średnio 400 - 600 produktów na godzinę. W ciągu godziny kasuje produkty średnio 30 klientów. Na sprawność obsługi ma wpływ - poza skanowaniem - czas płatności, czas pakowania, czas między klientami - informuje Michał Sikora.

Jak dodaje, zaledwie dwa miesiące temu zdecydowana większość pracowników naszych sklepów otrzymała podwyżki wynagrodzeń rzędu 3-4 procent. - Po podwyżkach, każdy z naszych pracowników o przynajmniej rocznym stażu zarabia nie mniej niż 1877 zł brutto na pełny etat. Poszerzyliśmy także pakiet świadczeń dodatkowych o program darmowych badań diagnostycznych, zaś przed rozpoczęciem roku szkolnego pracownicy otrzymali bony na zakup wyprawki szkolnej. Pracownicy dołączyli także do programu dla klientów objętych stałą, 10% zniżką na zakupy w Tesco. Wszyscy nasi pracownicy pracują na podstawie umów o pracę, a druga umowa nowo zatrudnionej osoby jest już umową na czas nieokreślony - mówi.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera